avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate aacris

Activitate aacris

poti avea categoria c si e daca nu ai degetul mare de la mana dreapta
ce conitii trebuie sa indeplinesti ca sa fii scutit de impozitul pe salar
Discuție Proces, daune
buna ziua ,am avut un proces cu un vecin in anul 1994 din care a rezultat ca acel vecin la recurs sa imi plateasca o suma e bani,eu de buna credinta nu i-am cerut acei bani ci am lasat asa bucurinduma ca am terminat procesul cu el si am avut castig de cauza ,acum dupa ani de zile el vecinul tot nu se linisteste pot sa ii cer acele daune din procesul avut in anul 1994 ca sa il linistesc ,ca probabil el a uitat si de aceea se leaga in continuare de noi
Răspuns la discuția Redobandire permis
multumesc , dar cum procedez mai dau exame trebuie sa dau si b daca eu am avut doar c si e
Răspuns la discuția Adeverinta studii superioare
imi foloseste la ceva acea adeverinta sau am facut facultatea fara nici un rost
pot redobandi permisul de conducere mai repde decat termenul de un an de zile si cum ,mentionez ca am avut categoriile c si e mai am patru luni pana la termenul de un an de zile cum se procedeaza pt redobandire dupa noua lege
Buna seara ,va rog sa -mi spuneti daca nu am licenta data dupa ce am terminat acum doi ani facultatea ci doar adeverinta ca am absolvit facultatea poate fi luat in considerare studiile si pot face parte din personalul unei institutii mai exat pot fi luat in considerare ca si personal cu studii superioare , Va multumesc
Răspuns la discuția daune morale
bine dar de ce nu se poate plati esalonat
Discuție daune morale
am de platit daune morale respectiv 2000lei unui politist si nu am de unde da toti banii odata cum solicita el ,as putea trimite lunar acesti bani deoarece nu lucrez dar sunt in somaj.
Discuție DEFINITIV
: Respinge recursul declarat de partea civilă C ,împotriva sentinţei penale nr.1285 din data de 27.06.2012 pronunţată de Judecătoria Botoşani în dosar nr./193/2010, ca nefondat. Admite recursul declarat de inculpatul A ,împotriva aceleiaşi sentinţe. Casează în parte s.p. mai sus-menţionată şi în rejudecare: Înlătură din s.p. dispoziţia de aplicare a art.33 lit.a,b, art.34 Cod penal. Condamnă pe inculpatul A ,pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prev. de art.87 alin.1 din OUG nr.195/2002 cu aplicarea art.320/1 alin.7 Cod procedură penală la pedeapsa de 8(opt)luni închisoare (în loc de 1 an şi 4 luni închisoare). În temeiul art.33 lit.a,b, art.34 lit.b Cod penal contopeşte pedepsele stabilite în sarcina inculpatului prin s.p. atacată pentru săvârşirea infracţiunilor prev. de art.272/1 Cod penal şi de art.86 alin.2 din OUG nr.195/2002 cu pedeapsa stabilită prin prezenta pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.87 alin.1 din OUG nr.195/2002 în pedeapsa cea mai grea, de 8(opt) luni închisoare. În temeiul art.81 Cod penal suspendă condiţionate executarea pedepsei principale pe o durată de 2 ani şi 8 luni (în loc de 3 ani şi 4 luni), termen de încercare stabilit în condiţiile art.82 Cod penal. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei care nu sunt contrare prezentei decizii. Obligă partea civilă să plătească statului suma de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare din recurs. Celelalte cheltuieli judiciare din recurs rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 05.11.2012. VA ROG SA IMI SPUNETI CAND POT SA MERG SA MA INSCRIU LA EXAMEN PT. A-MI LUA CATEGORIILE AVUTE DUPA CELE 8 LUNI SAU 1 AN DE LA RAMANEREA DEFINITIVA ,MAI EXISTA SI ALTE POSIBILITATI