avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate anielles

Activitate anielles

Răspuns la discuția hartuire
multumesc ptr raspuns
Răspuns la discuția hartuire
cu doamna nu se poate discuta. Ea doar tipa si injura...atat! Martori nu am inca, dar asa cum e asezat magazinul in care lucrez, cu siguranta daca sparge ceva, e vizibil. E destul de complicat tot. Nu am trecut prin asa rusine de cand ma stiu. Nu ma simt vinovata cu nimic, ptr ca el nu are nicio treaba cu ea. Singurele ei arme ca sa spun asa...sunt copiii cu el...si desigur traiul asta in aceeasi casa, timp in care sunt sigura ca poate l'o mai fi ajutat la cate ceva(gen gatit sau spalat). Si eu inca stau in casa cu fostul pana gasim cumparator, si am fi putut si noi sa facem aceasta intelegere, dar in rest fiecare cu viata lui.
Discuție hartuire
fosta sotie a prietenului meu, de care este divortat de 15 ani, insa au ramas sa traiasca in acelasi apartament datorita faptului ca nu au avut bani sa plece fiecare, ma hartuieste contiuu de cand a aflat relatia noastra. Parca a inebunit...ma suna tot timpul si m'a vizitat si la munca unde m'a facut de tot felul. Ameninta ca imi sparge geamurile magazinului, etc, ptr ca eu lucrez in comert. ARE 52 DE ANI, EU 45, deci nu suntem copii. Ajutati'ma va rog ptr ca nu mai stiu cum sa scap de ea. Starea sanatatii mele se deterioreaza, chiar am si lesinat in magazin de teama. Teama mea cea mai mare este ca imi poate sparge geamurile si chiar nu as sti cum sa dau ochii cu seful meu.Sunt disperata! Ajutati'ma si sfatuiti'ma va implor
Răspuns la discuția divort
sub nici o forma sotul meu nu accepta medierea
desi apartamentul in care locuim il avem din vanzarea casei pe care o aveam dinainte de casatorie, el spera ca faptul ca am fost casnica 9 ani si ca suma vanzarii acelei case nu a fost egala cu cea a cumparari apartamentului( casa fiind vanduta cu 100 mil si apartamentul cu 140 mil, deci restul de 40 mil fiind platit de el timp de 6 ani, insa eu pe vremea aceea munceam), considera ca va castiga jumatate din apartament
asa sa fie oare? am acte care atesta ce spun
cate sanse am sa castig mai mult de jumatate...cat ma poate costa partajul avand in vedere ca apartamentul face undeva la 160 000 ron si cat ma va afecta faptul ca am stat atat de mult acasa?
perioada in care am stat acasa...de fapt am cantat la nunti...am scos bani din masaj, si am colaborat si cu o firma organizatoare de nunti
insa el imi arunca in fata ca nu am muncit cu carte de munca..deci nu pot demonstra mare lucru
Discuție divort
in procesul de partaj care va urma, cate sanse am...sau cat anume pierd din dreptul meu, daca am avut pauza in activitate te 9 ani?
99 ani in care am stat acasa avand grija de casa si de copil?
Răspuns la discuția Divort-Partaj-Mostenire
buna seara draga mea
am citit mesajul tau, si ptr cateva secunde am crezut ca este vorba despre ceea ce traiesc
trec exact prin aceleasi momente ca si tine...doar cu exceptia ca desi anul trecut am vrut sa fac acelasi gest terminand cu aceasta lupta cu el si cu viata...am reusit incet incet sa ma mobilizez
fetita mea mi'a dat o lectie de viata spunandu'mi doar atat...''mama...nu crezi ca decat sa mori ptr el...ar trebui sa traiesti ptr mine''?
aici a fosst declicul meu si renuntarea la acest gest
si eu simt ca nu mai pot...si eu simt ca lupt cu un tiran care are bani si vrea sa ma tarasca cativa ani prin tribunal ptr ca nu are nevasta de lasat...si eu lupt ptr o casa....casa ce a fost a mea iar acum el vrea jumatate
abia saptamana asta am deschis actiunea de divort..si primul termen il am in luna mai 2012
sper sa nu vina sfarsitul lumii si eu sa fiu inca casatorita cu acest om
ai grija mare ...faptul ca incuviinteaza gestul tau...e o mare lasitate...iar de aici tot el iese in avantaj
cred ca am fost una din putinele persoane care au inteles gestul Madalinei Manole...insa, uita'te si tu ce a ramas in urma
un circ...nici macar acolo nu are liniste
sunt alaturi de tine...si chiar te rog sa mergi mai departe
putem vb aici..cat timp ai nevoie pana depasesti acest moment
stii? le'ar fi atat de usor daca noi am muri....ar ramane ei cu totul..si lumea i'ar compatimi tot pe ei
eu chiar mi'am impus de 2 zile sa lupt ptr recastigarea personalitatii(ptr ca nici asta nu mi'a mai ramas)...si sa il las sa vb cat doreste
eu intru in camera mea...imi incui usa....si il las sa ..latre
dureros e ca dupa 25 de ani de casatorie(in cazul meu), scap atat de greu de acest om..de parca nu mi'a ajuns
din 25 de ani..am vrut sa divortez 30 daca e posibil...doar ca teama de el m'a imp[iedicat
te rog mult..reactioneaza....si nu'l baga in seama...
fii puternica draga mea
fruntea sus..si tot inainte
va iesi soarele si pe strada noastra
Răspuns la discuția divort
nu va fi de acord niciodata cu divortul
disputa dintre noi este apartamentul in care locuim, apartament dobandit in urma vanzarii unei case pe care o aveam eu de la 16 ani
el vrea jumatate din imobil...ceea ce mie nu mi se pare normal mai ales ca el face comert cu masini..si din acest comert..eu nu am nici un acces la banii aceia
deci vrea jumatate din casa si acei bani
iar eu..sa raman cu jumatate avand in vedere ca a fost casa mea?
imi aduce argumente ca eu nu am muncit 7 ani, si ca aici el are ff mult de castigat
chiar asa sa fie?
in timp ce el se ocupa cu masinile, eu ii faceam menajul si aveam grija de copil
nu am umblat aiurea...nu ama vut voie sa imi fac nici o prietena...etc
tot timpul am fost tinuta sub papu
Răspuns la discuția divort
multumesc ptr raspuns
am deja avocat insa cum unii reusesc sa divorteze in cateva luni doar?
Discuție divort
am intentat divort saptamana aceasta
sotul meu ma tot ameninta ca imi va aduce martori mincinosi, care vor spune ca s;au culcat cu mine..
intrebarea mea este..poate face asa ceva?
cum dumnezeu sa se poata? mentionez ca nu mai am liniste, mai ales ca lucrez in comert, si orice client care se uita mai atent la mine...ma sperie cumplit
ce am de facut?
primul termen va fi tocmai anul viitor in mai:(
de ce dureaza atat de mult?
aaa..si inca ceva
spune ca ma va tine 4, 5 ani in divortt din diferite motive cum ar fi...neprezentarea, faptul ca vrea sa ma scoata nebuna, etc etc
sunt speriata rau de tot si nu mai am liniste
poate sa dureze atat de mult avand in vedere ca avem 25 de ani de casnicie si un singur copil...major? care are 24 de ani?
chiar poate tergiversa atat de mult acest proces de divort?
Răspuns la discuția divort
tocmai aici intervine conflictul intre noi
ca eu vreau cota mai mare din apartament
am acte trase la xerox care arata ce am scris mai sus(originalele a avut grija sa le fure)
iar vsv de bunurile din casa, ajunge sa caut doi martori si sa scriu tot in prezenta lor?
martorii pot fi si din familie?
multumesc ptr raspuns