avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate casa

Activitate casa

Buna ziua!
Locuiesc la curte si vecinul din spate nu are autorizatie de constructie pe cocioaba lui. Este un alcoolic si in fiecare seara se imbata si injura pe cine apuca.
De vreo 20 de zile si-a cumparat 3 porci si i-a ingradit intre casa lui si gardul meu.
Am terasa pe spatele casei si vine cate un miros... nici nu pot deschide geamurile.
Cand i-am spus sa si-i mute mi-a spus ca face ce vrea la el in curte.
Aseara primeam de peste gard niste injuraturi si amenintari ca le-am spus ca ma duc la primarie sa-i reclam.
Ce pot face in acesta situatie?
multumesc!
SC...., platitoare de tva, in 2008 a achizitionat un teren intravilan de la o persoana fizica. Adimistratorii au incheiat un contract de superficie cu firma pentru a realiza o constructie pe acest teren. La acest moment casa si terenul este intabulat cu acelasi numar cadastral.
Acum se doreste vanzarea acestui imobil(terenul pe persoana juridica si constructie pe persoana fizica).
Se plateste Tva pentru teren?
Multumesc
multumesc mult pentru sfaturi!!!
ce pot face in siuatia asta?
Lucrez in intatamnt si in 2006 in februarie am intreat in concediu prenatal ne beneficiind de zile de concediu de odihna pentru anul respectiv. M-am reintors l la servici peste 2 ani in martie si in iulie mi-au spus ca nu mai beneficiez de concediu de odihna decat pentru cele 2 luni lucrare.
pot cere zile de concediu si plate concediului aferent anului 2006?
multumesc!!!!
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
daca se poate ce trebuie sa fac, sa merg la un cadastrist si sa il pun sa faca masuratori?
multumesc
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
multumesc tuturor de sfaturi. sunt foarte bine venite si utile.
As mai avea o intrebare: daca pe contractul de vanzare cumparare e trecuta suprafata de teren in mp, adica 50 mp, se poate face cadastru si intabula terenul? multumesc
buna seara!
vreau sa stiu si eu se poate iesi din indiviziune, cum?
e vorba de un imobil in care sunt 2 apartamente, imobilul are pod, beci si cam 100 mp de teren. dependintele sunt in indiviziune. In contractul de v-c scrie ca X are 2 camere - suprafata si cota parte din dependinte si o suprafata de teren de 50 mp. celalalt proprietar nu vrea sa se faca imparteala, mai presus de atat a obtinut dreptul, prin instanta ,de a trece pe la X prin casa pentru a ajunge la pod.
multumesc!
Răspuns la discuția teren pe firma
nu te contrazic, dar spun si eu ce gandesc..... in proiectul arhitectului apare specificat destinatia constructiei precum si delimitarea spatiului spunand: bucatarie, dormitor...... ceea ce spui mi se pare foarte logic.
si mai e ceva: in timp daca vreau sa o achizitionez pe PF trebuie sa platesc tva-ul aferent....
Răspuns la discuția teren pe firma
ce presupune dreptul de superficie?