avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate manea2011

Activitate manea2011

Răspuns la discuția Politia poate interveni ?
Si credeti ca va tine cont de faptul ca merg impreuna cu un avocat ?
Răspuns la discuția Radiere ANCPI
Exista o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabil in care se stabileste ca eu sa raman cu locuinta in schimbul predarii sumei ce reprezinta plata sultei.
Dovada predarii sultei o am (ordinul de incasare numerar emis de catre banca unde am depus banii), deci, odata ce a primit banii si nu vrea sa recunoasca oficial ca i-a primit inseamna ca si i-a insusit si acum minte (a recunoscut decat intr-un e-mail pe care mi l-a trimis mie de la serviciu, e-mail trimis de pe adresa de e-mail ce apartine bancii unde lucreaza) - aceeasi banca unde am depus banii, ba mai mult decat atat are si semnatura (nu este electronica din pacate) in e-mail...
Deci ?...a incasat banii dar nu recunoaste ca i-a incasat si mai mult decat atat azi a recurs la santaj: a zis ca vine la notar pentru semnarea declaratiei daca ii dau si alte bunuri...
Răspuns la discuția Radiere ANCPI
Daca cu vorba buna nu se poate, ii pot face o plangere penala pentru insusirea sumei provenind din sulta si nerecunoasterea ei (furt) ?
Se rezolva mult mai repede asa si va fi nevoita sa se comporte ca un om civilizat...zic eu.
Răspuns la discuția Partaj - bunuri mobile (masina)
50%-50% este decat teoretic...situatia este cu mult mai complexa.
Va sfatuiesc sa va luati un avocat nu bun, ci foarte bun...ca este de munca.
Răspuns la discuția radiere notare c.f.
@monica_907: si eu sunt in aceeasi situatie...ati rezolvat problema ?
Multumesc
Răspuns la discuția Radiere ANCPI
Am fost azi la banca la care am depus banii reprezentand plata sultei (este mentionat explicit in ordinul de incasare numerar "Plata catre xxx - plata sulta apt. cf. hot. de partaj judiciar nr.xx/xx.xx.2011") si mi-au spus ca mai mult decat ordinul de incasare numerar nu au ce sa-mi dea...motivand faptul ca acel cont nu este al meu si ca nu pot sa-mi dea un extras de cont numai pentru acea suma (nu este nici pe numele meu nici nu sunt imputernicit)...si ca dansii nu pot sa mai imi dea nimic intrucat totul este confidential...
Oare este normal sa mai deschid un nou proces pentru niste bani care i-am dat deja si pentru care am dovada predarii/depunerii ???
Discuție Radiere ANCPI
In cazul in care s-a facut plata sultei intr-un cont deschis la o banca, cont precizat de catre cel care primeste sulta si deschis pe numele acestuia, dar in lipsa unui proces verbal de oferta reala sau declaratie notariala, cum se poate radia de la ANCPI cel care primeste sulta (in hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila se specifica faptul ca trebuie sa se predea sulta) ?
Exista un ordin de depunere numerar catre acea banca in contul celui care primeste sulta dar se pare ca cei de la ANCPI nu recunosc acest act/inscris.
Ce se poate face (...cel care a primit sulta "este de negasit"...) ?
Un raspuns ?...va rog.
Am inteles ca cei de la DGITL pun pe certificatul fiscal un cod sau o valoare, cod in functie de care se plateste la ANCPI.

Multumesc.
Buna ziua,

Pe imobilul actual am fost proprietari si eu si fosta sotie.
Am o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila in urma unui proces de partaj si acum as vrea sa merg la ANCPI (pentru cadastru) pentru a modifica cartea funciara/cadastrul, in sensul ca as vrea sa raman numai eu trecut, nu si fosta sotie.
Mentionez faptul ca i-am platit fostei sotii sulta mentionata in hotararea partajului judiciar si pot face dovada platii acesteia.
As vrea sa aflu cu ce acte sa merg la ANCPI si cam care ar fi costurile (in hotararea de partaj imobilul a fost evaluat la 200000 RON)....am inteles ca trebuie sa platesc in functie de valoarea locuintei din certificatul fiscal...dar cat la suta/ce procent din valoarea acestuia ? Nu se va tine cont ca, de fapt, eu am avut jumatate din acest imobil, va trebui sa platesc si pentru jumatatea mea ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Taxa poluare OUG 50/2008
Un raspuns, se poate ?
Multumesc.