avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate mercas

Activitate mercas

Multumesc!Vanzatorul spune urmatoarea chestie:Leasing-ul a fost achitat in 2013 si el continua sa circule pe numerele firmei respective de leasing,pentru a scapa de achitarea taxei de mediu.Este posibil asa ceva?Daca ma hotarasc sa cumpar masina,cu cine trebuie intocmit contractul de vanzare cumparare avand in vedere ca unicul proprietar trecut in cartea masinii este firma de leasing?
Buna ziua!Intentionez sa achizitionez un autoturism de la o firma,care pretinde ca a terminat leasing-ul.Cum pot verifica daca,intradevar leasing-ul a fost achitat?Cum pot afla daca masina nu este ipotecata,avand in vedere ca persoana care o vinde(titularul firmei) a fost executat silit de un apartament anul trecut?Ce masuri de siguranta trebuie sa imi iau in acest caz?Va multumesc anticipat!
Buna ziua!Sa presupunem ca detin o fabrica care produce detergenti de spalat vase.Detergentul care eu il produc , urmeaza sa il vand direct catre magazine.In relatia mea cu firma de magazine, este obligatorie aplicarea TVA-ului de 24%?Exista vrio posibilitate ,avand in vedere ca eu sunt producatorul , sa facturez catre firmele cumparatoare fara TVA?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua!Vreau sa infiintez un SRL-D , pentru un depozit de detergent lichid.Detergentul pe care il cumpar de la un alt depozit din tara, intentionez sa il vand catre restaurante si alte firme.Problema este urmatoarea: eu cumpar detergentul in recipiente de 50 kg, iar catre firmele cumparatoare trebuie sa il livrez in recipiente de 1, 2, 5 kg .Cum trebuie sa procedez?Este necesara o linie de imbuteliere,sau pot lipi pe fiecare recipient un bon in care sa fie trecuta cantitatea si pretul?Va multumesc anticipat pentru raspuns!:(
Buna ziua!As dori sa adresez o intrebare legata de o declaratie de vanzare a unui teren intocmita la primarie in anul 1993.Dupa o discutie cu un avocat am ajuns la concluzia ca acest document nu este valabil chiar daca are parafa primarului ,insa juristul comunei in teritoriul careia se afla aceasta sufrafata de teren este de alta parere.Dumnealui spune ca este valabil si ca pot obtine un titlu de proprietate.Deoarece nu stiu ce sa mai cred va cer ajutorul.Am atasat un link catre o copie a acestui act.Multumesc anticipat!
[ link extern ]
Fiecare dintre cei 5 lucraza suprafata care i se cuvine,in shimb refuza sa contribuie la plata impozitului pe motiv ca doar eu detin documentul.Cum as putea proceda?Multumesc.
Buna ziua!
Doresc sa va adresez o intrebare legata de plata impozitului pe un teren .Tatal meu a lasat mostenire o suprafata de teren celor 5 fii ai sai.Pe un singur titlu de proprietate, ridicat de mine de la primarie in anul 1994,sunt mentionate numele celor cinci mostenitori.Intrebarea mea este cine se face responsabil de plata impozitului pe suprafata de teren ,avant in vedere ca exista doar un act de proprietate si acesta se afla la mine?Va multumesc anticipat!
Multumesc de informatie!Inca o intrebare..Momentan dosarul cu documentele se afla la serviciul pasapoarte.Daca eu fac acum pasaport provizoriu,dosarul pentru pasaportul biometric ramane acolo?sau trebuie sa vin din nou cu minorul la fotografiere,amprentare etc?
Buna ziua!In urma cu doua saptamani am depus documentele pentru un pasaport biometric,dar astazi cand trebuia sa il ridic,mi s-a spus ca lipsea ceva din dosar(o hotarare judecatoreasca definitiva,pasaportul fiind al unui minor),si ca trebuie sa mai astept inca doua saptamani.Problema este ca nu pot sa aman plecarea,pasaport biometric in regim de urgenta nu se executa,si acum sunt nevoit sa fac pasaport temporar.Mai pot recupera banii din taxele achitate?Daca da unde trebuie sa ma adresez si cat dureaza.Va multumesc!
Buna ziua!Pasapoartele simple electronice(valabile 5 ani),se pot efectua in regim de urgenta?..Va multumesc anticipat!