avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate vladq

Activitate vladq

Nu este normal ce cei de la primarie cand duci un titlu sa iti treaca tot de pe acel titlu ,chiar daca unele parcele nu le declari la apia?
Buna .Detin un teren agricol care nu am fost declarat la impozit.O parte 29 ari este fanete ,cealata parte 29 ari teren neagricol.Functionara de la primarie imi spune ca trebuie sa platesc impozit de pe 5 ani in urma ca sa poate sa il treaca in registru.Este legal??
Vreau sa cumpar un teren.Vanzatorul este dintr-un judet mai indepartat si este batran,Poate vanzatorul sa faca o imputernicire tatalui meu,cu care sa faca toate demersurile,actele necesare vanzarii inclusiv sa semneze la notar? Ce riscuri exista?Ce ar trebui specificat in imputernicire?
Teren agricol cumparat cu contract de mana si doi martori.Proprietarul sau dupa caz mostenitorii nu vor sa continue demersurile pentru a putea merge la notar.Se poate actiona in instanta ? Trebuie sa fie intabulat?
Multumesc
Simplu pare treaba cu intabulat + contract la notar dar este foarte costisitor sa intabulez 29 ari costurile sunt duble fata de valoarea terenului si dureaza cel putin 2 luni pana reusesc sa inchei contractul la notar in cel mai fericit caz cand porprietarul traieste.Se poate intampla ca in cele doua luni sa moara proprietarul si sa nu mai apuc sa inchei contracutul.Sa nu mai vorbim de faptul ca in caz de deces mostenitorii sunt imparstiati in toata lumea...
In unele localitati vecine se accepta si contractele de mana la registru agricol.Legea nu este pentru toti??
Multumesc pentru raspuns .Mai astept si alte idei
Am cumparat anul acesta mai multe terenuri pentru pasunat.Parcele care nu au fost lucrate de 10 ani.Toate acestea au fost cumparate cu contract de mana + doi martori.Cei de la primarie nu vor sa imi treaca aceste terenuri la mine in registrul agricol pe motiv ca nu am contract de vanzare incheiat la notar .Exista o lege in privinta aceasta? ce as putea face?
In cazul acesta poate fratele meu sa cumpere masina cu cota de 95% si mama restu de 5%?Masina sa fie inmatriculata pe mama si sa plateasca doar impozit pe partea ei de 5%?? Multumesc
As dori sa stiu daca la coproprietar se incadreaza mama persoanei cu handicap care este si asistent personal(insotitor).Multumesc
Buna.Detin o masina care urmeaza sa fie inmatriculata.Fratele meu este persoana cu handicap de gradu 1 cu insotitor.As dori sa inmatriculez masina pe numele lui deoarece sunt scutit de impozit care valoreaza 2500 lei,dar asigurarea este si ea mare 2000 lei deoarece fratele meu are 23 ani.In legescrie"b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat" .Ce inseamna sa fie in coproprietate? Poate insotitoru (adica mama) sa detina masina impreuna cu fratele meu cea ce ar insemna ca nu platesc impozit si asigurare sa fie mai mica (mama are 40 de ani)???
Răspuns la discuția Despabubire RCA
In primu rand vreau sa imi cer scuze daca va stresez.Am sunat la inspectorul care sa ocupat de caz si nici el nu a vrut sa ne dea spunand ca ii proces secret pentru ca au fost victime,dar nici la asigurari nu au trimis.Apoi am sunat la cineva mai mare de la judet si dansu a spus ca nu are timp ,ca ii ocupat ca de ce nu vorbim cu cel care sa ocupat de caz.Cand am zis ca am vorbit cu inspectorul a inceput sa injure si sa vorbeasca urat.Unde as putea sa fac plangere?
Cineva mi-a zis sa merga la procurorul care sa ocupat de proces si sa ii cer copie dupa procesul verbal care sa intocmit la fata locului(daca s-a intocmit)