avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate teaavram

Activitate teaavram

Pe scurt, suntem 9 mostenitori pe titlu. avem cadastru si intabulare pe care doar noi cei 3 care vrem sa vindem am platit integral toate costurile, dar nu am facut partaj amiabil pentru ca sunt mostenitori care nu au bani, sau nu ii intereseaza. 3 dintre mostenitori vrem sa vindem cota noastra de teren arabil. Putem fara a avea nevoie de semnaturile celor care se declara dezinteresati de partaj? Putem sa vindem cota noastra cumparatorului iar el sa ramana cu ei in indiviziune? Care e modalitatea de a ne recupera cheltuielile cu taxele de cadastru si intabulare de la cei care au refuzat participarea?
suntem mai multi mostenitori pe un teren arabil extravilan si o casa cu terenul intravilan aferent, 3 dintre noi dorim sa vindem cota noastra din terenul arabil si avem urmatoarele probleme:
- un mostenitor e decedat iar succesorii nu au act de mostenire(inca) si nici posibilitatea financiara sa faca acest lucru.
- ceilalti sunt de acord ca sa vina in instanta si sa de semnatura pentru iesirea noastra din indiviziune pe cale amiabila, insa nu stim daca instanta permite si semnatura celor care inca nu au succesiunea facuta dupa cel care e decedat.
- titulu de proprietate este tziplat si nu se mai pot face inscrisuri pe el.
- am gasit cumparator, si vrem sa stim care sunt procedurile si cat timp ne ia in instanta sa incheiem actiunea de indiviziune.
-nu avem cadastru si nici intabulare dar cumparatorul spune ca doreste el sa se ocupe de acest lucru.
- ce taxe de timbru si ce alte taxe mai sunt, daca cel care introduce actiunea in instanta este pensionar, cu o pensie de 637 lei?
Se poate face donatie pe jumatate din apartament detinut de parintii mei, donatia vine din partea mamei.
Sunt unica mostenitoare.
Parintii mei detin in co-proprietate un apartament in parti egale in care si locuiesc.
Este posibil ca mama sa imi doneze partea ei din contract fara sa fie necesar acordul tatalui?
Donatia nu presupune si mutarea lor din apartament, ci doar inscrierea donatiei in acte.
Cum se procedeaza?
precizez ca nu s-a incheiat niciun contract de inchiriere, si nici acordul nostru verbal sau scris, aceasta proprietate se afla in alt judet, aceasta mostenitoare mai are o proprietate in care locuieste pe aceasi strada, totul s-a facut fara ca noi ceilalti mostenitori sa stim ce face ea. ne-am trezit cu chiriasi.
Suntem mai multi mostenitori pe o casa si un teren, unul din mostenitori a gasit o familie care sa ne faca curatenie in curte si sa renoveze casa cu acordul nostru verbal ca platim pentru serviciile respective, si aceasta mostenitoare, a considerat ca sa ii bage si in chirie ca familia asta nu avea unde sa stea, noi restul de mostenitori nu am stiut de acest fapt, nu ne-am dat acordul scris ca ii dorim pe chiriasi, acestia nu platesc chirie, in schimb o ajuta pe acesta mostenitoare sa isi cultive legume pe intreaga gradina de langa casa. Noi ceilalti mostenitori ne-am bazat ca nu va trece de vointa noastra, si ca, casa respectiva era debransata de ani multi de la reteaua de energie electrica. Nu avem iesirea din indiviziune, dar stim ca aceasta mostenitoare are doar 1/6 din succesiune iar restul de mostenitori avem 1/4, insa s-a descurcat cumva la electrica si a bagat curent acolo fara ceva inscrisuri din partea noastra, si acum chiriasii stau linistiti ca au si lumina, nu platesc chirie, ci platesc cu servicii catre aceasta mostenitoare, noi nu mai putem sa mergem sa intram in casa aia, sau sa locuim temporar in ea ca a fost ocupata abuziv, ce putem sa facem in aceasta situatie. cum putem sa evacuam chiriasii si cum putem sa o oprim pe aceasta mostenitoare sa faca ce o taie capul. Legal ce e de facut?
Se poate intra la indiviziune daca din cei 8 mostenitori unul nu a incheiat succesiunea la notar? o poate face prin intermediul instantei? pentru ca in cazul acesta sunt trei mostenitori si nu se inteleg. Proprietatile mostenite sunt in alt judet decat cel de rezidenta, trebuie sa ne adresam obligatoriu instantei de judecata din judetul unde se afla mostenirea sau putem sa inaintam cererea si la instanta din judetul de resedinta? Fara expertiza nu se poate?
Initial am fost 4 mostenitori, 4 surori, am mostenit de la parinti o casa cu gradina de 2000mp si 6Ha teren arabil, in parti egale de 1/4. Doua din surori intre timp au decedat si au venit succesorii legali in posesie, copii care intre timp cativa au decedat si au intrat nepotii la sucesiune. Nepotii au acum din partea de 1/4 impartit la 1/6. Acum una din fiicele unei surori a pus stapanire pe casa si pe cei 2000mp, a bagat in casa chiriasi fara acordul nostru scris si fara sa primim bani de la chirie(banuiesc ca nu le-a facut contract de inchiriere), si chiar ne-am impotrivit nepunandu-ii la dispozitie actele necesare ca ea sa nu poata sa rebranseze casa la reteaua de energie electrica. A facut cumva si a convins pe una din cele doua surori ramase in viata in varsta de 80 de ani sa fie titulara la contractul de lumina. Cealalta sora si restul mostenitorilor, nu mai pot sa isi exercite dreptul la proprietate, pentru ca mostenitoarea asta care are doar 1/6 si acum foloseste intreg terenul pe care se afla casa ca sa isi cultive legume, desi ea a mostenit si din partea tatalui o casa in care locuieste si 8 Ha teren arabil. Cum putem sa evacuam chiriasii abuzivi adusi de aceasta mostenitoare si sa iesim din indiviziune. E clar ca intelegere pe cale amiabila nu exista cu ea, nu are intentia sa ne lase sa vindem partea noastra, si nici ca sa ne despagubeasca in vreun fel, la primarie platim impozit pe teren si cladire si folosesc niste straini impreuna cu ea aceasta casa si acest teren. Acest fapt se intampla exact de un an de zile. Ce solutie avem sa putem vinde? Si sa scapan si de ea din co-proprietate? Nu avem cadastru, eventualii cumparatori sunt izgoniti de ea cu replica ca nu e de vanzare. Astept un raspuns simplu si la obiect. Multumesc