avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate LauraBorotea

Activitate LauraBorotea

am deschis asociatia la sfarsitul lui 2009, dar cred ca nu am depus balante in nici un an sau cel putin in ultimii doi, cred ca balanta se numeste de sfarsit de an. intre timp am primit finantare si am facut un proiect care a fost decontat in octombrie 2010 si contabila mi-a facut niste foi de varsamant in care sa platesc ceva impozite. de acolo am ramas cu o datorie de 800 de lei dintr-o eroare. cei care au facut parte din proiect si-au platit ca si persoane fizice autorizate impozitele, dar am ramas cu datoria. acum cand scriu imi dau seama ca sunt multe probleme dar as vrea sa le rezolv si sa fiu in regula pe viitor.
as vrea niste sfaturi cum pot sa fac si sa nu platesc amenzi. si daca in cazu asta in care sunt atatea nereguli pot sa transfer asociatia in alt oras unde locuiesc acum si sa le rezolv aici ca mi-e la indemana. si ce trebuie sa fac daca se poate.
multumesc
Răspuns la discuția Certificat de nastere nou nascut
cere expertiza medicala in oricare din cazuri? indiferent cine intenteaza procesu? expertiza insemnand testu de paternitate? adica daca toata lumea e deacord totusi cer expertiza? doamne cum e tara asta...daca chiar e asa. merci de raspunsuri. si cam cat dureaza in timp?
subiectul in care aveam nelamuriri despre certificatul copilului meu conceput in timpul casatoriei cu exsotu meu a fost inchis si intre timp mai am cateva intrebari. asa ca reiau subiectu aici.
in certificatu de nastere apare la tata ex sotu meu pt. ca a fost conceput in timpu casatoriei. sentinta de divort este definitiva din 19 septembrie si copilul poarta numele meu acum.
am aflat ca exsotu trebuie sa faca o tagada si apoi tatal sa incuvinteze. toate astea costa. nu se pot face fara avocat? si daca nu care sunt preturile pt. ambele proceduri separat si impreuna, sau nu se pot face deodata?
daca eu m-as fi casatorit intre timp cu tatal copilului situatia ar fi fost altfel? si acum daca ne casatorim mai putem schimba cu ceva situatia? sa evitam niste proceduri?
va multumesc si sper ca am fost clara, altfel revin cu detalii
copilul s-a nascut in 20 octombrie 2011
Răspuns la discuția certificat de nastere nou nascut
asa vom face. multumesc
Buna ziua,
am urmatoarea problema:
-in 19 septembrie am divortat la judecatorie cu sentinta definitiva si schimbare de nume, dar nici pana azi nu am primit-o si intre timp am nascut luna trecuta si copilul nu este al fostului sot, dar la spital el apare la rubrica tata si la primarie cand am mers sa-l declar mi-au zis ca pot sa am sentinta ca tot fostu sot va aparea pe certificat pt. ca copilul a fost conceput in timpu casatoriei. asa este? nu s-a schimbat legea cu noul cod civil? cum ar trebui sa fac ca situatia sa devina normala si sa fie trecut tata cu adevarat? care e varianta cea mai simpla? cei de la primarie mi-au spus ca e ok daca depasesc cele 15 zile dar am nevoie de certificat pt. doctoru de familie, alocatie, etc. si ca oricum e absurda situatia. multumesc si astept cu mare interes raspunsurile
Buna ziua,

poate este o intrebare deja pusa in paginile forumului, insa, in ciuda cautarilor, nu am gasit un raspuns la problema mea.

Eu detin 1/4 dintr-un imobil din care 1/2 au socrii si cealalta patrime sotul meu.
Noi divortam in data de 19 luna aceasta si din cauza neintelegerii cu privire la partaj ar urma un proces. Intrebarea este daca cei 25 % sunt atacabili in instanta?

Mentionez ca imobilul a fost achizitionat la rosu si finisat impreuna. Aportul meu a fost, in 2008, de cca 20.000 de euro, bani pentru care insa, eu nu am facturi justificante.

Evident, eu nu am pretentii la suma investita atunci, ci la o cota parte corespondenta unei evaluari imobiliare actuale.

Totusi, am inteles de la un prieten care a trecut printr-o problema oarecum similara, ca in instanta, socrii si sotul ar putea ataca valoarea actuala estimata, prin acte, dovezi si alte documente care sa ateste un aport mai mare din partea lor, chiar si intretinerea mea.

Totodata as dori sa va intreb ce costuri ar implica un astfel de proces, precum si durata acestuia.


Va multumesc
Răspuns la discuția partaj/divort nelamuriri
multumesc pentru raspunsurile prompte si clare
in cazul in care vrem sa mergem la starea civila ca ne dam seama ca e prea riscant la judecatorie (unde nu am reusit sa obtinem o amanare) se poate chiar daca avem un termen la judecatorie?
Buna,
caut raspuns la doua intrebari:

- am primit programare pt divort de comun acord in data de 19.09.2011 la judecatorie. in acea data o sa fiu insarcinata in luna a8a cu prietenul meu. sotul stie, intrebarea e daca influenteaza decizia judecatorului?

-eu am 25% din casa pe actul de proprietate, 50% sunt socrii si 25% sotu. poate sa conteste cu ceva partea mea? cum ca a platit chirie inainte de casatorie si alte cheltuieli de intretinere apoi cat am fost casatoriti?

multumesc