avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate AniFlorea

Activitate AniFlorea

Răspuns la discuția Suspendare permis auto
Multumesc! Am totusi o nelamurire,am inteles ca permisul nu.l pot preda decat dupa ce sentinta este definitiva si irevocabila,iar asta se intampla dupa cele 30 de zile, in care am dreptul la apel.Chiar nu stiu ce sa fac!
Mi s-a suspendat permisul auto pentru neacordare prioritate,respectiv pentru nerespectarea indicatorului ,,cedeaza trecerea,, pentru o perioada de 60 de zile.
Am contestat procesul verbal la judecatoria sector 1 Bucuresti( in Bucuresti mi s-a retinut permisul) iar solutia a fost -respingere in data de 09.10.2014.
Intrebarile mele sunt:
1)Cand si unde predau permisul?

2) Cand pot sa fac cerere de reducere si unde? Mentionez ca domiciliul il am in Slobozia,Ialomita.
in cazul in care in contractul de arenda nivelul arendei a fost stipulat,de exemplu 1300 kg/ha/an,fara a se mentiona produsul,echivalenta se face in grau?daca da,conform carei legi?
Un contract de arenda pentru suprafata de 1 ha cu 1000 kg /ha: arendatorul doreste 500 de kg produse(respectiv grau!) si diferenta in bani.Pretul la plata arendei este de 0.9 lei/kg,stabilit prin A.G.A.
Intrebare: care este valoarea impozitului la arenda in lei,tinand cont de faptul ca pretul mediu comunicat de autoritati este de 0.81 lei/kg?
Cum este corect sa inregistrez in contabilitate o factura de la un furnizor care contine evidentiate bunuri cu valoare zero?
Mentionez ca bunurile sunt acordate gratuit in scopul stimularii vanzarilor.
Am emis o factura de avans si nu am incasat-o. Este exigibila taxa pe valoare adaugata din factura de avans?
Răspuns la discuția Eroare umana!
Multumesc pentru ajutor!
Discuție Eroare umana!
Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: am depus la o licitatie certificat de cazier judiciar persoana fizica in loc de cazier judiciar persoana juridica.Cum pot sa demonstrez ca aacel document il aveam(data emiterii este anterioara licitatiei!)?Cum pot sa-l depun ca si document la comisia de evaluare?
Răspuns la discuția Subventii APIA
Multumesc pentru raspuns! Nu am semnat nimic si nici nu s-a emis decizie de plata. Am fost doar chemata pentru clarificari si am constatat ca suprafata care a fost supradeclarata s-a scazut din suprafata mea.Am cerut sa vina pe teren si sa constate ca nu eu sunt cea care a supradeclarat si mi s-a spus ca nu mai vine nimeni.Va dati seama ca acel functionar nu m-a lamurit in nici un fel si m-a lasat sa inteleg ca este o cauza pierduta.Cum ar trebui sa procedez ca sa dovedesc ca acea greseala nu este a mea? Unde si la cine sa ma adresez?Ce ascunde acel functionar "corupt"?(am zarit pe un centralizator un fermier care avea declarata o suprafata,la teledetectie i s-a atribuit mai putin iar la plata era trecut cu suprafata declarata)
Discuție Subventii APIA
In urma teledetectie am fost chemata la APIA pentru clarificari.Acolo am descoperit ca din total suprafata declarata mi-au scazut 1.17 ha pe motiv ca nu am aceasta suprafata,lucru eronat dealtfel. Ce pot sa fac ca sa dovedesc ca sunt un om corect.Pun aceasta intrebare deoarece mi s-a spus ca nu prea am ce sa fac deoarece "asa sunt normele europene".