avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate gemilia

Activitate gemilia

am luat un imprumut in 2008 dela o pers suma 80000 euro cu contract de ipoteca la notar, tot in 2008 diferenta de o luna am luat de la alta persoana 2000 euro cu pers x de la care am luat 2000 nui contract cu ipoteca, doar contract de imprumut dar la notar, am avut proces civil pentru executare am cistigat fondul dar pers x a facut recurs a cistigat el acum am scosa casa la licitatie la suma de 284809 ron deci ar f i65000 euro / dar daca ar fi sa o cumpere cineva la suma mai mica de 80000 euro ce fac cu ipoteca de 80000 euro ?se poate vinde casa fara ipoteca ?si daca persoana cu ipoteca de 80000 euro face o plingere la judecatorie ca nu isi mai recupereaza bani si cere oprirea licitatiei deorece nu isi recupereaza bani as avea sanse ?sau invatati-ma va rog cum sa fac?
Răspuns la discuția imobil scos la licitate urgent
cu cel de la care am luat 80000 nu si-a cerut bani pina acum si are ipoteca de rangul 1 cu cel care are numai contract de imprumut am pl el a cerut executare si i casa scoasa la licitatie cine are prioritate ?sa imi deschida si cel cu 80000proces?sau sa depuna o intimpanare ?la executare ?sau direct in instanta ca lui i se ia dreptul sa-si recupereze bani?
am luat un imprumut in 2008 dela o pers suma 80000 euro cu contract de ipoteca la notar, tot in 2008 diferenta de o luna am luat de la alta persoana 2000 euro cu pers x de la care am luat 2000 nui contract cu ipoteca, doar contract de imprumut dar la notar, am avut proces civil pentru executare am cistigat fondul dar pers x a facut recurs a cistigat el acum am scosa casa la licitatie la suma de 284809 ron deci ar f i65000 euro / dar daca ar fi sa o cumpere cineva la suma mai mica de 80000 euro ce fac cu ipoteca de 80000 euro ?se poate vinde casa fara ipoteca ?si daca persoana cu ipoteca de 80000 euro face o plingere la judecatorie ca nu isi mai recupereaza bani si cere oprirea licitatiei deorece nu isi recupereaza bani as avea sanse ?sau invatati-ma va rog cum sa fac?
pai astai problema cesiunea s-a facut cu active si pasive si eu stiu ca dupa 2007 s-a modificat legea ,adica ca raspunderea pt datorii o are fostul administrator dar nu stiu exact carei legea
va rog sa imi ziceti care cod sau lege zice asa sau in codul fiscal
am cesionat srl cu active si pasive in anul 2007 dar srl avea datori la buget in care lege intru trebiue sa le platesc eu sau cel care a preluat firma ?
am avut un srl cu ceva datori la buget cas.cass.somaj .impozit venit sisalarii
dar eu nu puteam plati darile la stat ca aveam clienti neincasati le-am facut plingeri penale ca avem refuz la file cec ,acuma firma e lichidata dar lichiidarea a ceruto un furnizor si anaf a facut apel dar tot s-a lichidat acuma am dosar penal daca dovedesc de nu am putut plati la buget ma mai obiga la plata ?vreau sa zic ca maiplateam si darile la stat dar or mai ramas
in 2007 un furnizor a cerut lichidarea societati pt suma de 32000 ,lichidatorul nu a depus si creantele care erau de 250000 in fine nu l-augasit pe administrator ,la anaf nu au cerut bilant dar firma s-a lichidat anaf a facut recurs ,dar sila buget era datori de 120000 ron acum intrebare ,,lichidatorul era obligat sa aiba evidenta clara cu debite si credite ?
in motivele de apel ar trebui mentionat ca orice probe am cerut sa se faca si sa se verifice in apararea mea au fost respinse si le pot mentiona ?
deci am fost condamnat pt inselaciune desi am cesionat srl s-a facut expertiza la semnaturi file cec este a celui care i-am cesionat ,specimenul s-a schimbat in banca este a lui ,dar p-v de predarea arhivei nu il gasesc in schimb am gasit pe un prieten de-lui si care a zis ca actele de la srl au fost aduse al el si acasa la el mai era o 1 Fisa salari din 2004 mi-a predato cu p-v asta nui o proba nouapt apel?a doua tot sAptamina aceata tot cu acest martor a zis ca a incheiat contract pe firma la orange am cerut inscris de orange asa..cine a incheiat contractul ca reprezentat si la ce data ?mi- zis verbal ca acest domn si ca data este 12 04 2007 deci dupa cesiune le-am facut sesizare si astept raspuns .daca stiam de astea pina s-a judecat de prima instanta era mai bine dar de o saptamina am aflat deci judecatoarea a zis ca eu nu am predat arhiva ca acest nou patron nu a lucrat pe firma si ca eu am facut tot aceste probe sunt ok la curte?SI INCA CEVA EL NOU PATRON A AVUT BIROU INCHIRIAT VREO 2 SAU 3 LUNI L-AM DESCOPERIT PROPUNEM MARTORI PROPIETARI E OK?DECI AM 3 PROBE NOI INSCRISURI SI MARTORI CUM SA MAI FAC?