avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate cristian_saulea

Activitate cristian_saulea

Buna ziua,
Se da situatia urmatoare, sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc ce are in componenta niste teren pe laterala blocului, teren in proprietate comuna, deci indivizibil. Niste vecini au hotarat fara acordul asociatiei sa monteze niste blocatoare pe locurile de parcare comune ale blocului ce le-au incuiat cu lacate personale, deci le-au preluat in mod abuziv. Intrebarea mea e cum as putea proceda legal in situatia asta sa le impun sa renunte la acele lacate? Problema este ca nu locuiesc acolo, apartamentul respectiv este inchiriat, iar eu sunt la distanta deci exclus sa tai eu acele lacate. Am incercat sa-i conving pe grupul de discutii sa foloseasca macar niste incuietori unde sa avem toti proprietarii cheie de acces asa cum este si normal, dar nu am primit nici un raspuns din partea lor. Unde as putea initia o plangere in cazul asta?
As dori sa achizitionez un imobil vechi aflat in proprietatea unei companii straine din Irlanda deci tara UE, eu fiind persoana fizica. In acest caz care ar fi regimul de TVA? Se aplica, si daca da cine il plateste? Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. In cazul acesta va trebui neaparat sa fac dovada ca mi-am schimbat domiciliul (sa-mi fac viza de flotant) sau sunt suficiente cele 2 adrese mentionate in lege?
Am pe rolul judecatoriei un proces, dar corespondenta (citatiile, intampinarea etc.) vin pe adresa de domiciliu. Intrebarea este daca imi fac viza de flotant pt adresa unde locuiesc (in alt oras) pot solicita cu succes la judecatorie trimiterea documentelor aferente procesului pe adresa noua?
Ma ajuta faptul ca se mai amana problema. Oricum mai am putin si o compensez cu TVA de recuperat. Va multumesc pt raspunsuri.
Termenul limita de depunere a recursului se calculeaza dupa data postei de pe comunicare sau dupa data pronuntarii? Se depune in acelasi mod ca si plangerea la Judecatorie?
PV a fost intocmit in lipsa si predat personal dupa vreo 2 luni pentru care din pacate am semnat si am plecat imediat din tara deci intarzierea in contestare a fost evidenta. Acum speram ca daca recursul il intocmesc in termen, sa nu se mai aplice intarzierea plangerii initiale pe fond avand sanse mari sa castig.
Va multumesc pentru raspuns.
Am depus o contestatie pentru oa amenda emisa de ANAF, insa din pacate nu am reusit sa respect termenul legal de 15 zile, astfel incat plangerea a fost respinsa pe motivul tardivitatii fara a se mai analiza cauza in fond.
Intrebarea mea este daca depun recurs in termenul de 15 zile de la comunicare (data cand am primit prin posta comunicarea), se va trece peste exceptia tardivitatii din primul proces sau se va da aceeasi solutie?
Toate declaratiile nu contin erori. Le-am verificat pe portal.
Acum chiar daca temeiul legal e ok, desi in cazul asta ar fi trebuit sa primesc amenda ca nu am actualizat 010 imediat dupa inregistrarea firmei, si nu pentru 112, nici la capitolul intocmire PV-ul nu este stralucit. In primul rand nu se mentioneaza pentru care declaratii sunt sanctionat, si in al doilea rand am verificat og 92 republicata si art 219 alin 1 lit d din og 92/2003 se refera la complet altceva. Am mentionat si aspectele astea in contestatie, si sper macar sa-l considere nul pentru incorectitudini la intocmire.