avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate johnyparty

Activitate johnyparty

Credit neplătit 2014.
Bună ziua.
În anul 2014 luna Mai, cred, am făcut o refinanțare la un credit precedent. La acest nou credit nu am plătit nimic, nici măcar prima rată, situația a fost de așa natură încât nici la adresa din C.I. nu am mai locuit. Nu știu dacă am primit notificări/înștiințări sau alt fel de corespondență legată de creditul respectiv. Am cautat pe portalul de justiție dacă am fost dat în judecată, și nu am găsit nimic. Contractul de credit nu știu dacă îl mai am și nu știu nici dacă a ajuns pe la vreo firmă de recuperări. Aș dori să cer anularea datoriei,dar nu știu cum să fac asta, care ar fi pașii de urmat. Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul dumneavoastră. Nu știu dacă are importanță dar banca e BRD.


johnyparty a scris:

Buna ziua
Tatal meu a decedat in 2011 ,in 2015 sau 2014 ,inainte de a deceda bunica mea (mama tatalui meu) 3 dintre fratii lui au dat actul de proprietate pierdut si au facut altul ,dupa care au intrat in posesia a 3 hectare de teren arabil (1 hectar pentru fiecare) mostenirea nu a fost dezbatuta . In mod normal masa succesorala trebuia impartita la 5 copii. Ce pot face sa intru in posesia partii din masa succesorala a tatalui meu? Care ar fi pasii de urmat? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Am uitat să menționez că masa succesorală era de 5hectare și 3500mp
Buna ziua
Tatal meu a decedat in 2011 ,in 2015 sau 2014 ,inainte de a deceda bunica mea (mama tatalui meu) 3 dintre fratii lui au dat actul de proprietate pierdut si au facut altul ,dupa care au intrat in posesia a 3 hectare de teren arabil (1 hectar pentru fiecare) mostenirea nu a fost dezbatuta . In mod normal masa succesorala trebuia impartita la 5 copii. Ce pot face sa intru in posesia partii din masa succesorala a tatalui meu? Care ar fi pasii de urmat? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
salutari.lucrez la o firma de 2 ani ,intre timp activitatea firmei s-a cam diminuat,in cazul in care vor sa faca restructurari pot beneficia de somaj?
multumesc anticipat
Răspuns la discuția succesiune obligatorie?
si mai am o intrebare ,daca se poate.
cam cat ajunge sa fac succesiunea?
Răspuns la discuția succesiune obligatorie?
mirela741 a scris:

Puteti sa o faceti si la moartea mamei dvs, insa veti plati impozit pt succesiunea tatalui de 2% daca veti dezbate succesiunea acestuia dupa un timp mai mare de 2 ani.

multumesc pt raspuns
deci indicat ar fi sa merg cu mamica sa fac succesiunea
si mai apoi mai vedem
Răspuns la discuția succesiune obligatorie?
jurist Clement a scris:

Nu trebuie dezbatuta succesiune daca n-o invoca si parintii tatalui dv!
Fiind casatorita legitm ,mamica impreuna cu dv-stra, are de dat o declaratie notariala de partaj amiabil!:love1:Condoleante!

multumesc
daca doritzi sa-mi explicatzi mai in amanunt despre ce e vorba
ca parintzi al tatului meu,mai traieste doar mama lui
si are in jur de 89 de ani
nu am auzit nici o discutzie de genu
ca ar dori parte
Răspuns la discuția succesiune obligatorie?
am voit a spune ca intre mine si mama mea nu exista litigii
e vorba ca tot ce e sa ramana dupa parintzii mei va ramane la mine
de asta intrebam daca e obligatorie succesiunea acum
poate mergea sa fac eu succesiunea dupa decesul ambilor parintzi
Raspuns pt mirela741
In urma decesului tatalui meu am ramas eu si mama mea.
va rog sa-mi spuneti daca trebuie facuta succesiune,in contextul in care eu nu am ridicat nici o pretentie materiala sau de alta natura,nici mama mea de altfel.Multzumesc