avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate cezar_bn

Activitate cezar_bn

Buna ziua am Cartea de munca pierduta si pentru a aduna anii contribuiti in Romania Casa Judeteana de Pensii in lipsa cartii de munca imi cere sa caut eu arhivele societatilor pentru care am lucrat din anul 1990 ceea ce este imposibil multe societati sunt disparute demult.Este vreo cale legala mi se pare absurd sa pierd anii de munca doar ca mi-a luat foc casa in trecut si nu am cartea de munca.Casa de pensii nu ar trebuii sa aiba o arhiva a lor,cu anii contribuabilor?? Ei imi spun ca nu am si ca am pierdut anii daca nu le dovedesc eu cautand societatiile pentru care am lucrat.Va rog un raspuns mi-ar fii de mare ajutor.An nou Fericit.!!
Buna ziua ,oare ma-ti putea lamurii in privinta unei sentinte daca as avea vreo cale de atac fie transformarea pedepsei in zile amenda sau ceva de genul am auzit caci s-a introdus in noul decret,am avut o condamnare cu suspendare de 1 an si 4 luni pentru conducerea sub influenta bauturilor alcolice peste limita admisa,in termenul acestei pedepse cu suspendare am mai comis-o din nou (bad luck) duèpa care mi-au dat 1 an si 4 luni cu executare :( ...am plecat din tara cu nevasta si fetita au trecut deja 3 ani,as vrea sa stiu daca pot face ceva sa scap si eu de cosmarul asta cu acest nou decret,precizez ca nu am avut accident sau ceva de genul am fost oprit doar la un simplu control de rutina...va rog sa ma indrumati daca as putea face ceva si ce anume.o zi buna #-o
UngureanuOana a scris:

Din cate inteleg din ce ati scris mai sus cea de-a doua infractiune a fost savarsita in termenul de incercare al celei dintai, motiv pentru care instanta v-a revocat suspendarea si dupa ce v-a cumulat cele doua pedepse v-a aplicat aceasta pedeapsa de 1 an si 4 luni cu executare efectiva, suspendarea in cazul acestei din urma fapte nemaifiind posibila. Singura modalitate de a ataca aceasta sentinta si de a avea posibilitatea sa fie modificata e recursul, acesta putand fi exercitat in termen de 10 zile de la pronuntare., sau de la comunicare daca nu ati fost prezent nici la dezbateri nici la pronuntarea hotararii. Consultati un avocat.


buna ziua as avea o intrebare oare m-ati putea lamurii daca cu noul decret ar fii vreo portita de iesire,precizez ca inca sunt tot fugit din tara ,am fost intrebat un avocat care imi spune ca nu este nici o sansa sa ma incadrez in acest decret mai nou,au trecut 3 ani de cand sunt plecat din tara dar totusi as vrea sa vedem daca pot face ceva,am auzit ceva de genul transformarea pedepsei in zile amenda sau ceva de genul, va rog sa imi dati o idee ceva ce as putea face.va multumesc o zi buna

va multumesc pt indrumari...stiam ca instanta este o solutie dar nu rapida...si multumesc doamna avocata eu banuiesc ca si protectia copilului au ce vedea conditiile copilului in aceea casa cu socrul beat mereu fara venit niciunul dintre membrii familiei banuiesc ca nu au cum sa creasca copilul fara bani??? pur si simplu fata nu mai vrea aceasta relatie din cauza certurilor frecvente baute etc...ea a fost si de acordsa se mute cu el la familia ei..el nu vrea acest lucru si ea in aceea casa nu mai poate traii sa-si creasca copilul in liniste si pace...da au amandoi dreptul la copil este al lui amandoi clar..dar totusi eu cred ca fiecare dintre voi care este parinte nu si-ar dorii sa-si vada copilul crescand intre alcolisti betivi ..certuri si altele..si domnul meu ca si barbat banuiesc ca aveti alt curaj..o femeie sincer ce poate sa faca de frica in fata barbatului sau al socrului ??? sta si inghite in gol nu ??? pana la proces ...am sa o indrumez pentru o plangere la parchet si sper sa o poata ajuta sa-si ea copilul langa ea..cat despre proces sunt convins ca o sentinta nuse da in 2 zile...va multumesc frumos o zi frumoasa.
buna seara am si eu o intrebare daca cineva ma poate ajuta.
Am o amica care sta in concubinaj cu cineva, necasatorita..au impreuna un baietel de 2 anisori dar din vina scandalurilor amica mea a plecat acasa la ea la parintii ei...nu vor sa-i de-a copilul socrii ei cu barbatul ei...imi puteti spune cui m-as putea adresa pe ce anume de criterii ar putea cat mai repede posibil sa ia copilul acasa cu ea ..?? nustiu orice raspuns mi-ar fii de folos precizez ca pe certificatul de nastere al copilului este si ea trecuta.va multumesc anticipat.
scuze acum am vazut mesajul tau...mda am primit si la recurs cu executare se pare k huidu omoara 3 oameni si e liber eu fara victime fra accident 1 an si 2 luni cu executareee lege e egala pt toti nu ??? hai romania de 3 ani sunt plecat din tara si o sa mai treaca catva ani pana cand am sa ma mai intorc in tara ...pur si simplu mi se pare absurd sa facpuscarie pt o greseala de a mea fara victime sau altele...sa ne auzim de bine viva italia =D>:D
pentru suma oricat ar fii fost ea banuiesc ca nu merita o casa si 2 masini...cat despre lumea rea din pacate ceri o parere si baga frica in tine in loc sa-ti de-a un raspuns mai linistitor hihihih exista si virtual :)) mi se pare absurd am citit si eu legea acum nu stiam k preiei si datoriile defunctului..stiu eu daca avea o datorie la banca ce faceam?? am citit si am vazut ca si datoriile se mostenesc odata cu succesiunea.ms de raspuns
va multumesc pentru raspuns...deci oricum pana terminam cu succesiunea si toate actele inca nu pot executa bunurile persoanei decedate...suntem in 3 si normal ca daca e de platit platim fiecare datoriile restante pentru a evita alte probleme...o dumineca frumoasa va doresc
inca nici mostenirea sau succesiune cum se numeste nu am facut-o...in fine cu impozitele au venit acum ca le trebuie banii jos si inca rapid..intrebam si eu caci sa scot bani in cateva zile suma aceea nu am...nu am inteles in ce sens dezbatut mostenirea??? bunurile lui normal caci acum sunt ale nostre dupa succesiune dar stiam ceva de genul ca ce ramane mostenire nu pot executa ...
buna ziua as dori si eu un raspuns daca stiti cumva...anul trecut a decedat tatal meu si avea ceva datorii la taxe si impozite neplatite,acum mi-a venit cu dobanda cu tot o suma in jur de 25. de mil,aveam 2 masini pe numele lui si casa inclusiv...fiind urmasii lui normal k masinile si casa ne-a ramas noua,imi spuneti putin ma pot executa silit de bunuri pt neplata impozitului..?? eu am cerut o amanare in rate ceva caci nu imi permit acum chiar nu am bani X-(