avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate curiosu

Activitate curiosu

Răspuns la discuția Succesiune si partaj
Intre timp s-a facut succesiunea, fiecare a primit ceva din fiecare obiect. Acum ar trebui facut partaj. Se poate face la alt notar in alta localitate? Se poate ca eu sa cedez partea mea la un teren si sora partea ei la alt teren in asa fel incat sa fim proprietari total, dar sa nu se plateasca sulta? Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune si partaj
Multumesc pentru raspunsuri. Legat de costuri, inteleg ca va fi un cost pentru succesiune si un altul pentru partaj. Sunt aproximativ egale? Se pot evita costurile pentru partaj?
Buna ziua,
Situatia e urmatatoarea: a murit tata acum 5 ani, s-a facut succesiunea si am obtinut certificate de mostenitori eu, sora si mama. Intre timp tata a mai obtinut o proprietate, nu s-a facut succesiunea; apoi a murit si mama si acum noi, cei doi frati, vrem sa incheiem toate socotelile cat mai repede si mai simplu cu putinta (ne-am inteles in legatura cu ce va obtine fiecare). Acum intrebarile:
- succesiunea se poate deschide doar la notarul initial sau la orice alt notar din zona?
- care sunt pasii pentru a imparti atat proprietatea ramasa de la tata cat si ce a ramas de la mama?
- credeti ca s-ar putea indeplini toate operatiunile intr-o singura zi?
- care ar fi costurile si ce acte sunt necesare?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Vanzator prin Prima Casa
Primul lucru pe care il faceti este sa semnati actele; la semnarea cv veti primi toti banii mai putin cei din credit. In mod normal, ati avea dreptul ca in cartea funciara a imobilului care acum nu mai este al dvs, sa se inscrie o ipoteca pentru suma restanta. Fiind vorba de un credit Prima Casa, nu este posibil sa se inscrie alte ipoteci decat cele specifice acestui credit (in favoarea bancii si in favoarea statului), deci in contractul de vanzare va exista o clauza prin care vi se cere in mod explicit sa renuntati la acest drept. Banii ii veti primi de la banca, nu de la cumparator, asta e garantia dvs.; practic sunteti in aceeasi situatia in care depuneti 50000 EURO la banca si apoi mergeti cu hartia sa-i ridicati -in mod normal ii primiti, dar nimic nu e sigur...
Dureaza cam o saptamana pana primiti banii de la banca (trebuie sa specificati in contract un termen maxim). Dupa ce primiti toti banii, dvs. trebuie sa mergeti la notar sa dati o declaratie ca nu mai aveti pretentii de la noul proprietar. Declaratia va ajunge la banca.
Răspuns la discuția Evacuare din imobil imposibila
6 luni este o perioada destul de mare. Exista un termen juridic pentru situatia actualului proprietar dupa ce s-a facut vanzarea si pana expira termenul de eliberare ? Chirias nu cred ca este, dar probabil ca se poate semna un contract de inchiriere. El spune ca e dispus sa plateasca niste compensatii bani pentru perioada aia. Exista un cadru legal pentru asa ceva in afara de contract de inchiriere?
Buna ziua,

Un prieten va cumpara un apartament, iar actualul proprietar a cerut un termen de eliberare de 6 luni, spunind ca, odata ce incaseasa banii isi construieste repede o casa de la zero si merge acolo. Probabil ca nu va avea timp sa faca asta si am vrea sa stim daca exista vreun risc pentru viitorul proprietar, adica sa plateasca apartamentul si apoi sa nu mai poata sa intre in el. Vanzatorul spune ca nu mai are alta locuinta, are copii, iar cele 6 luni ar expira cam prin februarie, deci iarna. Exista ceva in legi care sa previna evacuarea cu forta in cazul in care se va ajunge la asa ceva?

Multumesc!
Discuție Succesiune
Salutare,

Am si eu cateva intrebari. Tatal meu a decedat in urma cu 5 ani, s-a facut succesiunea; luna aceasta a iesit un certificat de proprietate pe numele tatalui pentru un teren. Cum se procedeaza pentru a obtine acte de proprietate pe alte nume? Se redeschide succesiunea? Trebuie mers tot la notarul respectiv?

Multumesc.
Vreau sa cumpar un imobil care are inscrisa in cartea funciara o sulta. Vreau sa fac credit cu ipoteca pe imobil. Cumva trebuie sa "imprumut" proprietarul cu o suma de bani sa-si achite sulta si sa ridice sarcina din CF, iar apoi sa cumpar, urmind cursul normal. Cum sa fac sa ma asigur ca imi vinde mie? Daca ii dau banii pentru sulta ca avans pentru imobil, se poate razgandi si nu-mi mai vinde mie si apoi umblu dupa el sa-mi recuperez banii... Ideal ar fi sa nu poata intra deloc in posesia banilor pentru sulta, sa-i depozitez eu intr-un cont, sa fac credit si in momentul cand semneaza contractul de vanzare cumparare sa plece banii din banca catre el si catre beneficiarul sultei. Cum sa fac??
Vreau sa cumpar un apartament care are inscrisa in CF o sulta. Ii dau propritarului diferenta dintre pretul convenit si sulta, preiau eu obligatia sa platesc sulta si o platesc dupa ce devin proprietar. E posibil asa ceva?
Se poate pune ipoteca de catre banca pe un apartament care are o sulta inscrisa in CF?