avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate carmenrus

Activitate carmenrus

Buna ziua, am sa incerc sa prezint o situatie complexa cat de succint se poate. In 2008 s-a infiintat un mic srl avand ca actionari cu parti egale 2 persoane fizice si o persoana juridica (toti 3 erau si administratori). Ca urmare, in mai 2008 s-a contractat o linie de credit in valoare de 59000 lei, aceasta linie de credit a fost garantata de fiecare administrator cu BO avalizate in nume personal iar aceste BO au fost semnate si de sotul/sotia fiecarui administrator.Datorita faptului ca firma a luat "o teapa" a intrat rapid spre insolventa, iar linia de credit nu a mai putut fi platita. Inainte de a se declara insolventa a ramas un singur administrator si anume persoana fizica din cauza careia s-a luat si "teapa" amintita. In aprilie 2012 am primit o instiintare precum ca creanta a fost vanduta catre o firma de recuperare iar la 2-3 luni dupa aceasta instiintare administratorul firmei a primit o somatie de plata pentru suma de 83000 lei. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1- Banca poate vinde o creanta atat timp cat firma este in insolventa?
2-In ce masura pot sa-mi platesc partea mea de creanta catre firma de recuperare fara a mai fi urmarit ulterior de catre aceasta?
3-Pot sa-mi platesc creanta catre administrator si printr-o hartie notariala acesta sa-si asume toata raspunderea privind partea mea de creanta, iar eu sa nu mai fiu urmarit de firma de recuperare.
4-Creanta s-a prescris? Un avocat la care a apelat administratorul ne-a sugerat sa stam "cuminiti" deoarece sunt sanse de prescriere.
Va multumesc anticipat si orice sugestie sau sfat este binevenit.
sunt angajata din 7 septembrie 2011.in 25.10.2012 urmeaza sa nasc .intrebarea mea e nevoie sa ma duc la servici pana se implinesc cele 12 luni de la data angajarii si cand pot intra in concediu de maternitate?2.voi opta pt concediul de crestere copil de 2 ani care este procentul corect cel de 75 sau 85 % din veniturile nete din ultimele 12 luni.
va multumesc,
astept cu interes raspunsul dvs.
mentionez ca pana in martie 2011 am beneficiat de somaj(din iulie 2010-martie2011)si m-am angajat doar in 7 septembrie
Buna ziua,
in 2008 am ramas in primul concediu crestere copil pana in 2010 mai ,mai 2010-iunie 09 2010 lucrat ,10 iunie 2010 somaj 9 luni pana in martie 2011 martie 2011-07 sep 2011 nu am lucrat nicaieri din septembrie m-am angajat la o firma unde sunt si in prezent.sper ca sunt suficiente datele .multumesc ps data nasterii sf lui octombrie inceputul noiembrie
buna ziua ,
sunt angajata din 7.09.2011 si acum am aflat ca sunt insarcinata pt a doua oara.pot beneficia de indemnizatie pt crestere copil si daca sa cat e aceasta(sunt incadrata cu un salariul brut de 840 net 702)va multumesc
carmen
as dori sa stiu ce trebuie sa fac si cat costa ca sa ies dintr-o firma unde sunt administrator ?e o vorba de o firma din tg.mures si vreau neaparat sa ies din firma deoarece firma acumuleaza datorii .va multumesc
Răspuns la discuția deducere personala
venitul sotului e acelasi de un an de cand lucra la aceasta firma si pe langa salariu mai beneficiaza si de bonusuri trimestriale precum si tichete de masa.deci nu cred ca se va vrea sa fim trecuti eu si fiul nostru pe statul lui de plata .a vb la firma intre timp si a primit un 'nu ' categoric .asta e e firma privata si nu putem sa-i obligam .ms oricum de raspuns.cu stima carmen rus
in primul rand va multumesc pt raspuns dar revin cu o alta intrebare si anume cele 12 luni trebuie sa aiba continuitate sau e ok cum e cazul meu 9 luni somaj + 3 luni sa lucrez tot in acest an.somajul s-a terminat in 9 .03.2011.va multumesc carmen rus
sotul meu are un venit de 4776 ron .eu actualmente nu lucrez si nu am nici un venit .am avut somaj pana in martie .se poate ca atat eu cat si copilul in varsta de 3 ani sa fim trecuti pe stat de plata a sotului ca si intretinuti?merci
buna ziua , numele meu e carmen rus si as vrea un raspuns la intrebarea mea si anume.;in 2008 am nascut respectiv am ramas in concediu de crestere copil in 2010 m-am intors la servici dar nu am fost primita inapoi ramanand in somaj din iunie pana acum in 2011 martie.intrebarea e daca vreau sa mai fac un copil ce trebuie sa fac ca sa beneficiez de indemnizatie -alocatie copil?va multumesc