avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1161 soluții astăzi
Forum Activitate simona68

Activitate simona68

Răspuns la discuția Curs SSM si PSI
Evaluarea riscurilor pentru cele 3 posturi a fost facuta de catre un evaluator extern pentru care am platit, inclusiv o taxa lunara timp de un an (a existat un contract) dar acum nu as mai fi dispusa sa platesc deoarece este destul de scump .
As vrea sa fac cursul de 40 ore pe care o sa-l amortizez intr-un an si sa nu mai apelez la serviciul extern. Ce spuneti ar fi OK?
Discuție Curs SSM si PSI
Buna ziua.
Sunt titulara unei Intreprinderi Individuale si am 3 angajati.Pentru a face instruirea ssm este de ajuns cursul de 40 de ore ? Mentionez ca am studii superioare economice si nu as vrea sa mai platesc o persoana autorizata pentru ca nu-mi permit. Instruirea PSI mi s-a spus ca o pot face eu chiar daca nu am nici un curs daca am mai putin de 9 angajati .Este adevarat?
Multumesc
Discuție DECLARATIA 205
PFA in sistem real cu 2 angajati cu norma intrega depune declaratia 205?
Discuție contract
Buna seara,
In cazul unei II cod caen 8891(ingrijire zilnica copii) trebuie sa existe un contract intre mine si clienti chiar daca eliberez bon fiscal lunar pentru cate zile a stat copilul intr-o luna?
Răspuns la discuția cheltuieli deductibile
Multumesc pentru raspunsuri.

in nota explicativa ce ar trebui sa scriu? ca am ratacit pur si simplu chitanta? plata am facut-o firmei de curierat pentru ca produsul a fost comandat prin internet si plata se facea la livrare.
Buna seara
Va rog frumos sa-mi spuneti: 1- cheltuielile facute pentru achizitionarea de mancare si rechizite pentru un II (activitate de ingrijire zilnica pentru copii - gradinita) de la Carrefour pentru care am factura si BF pot fi inregistrate in contabilitate ca si chelt. deductibile sau sunt considerate pentru revanzare ?
2. cum pot inregistra fructe cumparate de la piata de la producatori particulari?
3. daca nu mai gasesc chitanta cu care am achizitionat un frigider si am doar factura pot sa-l inregistrez in contabilitate?
Discuție utilitati
Am infiintat o II pentru care exista un contract de comodat pentru intraga casa. Uilitatile vin acum pe persoana fizica.Daca vreau sa-mi deduc cheltuielile cu utilitatile trebuie sa schimb contratele ? Mentionez ca in contractul de comodat existent nu s-a facut nici o referire la plata utilitatilor iar proprietarul casei este aceeasi persoana cu detinatorul II.Se mai poate completa contractul de comodat?
Va rog, as dori un model de contract intre o II -activitate ingrijire zilnica copii si parinti. Mi s-a spus ca pentru prestare de servicii trebuie sa am un contract .
Multumesc
Exista cumva o lege prin care angajatorii ar fi scutiti de plata contributiilor pe o perioada de un an daca angajeaza persoane trecute de 55 ani sau sub 25 ani cu conditia preelungirii angajarii inca un an chiar daca acestea nu sunt in somaj?
multumesc
Sunt o II cu activitate de ingrijire zilnica copii. Pentru serviciile prestate ar trebui sa eliberez bon fiscal sau factura si chitanta?