avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate badescucorina

Activitate badescucorina

Discuție Pensie
Am si eu o intrebare?
Tatal meu a fost pensionat pe caz de boala in anul 2009,iar in 2010 a decedat in urma lui a ramas un minor care a obtinut pensie de urmas pe urma tatalui meu.
Acesta ia jumatate din pensia pe caz de boala a tatalui meu.Anul acesta tatal meu ar fi implinit varsta de 64 de ani , fiind decedat putem sa obtinem pensia lui de varsta pentru a se mari pensia minorului ,are aproape 40 de ani de munca.
Dar mama avand 56 de ani,la ce varsta se incadreaza sa ia pensie de urmas?
Ea nu beneficiaza de nimic pe urma tatalui meu.
Discuție CAR
Am si eu o intrebare.Am un CAR facut si nu am platit 2 luni rata din diverse probleme ,la care nu am fost somat dar in schimb am primit o hotarare judecatoreasca cu o adresa de poprire pe salariu ,contractul de imprumut fiind activ m-ai am aproape 2 ani pina termin de inchis contractul ,de achitat tot imprumutul
e corect cum s-a procedat.Multumesc.
Discuție Pensionare
tatal meu este decedat de 4 ani ,a beneficiat de pensie pe caz de boala pana in ziua decesului,in urma lui a ramas un minor care beneficiaza de o pensie de urmas dupa tata,anul acesta ar fi inplinit 63 de ani ,are 40 de ani de munca se m-ai poate umbla sa iasa de drept la pensie,la varsta? Mama mea are 56 de ani la ce varsta poate sa beneficieze de pensia de urmas?va multumesc
Răspuns la discuția credit neachitat, titular decedat
daca pe apartament se face taxa de succesiune si sunt 5 copii si sotia la drept banca cum procedeaza
va multumesc
avem si noi o intrebare daca tata este decedat si are un credit catre o banca acesta fiind neasigurat pe cine trage la raspundere banca respectiva
se poate pune sechestru pe un apartament daca nu a girat cu nimic
va multumesc
Răspuns la discuția teren
acest pamint e mostenit de la parintii matusei pe acest pamint nu a fost singura ,au m-ai fost doi frati printre care unul e bunicul meu ei sunt morti de ceva timp ultima care a murit a fost matusa si aceasta nu a depus o cerere pentru titlu deoarece nu se dadea la vremea aceea,dar la ora actuala ea apare la primarie cu acest teren dar nu vor sa dea informatii de acolo despre acest teren ce se intimpla cu el
Discuție teren
matusa mamei mele are un teren,acest teren a fost muncit de niste oameni,matusa mamei mele a decedat in urma cu 4 ani nu are titlul de proprietate pe acel teren pentru ca in 2007 in acea zona nu s-au dat titluri de propietate,in schimb impozitul la acel teren vine pe numele decedatei,credem ca matusa mamei mele a facut o chitanta de mina cu acei oameni dar fara stirea fratilor ei acest pamint fiind mostenit de la tatal lor,oameni care au muncit acel pamint au vindut terenul.e vre-o sansa de recuperat acel teren.va multumesc
da,dar cum se procedeaza,cum pot face ca creditul respectiv sa mi se diminueze pt ca e foarte mare si din restul banilor nu ma pot incadra sa il platesc,mi se retrag direct rata dupa cardul de salariu,inafara de cei 50%,mi se mai ia o rata de 270 ron
dar daca pe linga op[rirea a celor doua credite ,mai am un alt credit pe care il platesc din restul banilor ce imi revin ,cum pot face sa micsorez rata respectiva?
sint salariata si cistig un salariu de 900 ron ,am credite la banci din care doua dintre credite mi se face oprire pe salariu in jur de 50%,e posibil?