avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate lili d

Activitate lili d

Răspuns la discuția Recuperare bani impozit pe casa
Multumesc mult!=D>
Sunt beneficiar al Legii 448/2006, avand handicap accentuat.Am platit impozit pe anul 2010, din martie am devenit posesor al certificatului de handicap, asa ca am cerut returnarea banilor platiti, retroactiv, pe lunile martie-ianuarie.Care este procedura?Va multumesc!
Răspuns la discuția Abuzuri Banca-credit bancar
Faceti si Dumneavostra o cerere la banca si cereti-le sa va stearga din baza de date a CRB pentru ca nu v-au informat(vedeti Legea 677/2001 si decizia ANSPDCP din 2007 referitoare la birourile de credit-www.dataprotection.ro-pentru a va informa), trebuie sa va raspunda in termen de 15 zile.Daca raspunsul e nefavorabil trebuie sa atasati acest raspuns si sa completati un formular de plangere catre Autoritate, pe care il gasiti tot pe Site-ul mentionat.Puteti sa-i dati si in judecata, dar trebuie sa optati intre sesizare si judecata, altfel nu se poate.Mult succes!
Răspuns la discuția Abuzuri Banca-credit bancar
Eu cred ca ei ar trebui sa demonstreze ca m-au instiintat, mai ales ca datele care trebuie transmise conform art.12 nu prea pot fi comunicate prin telefon.Apoi, nu uitati ca telefoanele se inregistreaza atunci cand se vorbeste cu banca.Nu au fost zeci de discutii, ci doar doua telefoane din partea bancii, mai multe, e drept, din partea mea...Multumesc pentru mesaj, as vrea sa-mi scrieti mai detaliat.
In urma cu trei ani am intarziat cu plata ratelor la aceasta banca, era o situatie incurcata, banca imi oprea banii din contul de salarii, mai aveam si un card de credit, asa ca niciodata nu stiam ce am de platit si cand, trebuia mereu sa telefonez la banca sa aflu detalii...Asta pana intr-o zi, cand banca mi-a transmis datele la Biroul de Credit, fara sa ma informeze conform Legii 677/2001, asupra acestui lucru, eu fiind la un curs de mai multe saptamani si neputand sa fac prea multe.Banca a raportat la Biroul de Credit in 2006 si pentru ca nu am stiut nimic despre dreptul la interventie si de opozitie, i-am lasat timp de trei ani sa-si bata joc de mine cum au vrut...Luna trecuta le-am scris printr-un formular de sesizare, explicandu-le ca nu au respectat procedurile legale.Raspunsul, desi elegant, e demn de comparat cu raspunsul de lemn al institutiilor publice, adica nici vorba sa-mi spuna daca au respectat legea, asa ca m-am adresat Autoritatii Nationale pentru Supravegherea Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, pentru a face verificari si a dispune radierea datelor inscrise ilegal la Biroul de Credit.
As vrea sa stiu daca Dumneavoastra considerati legal/ilegal faptul ca banca nu a tinut cont de prevederile Legii 677/2001,in speta art.12.Cei de la banca m-au sunat, foarte rar, sa-mi spuna ca ma aflu in intarziere, dar nici vorba de Biroul de Credit in mesajele lor.Acum imi pare rau ca nu i-am actionat in instanta si nu am cerut si despagubiri, pentru ca eu consider ca datele personale au o mare importanta in ceea ce priveste viata mea privata...Dupa ce primesc raspuns de la Autoritate, mai pot sa-i actionez in instanta cerandu-le si despagubiri?Credeti-ma ca am facut tot ce mi-a stat in putinta sa nu se ajunga la o astfel de situatie, iar in privinta creditelor ce sa va mai spun, le-am platit cu varf si indesat.O nota proasta au din partea mea si in ceea ce priveste comportamentul functionarilor bancari...Astept nerabdator vesti, sfaturi, eventual mesaje despre situatii similare.Multumesc mult!
Multumesc foarte mult pentru ajutor!=D>
H.G.1344/2007 stabileste atributiile comisiilor de disciplina din cadrul institutiilor publice.Problema mea este ca am ajuns fara voia mea intr-o asemenea comisieX-(...Pe scurt, mi-am facut datoria intr-un control si respectivii controlati au reclamat la partid(care este in tot si in toate):)).Pe sesizarea facuta de reclamant lipseste data, un element constitutiv al cererii, sanctionat cu nulitatea absoluta.Comisia motiveaza ca exista totusi un numar de inregistrare pe petitie, la conducatorul unitatii...Poate fi acesta data luata in calcul, in lipsa datei olografe de pe cerere?Eu zic ca nu, si ca respectica Comisie trebuia sa claseze cererea...Dumneavoastra ce ziceti?O sa mai revin cu precizari, daca este nevoie...
M-am lovit de o situatie atipica as zice si ma intreb cum de am eu norocul de a intra in astfel de situatii:o Ordonanta de Urgenta are un articol care prevede necesitatea elaborarii unei Hotarari de Guvern pentru adoptarea unei anumite proceduri.Se elaboreaza Hotararea de Guvern, aceasta intra in vigoare.Mai tarziu, la cativa ani distanta, se elaboreaza o Lege care abroga Ordonanta de Urgenta in baza careia s-a elaborat Hotararea de Guvern si stabileste ea procedura care era prevazuta in acea Hotarare de Guvern.M-am uitat pe Legea 24/2000, dar nu m-am lamurit daca si Hotararea de Guvern trebuia abrogata expres sau inca nu au identificat-o pentru abrogare.In toate programele legislative, ea apare ca fiind in vigoare.Cum sa procedez, cum sa interpretez?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Abuz prin neadoptare
Multumesc mult si in primul rand celor care mi-au raspuns cu promptitudine si cu aplecare asupra legii=D>.Apreciez foarte mult faptul ca profesionistii dreptului se apleaca asupra unei probleme personale, dar cu multe implicatii asupra unui domeniu sensibil al societatii romanesti: problema lipsei normelor metodologice de aplicare a unei legi.Mentionez faptul ca in Romania s-a desfiintat un numar foarte mare de crese si oamenii din sistem nu au norme metodologice dupa care sa se ghideze in activitatea zilnica si in activitatea profesionala:(.Voi posta pe acest forum pana cand normele metodologice la Legea creselor vor fi publicate si ma voi bucura de fiecare data cand cineva va posta si va participa la demersul meu=D>.
Am scris petitii tuturor ministerelor care au atributii in elaborarea normelor metodologice.Recent, Ministerul Internelor si Reformei Administrative m-a informat ca a solicitat Ministerului Muncii si Egalitatii de Sanse constituirea echipei de lucru pe acest subiect si si-a aratat disponibilitatea de a numi un reprezentant in echipa de lucru=D>.Nu am primit nici un raspuns din partea Ministerului Educatiei si Ministerului Sanatatii PubliceX-(, desi aveau obligatia minimala de a-mi da un raspuns.
Astept in continuare observatiile Dumneavoastra pe Forum si va rog sa ma sprijiniti.
Va supun atentiei un lucru care este caracteristic acestei tari: anomiaX-(.Sunt tare furios pentru ca Legea creselor nu are inca norme de aplicare, desi acestea urmau sa fie aprobate inca din luna ianuarie-februarie.Mi s-a raspuns in limbaj de lemn, de la MMES:">ca acestea trebuie corelate cu nu stiu ce alte reglementari...Eu nu vreau sa cred si va pun o intrebare: cine ii poate forta pe guvernanti sa emita normele metodologice, conform textului de lege, conform Legii creselor?:-/