avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate Micaela Tudor

Activitate Micaela Tudor

Buna ziua,

Un fost angajat doreste sa revina la serviciu, dupa ce a cerut incetarea CIM cu acordul partilor in urma cu o luna. Inainte a avut contract pe perioada nedeterminata.
Este in regula daca acum il angajam cu un contract pe perioda determinata?
Se poate, dupa ce a avut contract pe perioada nedeterminata ?


Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire.
In situatia in care tatal lucreaza - mama nu, cum se va proceda? Tatal nu doreste sa beneficieze de CCC. Doreste sa stie daca in situatia aceasta mai poate beneficia doar de acea luna, care este prevazuta in OUG 111/2010. Cand isi poate lua aceasta luna de concediu? Ce indemnizatie va primi?
Discuție pensionare
Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie:
O persoana isi depune dosarul de pensionare. Anticipat, deoarece are mai putin de 5 ani pana la implinirea varstei standard de pensionare. In perioada cat dosarul se afla la Casa de pensii, la calculare, inregistrare samd, iar persoana respectiva nu mai lucreaza, in aceste conditii mai este asigurat medical? Sau trebuie sa se duca lunar si sa plateasca contributia pentru sanatate sau exista alta solutie?

Va multumesc.



Buna ziua,

Am o nelamurire. Angajata care este concediu crestere copil pe o perioada de 2 ani, cand va veni la serviciu? In ziua cand copilul implineste 2 ani sau in ziua urmatoare?

Multumesc.
Buna ziua,

Nu am mai gasit un contract colectiv de munca la nivel de ramura constructii care sa fie valid. Am gasit contractul 2008-2009 si actele aditionale care il prelungesc si pentru anul 2012.Dar pentru 2013? Cum aflam coeficientii minimi de ierarhizare? Inca nu am facut toate actele aditionale pentru salariatii din firma, in urma HG 23/2013 de modificare a salariului minim brut. Pot calcula folosind coeficientii de anul trecut?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Multumesc frumos pentru raspunsuri si lamuriri. Dar data incetarii suspendarii nu reprezinta ziua cand angajatul vine la munca? Pentru ca in cazul meu, data sfarsit suspendare este 01.02.2013. Data incetarii este 02.02.2013, numai ca aceasta este in weekend, cand firma nu are program de lucru....
Buna ziua,

va rog fiti amabili si ajutati-ma cu o problema si cu o lamurire.
Am avut angajati suspendati, carora data de sfarsit suspendare a fost vineri, 01.02.2013.
Astazi o sa intru in Revisal sa le incetez suspendarea. Nu stiu cu ce data fac decizia de incetare a suspendarii. Va fi decizia nr. x / 02.02.2013 (sambata) - societatea nu are program de lucru sambata si duminica sau va fi decizia x/ 04.02.2013 (Luni)? Si voi opera incetarea suspendarii cu ziua de sambata - 02.02.2013 - pentru ca angajatul sa aiba continuitate, chiar daca a fost zi nelucratoare ... Si angajatii care au contractul suspendat pentru toata luna Februarie, lor li se va modifica salariul minim brut dupa ce revin din suspendare. Am dreptate?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Daca societatea doreste chemarea unui angajat din somaj, care este termenul in care o poate face? 6 luni? Si salariatul va fi incadrat pe acelasi post? Sau postul pe care l-a ocupat ramane in continuare blocat pana la implinirea unui an de la data desfiintarii? Si atunci angajatul va fi incadrat pe un alt post?

Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.

O zi buna!
Buna ziua,

Daca se doreste desfiintarea postului de Muncitor necalificat la demolarea cladirilor COR 931301 si in parcursul unui an va fi nevoie angajarea unui alt muncitor necalificat, se poate incadra la 931302 Muncitor necalificat la spargerea si taierea materialelor de constructii?
multumesc.
dar cu data de 18 sau cu data de 19.09. ? pe data de 19.09 copilul implineste 2 ani, deci ea ar trebui sa vina la serviciu, iar eu sa operez incetarea suspendarii in Revisal...