avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate Imprevizibila

Activitate Imprevizibila

In urma cu 8 ani sotul meu a cumparat un telefon mobil si a primit un card cu suma de 2.200 lei. Achizitionarea s-a facut pe baza buletinului de identitate, urmand sa achitam contravaloarea telefonului in 12 rate.
O data cu telefonul i s-a oferit si un card cu suma de mai sus fara a se incheia nici un fel de contract si fara explicatii referitoare privind conditiile de rambursare a sumei in situatia in care se scoate de pe card.
Am achitat contravaloarea telefonului asa cum era prevazut in 12 rate, dar intre timp am sesizat ca suma initila creste. Am retras si bani de pe cardul respectiv, platind in fiecare luna suma inscrisa pe factura emisa la pozitia "Minim de plata".
Intre timp au intervenit probleme la locul de munca (eram angajatii aceleasi companii) si salariile erau platite tarziu, asa ca am inceput sa inregistram intarzieri la plata. Suma crestea de la o luna la alta si am fost sunati de catre biroul de recuperare a datoriilor unde am cerut sa ni se explice de unde apare aceasta diferenta. Am fost sfatuiti sa ne adresam firmei care a emis cardul. Am solicitat printr-un e-mail sa ni se transmita un exemplar din contractul incheiat cu acestia deoarece am primit doar cardul si codul PIN si un extras din care sa reiese platile efectuate. Ca raspuns am primit doar extrasul. Am aflat mai tarziu ca de fapt plata pe care noi o efectuam "Minim de plata" era doar o parte din datorie si noua ni se percepea dobanda la dobanda si penalitati de intarziere in valoare de 45 lei pe zi. Am ajuns de la 2.200 la 5.020 lei datorie fata de aceasta firma.
Am revenit cu alta cerere de emitere a unui explempar din contract dar nu ni se raspunde.
Care ar fi solutia legala de stingere al acestei datorii si ce demersuri trebuiesc facute pentru ca zilnic suntem sunati de biroul de recuperare si amenintati cu executarea silita? Va multumesc.
Discuție Inventar
Care este procedura pentru efectuarea inventarului intr-un magazin cu produse alimentare ?
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in situatia in care se face inventarul produselor din gestiune la un magazin de produse alimentare. Sunt nou angajata si sunt la primul inventar. Din geseala la tastarea in casa de marcat am batut o suma mai mare decat pretul real si nu am stiut cum se anuleaza. Am data o declaratie in care am comunicat greseala, dar nu stiu daca nu afecteaza la calculul final. Va multumesc.
Asta presupune sa asteptam cu pacienta sa ne anunte angajatorul? Salariatii actuali vor primi banii cuveniti in transe. La fel se pune problema si la cei disponibilizati?
Pana la data de 7 iulie 2011, cand am fost disponibilizata, am fost salariata unei societati de transport feroviar. Pana la acea data s-a actionat in instanta societatea pentru neplata unor drepturi salariale cuvenite conform contractului colectiv de munca. In data de 01.09.2011 se da castig de cauza cu sentinta definitiva in procesul intentat.
Nefiind informata despre castigarea procesului decat la data de 16.01.2012 nu stiu care este modalitatea de a intra in posesia sumelor cuvenite. Ar trebui sa ne anunte cineva, intrucat in situatia mea se afla inca 34 de persoane, sau trebuie sa apelam la executare silita? Mentionez ca sentinta se afla la unitatea de la care am fost concediata. Avea cineva obligatia de a ne informa cu privire la finalitatea procesului? Va multumesc.
Sunt recenzor pentru recensamantul populatiei si al locuintelor, aflandu-ma in somaj. Mi s-a comunicat ca in aceasta perioada mi se suspenda somajul si exista posibilitatea de a pierde ajutorul de somaj. Care sunt repercursiunile daca particip la recesensamant. Se pierde calitatea de somer si implicit indemnizatia?
Răspuns la discuția Indemnizatia de somaj
Va multumesc pentru lamuriri. As mai avea rugamintea de a-mi spune ce se retine din indemnizatia de somaj si din salariile compensatorii. Angajatorul acorda sase salarii (minim pe economie).
Răspuns la discuția Indemnizatia de somaj
La adeverintele emise de catre angajator (cele cu datele gresite din intrebarile pe care vi le-am adresat referitoare la somaj) sunt trecute 18 luni cu baza de calcul si anexat exista perioadele in care am avut CIM suspendat, respectiv concedii medicale si somaj tehnic. AJOFM nu trebuia sa aiba in vedere si acest lucru ?
Putem solicita angajatorului alte adeverinte?
Cum se calculeaza indemnizatia de somaj daca in cursul celor 12 luni din ultimele 24 am avut CIM suspendat pentru somaj tehnic? Se iau in calcul si acele luni sa nu? Mentionez ca am avut CIM suspendat in cursul unei luni de 15 zile, in alta luna au fost 3 zile. Cum se calculeaza, deoarece mi s-a stabilit suma de 530 lei, la o vechime de 24 ani , 11 luni.
Răspuns la discuția Despre somaj
E vorba de o singura adeverinta, unde la punctul B1 pana in data de 7 a lunii curente am fost salariatii firmei, data pana la care s-au platit toate contributiile, iar punctul C incepand cu data de 08.07.2011 inceteaza CIM
Va multumesc.