avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate tobilica

Activitate tobilica

Am discutat cu el telefonic si nu doreste sa-mi predea cheia. Ce presupune notificarea? Prin posta sau cum se procedeaza?
Buna ziua,
Am cumparat un autoturism de la o persoana, care in anuntul de vanzare preciza ca se vinde cu 2 chei originale. Dupa ce am facut actele de vanzare-cumparare i-am dat banii cerandu-i si a doua cheie. Atunci mi-a spus cum ca a doua cheie este comandata la Renault si mi-o da peste cateva zile (l-am crezut de buna cuviinta pe acesta). In momentul cand l-am sunat dupa cateva zile mi-a spus ca trebuie sa platesc contravaloarea cheii (vreo 200 euro) daca o mai doresc. Ce pot sa fac pentru ca nu doresc sa o platesc deoarece am platit deja suficient pe masina? Pot face o plangere la politie?

Numai bine
Bua ziua,
In contract se garanteaza si cu veniturile salariale si probabil vor pune poprire pe salarii. Speram ca legea darii in plata sa intre cat mai repede ca nu mai rezistam cu darile acestea pentru ca stam cu chirie si avem si doi copii mici. numai bine si va multumesc pentru raspunsuri
Atat BCR (firma care a construit a luat credit si de la BCR si a luat bani si de la noi- inselaciune dubla) cat si noi suntem inscrisi (suntem ultimii la masa credala),dar nu au ce sa recupereze pentru ca firma care a construit era un SRL si conturile ei sunt goale. Ma intereseaza ce poate banca sa ne faca noua daca nu mai platim ratele? Legea darii in plata care urmeaza sa apara ne poate ajuta sa scapam de birul acesta?
Buna ziua,
Am luat in 2008 un credit ipotecar de la BCR (care are ipoteca de rang 1 pe apartament),dar constructia blocului de apartamente s-a oprit in faza de stalpi de rezistenta si proiectul a intrat in faliment. Din pacate de 8 ani platim rate fara sa avem nimic ceea ce este frustrant. Ce se poate intampla daca nu le mai platim?

Numai bine
Răspuns la discuția Testament sau donatie?
Mai exact partile pot coveni asupra unui pret mai mic in contract (cat de mic?) decat cel stipulat in grila, dar impozitul sa fie platit la grila notariala?
Răspuns la discuția Testament sau donatie?
Multumesc
La vanzare cumparare trebuie ca suma de bani sa fie platita si in realitate sau este suficient sa platesc impozitul catre stat notarului la pretul din grila notariala?
Buna ziua,
Situatia mea se prezinta astfel: tatal meu vitreg mai are un copil din prima casatorie, dar mama si tatal meu vitreg vor sa faca in asa fel incat apartamentul lor (sunt coproprietari amandoi) sa-mi ramana mie. Am urmatoarele intrebari:
1) Care varianta este indicata pentru ca fiica tatalui meu sa nu poata ataca si castiga in instanta ?
2) Se poate face vanzare-cumparare la un pret mai mic decat cel prevazut in lista notariala?


Numai bine
Multumesc perntru raspuns. Greselile sunt dupa "Deliberand asupra cauzei de fata,constata urmatoarele:".
Deci nu mai trebuie sa fac cerere de indreptare.
Multumesc
Buna ziua,
Am primit acasa o hotărâre judecătorească, dar am observat doua greseli de redactare: una legata de data evenimentului (intr-un loc apare 15.05.2013 in loc de 19.05.2013) si alta de cuantumul amenzii (este trecut 150 Ron in loc de 1500 Ron) transformata in avertisment.
Ce trebuie sa fac acum?

Numai bine