avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate lucasica

Activitate lucasica

Răspuns la discuția neglijenta copil?
Doamna,eu cand am probleme las copilul cu bunica materna, nu cu o straina. Cealalta d-na cu care sta copilul cand tatal este la lucru este o straina pt acest copil. DA? Acest copil trebuie sa se obisnuiasca cu toate damele cu care tatal va sta in viitor? Asta inseamna legaturi personale tata-copil? Copilul vine de acolo cu un vocabular colorat, vine cu lucruri pe care are voie sa le spuna acasa si ce nu deoarece este prelucrat. Sunt ok toate lucrurile astea la un copil de 4 ani?
Baietelul meu de 4 ani atunci cand este dus la tatal lui care are drept de vizita, ( tatal domiciliaza cu o doamna cu care este in concubinaj mai invarta decat el cu 15 ani, tatal nu detine proprietate personala) tatal lucreaza 24 ore la 72 ore, in cele 24 ore in care tatal este la serviciu copilul poate fi lasat cu acesta doamna? Chiar poti lasa copilul cu oricine in lumea asta atata timp cat se afla in programul de vizita si tatal care trebuia sa fie cu copilul este de fapt la serviciu? Pe copil legea nu il apara nicicum, chiar este la indemana tatalui? Cineva se gandeste vreodata la psihicul copilului cum va fi afectat, fiind lasat de tata cu concubina in loc sa-l aduca acasa ? Se specifica undeva aceasata problema, legal vorbind? Se poatevorbii de neglijenta din partea lui ?
si daca tot ce am pe numele meu,donez mamei mele. ce sa va intampla?
Am impreuna cu fostul sot uncontract pe nevoi personale, el titular si eu coplatitor. El nu are nimic pe numele sau inafara de venitul din salarii, din care plateste deja pensie alimentara la un copil. Eu mostenesc 1/2 dintr-un apartament, detin uteren agricol luat in afara casatoriei si am sieu venit din salarii. S-a platit creditul pana cand am inceput divortul. Acum banca ne someaza ca se va vinde lao firma de recuperare, creditul. Fiirma de recuperare cum isi va recupera banii de la noi? se poate pune sechestru pe apartamentul meu mostenit?
Răspuns la discuția custodie
in cazul custodiei comune cum ramane cu programul de vizita, se mai reglementeaza ca si acum?
Avem impreuna cu fostul sot un credit de nevoi personale luat de la banca, el platitor principal eu codebitor. El nu a mai platit nimic de 7-8 luni de zile si u are nimic pe el inafara de loc de munca. Eu am casa mostenita , teren agricol . Ce sa vaintapla in continuare? sa-l dau in judecata pt impartirea creditului pt anu fii si eu urmarita de firma de recuperare?
Discuție custodie
Daca am custodie totala laun copil de 3ani,(obtinuta anul acesta) dar sentinta nu este definitiva si irevocabila, deoarece am introdus apel pentru reducerea programului de vizita impus, poate sa ceara el in apel custodie comuna? Si ce inseamna acest lucru?
Imi puteti spune cum se calculeazapensia alimentara la un cadru militar? Mai exact la un subofitei MAI. Si daca se pune in calcul si norma de hrana, care este un venit.Se poate si cadrul legal, va rog! Multumesc.
Din ce venit se calculeaza pensia alimentara, tatal lucreaza in jadarmerie. Baza legala si daca au ceva drepturi care nu intra in calcul.
Răspuns la discuția termen 15 zile pentru apel?
Deci in concluzie am30 de zile si nu 15 zile.Da in actiunea de divort s-au stabilit si programul de vizita al copilului si cuantumul pensiei alimentare. Asa prevede si in sentinta primita 30 de zile, dar cineva mi-a atras atentia ca am doar 15 zile si azi ar fi a 12-cea zii. Multumesc frumos. Se poate un articol din lege? Dacanu cer prea ,mult.