avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate oaneafelicia

Activitate oaneafelicia

cum inregistreaza in contabilitate o societate juridica incasarea impozitului pe teren si cladire de la un chirias ?;trebuie sa faca factura fiscala? daca da ,aceasta trebuie sa fie cu tva ?care sunt normele legislative in vigoare referitor la aceasta situatie ?
ASTEPT ,VA ROG ,URGENT UN RASPUNS CINE STIE CEVA .
MULTUMESC
Sunt nascuta la data de 03 aprilie1960 si am 33 ani vechime in munca ,care este limita de varsta pentru pensia anticipata,dar pentru pensia de varsta ?dupa ce lege ma pot orienta?
1)cum declar acele drepturi salariale castigate printr-o sentinta judecatoreasca platite in ian.2012 cuvenite retroactiv din martie 2011 si pana in dec.2012 ?
2)si cum le calculez in Declaratia 112 (unde daca veniturile obtinute din salarii depaseste c/val.a 5salarii medii pe economie contributia CAS se plafoneaza si nu poate fi mai mare de 1.062 lei) ?
3)deasemenea eu ca persoan juridica trebuie sa platesc cumva si penalitati de intarziere ?
va rog daca ma puteti ajuta sa-mi raspundeti cat mai urgent,pentru ca se apropie termenul de predare a D 112 precum si a fiselor fiscale iar cei de la anaf s4 nu au stiut ce sa-mi raspunda .
Multumesc pentru amabilitate. Puteti sa-mi comunicati cum va pot contacta personal ?
40.000 RON pentru mine creditor si 35.000 RON taxe si impozite la stat (BS-impozit pe venituri din salarii,BASS-cas,cass,somaj,etc.)
Ca sa evite executarea silita, debitorul si-a deschis o noua firma in acelasi sediu cu vechea firma ,cu nume asemanator(a adaugat un nou cuvant ),cu aceiasi actionari
cu acelasi obiect de activitate si si-a mutat conturile bancare si bunurile mobile pe noua firma.
Cum pot in calitate de creditor sa continui executarea silita pe noua firma,deoarece
conturile bancare si bunurile mobile de la vechea firma au fost transferate la firma nou infiintata ?
Pentru infiintarea unei popriri pe conturile bancare ale unui debitor la toate bancile din Bucuresti trebuie facute cereri de incuviintare la judecatoriile din toate sectoarele (1-6) ?