avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate bonitica

Activitate bonitica

Buna ziua! Pentru calcularea impozitului la zilieri, din mai 2019,se deduce CASS din brut si pe urma se aplica impozitul sau impozitul se aplica la brut?
Buna ziua!Am fost implicata intr-un accident si asiguratorul RCA mi-a calculat dauna totala la masina unde gradul de uzura mi-a fost calculat de 84%,masina avand o vechime de 9 ani si 190000 km la bord,cu un asemenea grad de uzura nu puteam sa circul cu ea pe drumurile publice,ori masina era inmatriculata in Spania deoarece proprietarul era rezident spaniol si facea cel putin 4 drumuri de Spania pe an,daca era intr-un asa grad de degradare nu am fi putut iesi la granita in Ungaria.Suma calculata pt dauna totala este de 2200 euro pt o masina de 9 ani un Fiat Scudo Combinato cu 8 locuri cu motor de Peugeot.Va multumesc.
Răspuns la discuția accident rutier
Si daca face contestatie,pana va veni rezultatul la contestatie firma de asigurari va sista reparatia masinii?
Discuție accident rutier
Buna ziua! In data de 31.08.2012 am avut unaccident rutier la care a fost prezenta politia si Smurdul,un camion de 10 tone a intrat in spatele meu proiectandu-ma intr-un stalp de beton.Politia a stabilit ca soferul camionului a fost de vina pt nepastrarea distantei corespunzatoare si a amendat soferul camionului cu 140 roni.De buna credinta desi am suferi leziuni la nivelul urechii drepte si a capului nu am mers la spital pt a nu i se lua permisul baiatului.In data de 03.09.2012 am fost amandoi la firma de sigurari pt a complete formularele si azi ma suna sa-mi spuna ca daca nu ii platesc eu amenda de 140 roni face contestatie la firma de asigurari ca el nu a fost de vina. Ce se poate intampla mai departe in cazul acesta se va taragana foarte mult cu reparatia masinii mele care este foarte avariata si in spate si in fata din cauza stalpului de beton.Va multumesc.
In cite transe pot sa platesc la un executor judecatoresc o executare silita?
In anul 2007 am luat un imprumut cu ipoteca de la banca am achitat ratele la zi ,in anul 2010 s-a facut o poprire pe cont din partea casei de sanatate pt sotul meu care in momentul acela lucra cu contract de munca in strainatate si avea asigurare de sanatate in tara respectiva.Am platit ratele la banca si fara sa stiu ratele mi-au ajuns la CASS asa am adunat o restanta de 4 luni in urma careia mi-a fost cesionat imprumut5ul unei firme de colectare.Am tot incercat sa sun dar la telefoanele mentionate in adresa primita nu raspundea nimeni,citind pe internet tot felul de siretlicuri practicate de ei nu am mai stiut ce sa fac,intre timp sotul a intrat6 insomaj si mnu am reusit sa ajung cu ratele la zi.Saptamina trecuta am primit o somatie de executare silita dupa care am incercat sa sun din nou la firma de colectare si dupa un timp am fost contactata ,dupa discutia cu persoana de la telefon am depus 3500 euro intr-un cont dat de el si mi-a zis sa trimit niste documente impreuna cu o cerere de restructurare credit si vor sista executarea silita? Ce ma lamuriti sa fac? Intre timp sotul meu lucreaza din nou in strainatate si as putea sa achit ratele din nou la timp.:(