avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate evelinebloos

Activitate evelinebloos

Cred ca este mai usor sa ii fac pasaportul fetitei prin obtinerea custodiei . Tatal nu isi poate modifica numele din actul de identitate si nici din pasaport . Certificatul de nastere romanesc este un act transcris , tradus dupa cel egiptean . Practic , el nu este tatal copilului meu in acte. Nu stiu cum as putea sa ii fac pasaportul fetitei.
Si numele meu apare gresit in certificatul ei de nastere , dar eu pot demonstra cu buletinul k eu sunt mama fetitei .
El apare acum cu o litera in minus la numele lui si din cauza aceasta nu ii putem face pasaportul .
Ce pot face?

Buna ziua.
Am nevoie de un avocat pt obtinerea custodiei exclusive a fetitei mele minore.
Tatal este de acord cu aceasta actiune a mea deoarece avem probelme cu actul de nastere a fetitei ( numele noastre sunt scrise gresit in certificatul ei de nastere) si nu ii pot face pasaportul .
Fetita are dubla cetatanie egipteana-romana ( tatal este cetatean egiptean ).
Buna ziua . Vreau sa ii fac pasaportul fetitei mele de 11 ani . Din pacate la pasapoarte am aflat ca are certificatul de nastere gresit ( numele parintilor este scris la ambii gresit )
Talal nu se afla in Ro dar mi-a trimis procura pt iesirea fetitei din tara si pt pasaport . Pe procura este corect numele fiind data la ambasada Ro din Egipt.
Am nevoie de papasportul tatalui in original pt a ii face alt certificat de nastere ?
Buna seara!
Ma puteti ajuta ,va rog ,cu o informatie ?
In Cairo difera preturile pt o procura legalizata, supralegalizata si apostilata din partea tatalui , pentru a putea face un pasaport si pt a putea calatorii in afara tarii cu un copil minor?
Tatal este cetatean egiptean , stabilit in Egipt iar eu cu copilul traim in Romania.
Am vorbit cu tatal copilului si este de acord si cu pasaportul dar si cu plecarea in Germania dar mi-a zis ca procura acolo costa 700$ . Este enorm pt mine! Oare este normal sa coste asa de mult?
Multumesc !
Buna seara . Revin cu o reactualizare a situatiei mele ...
Am luat legatura cu tatal copilului , si este de acord sa imi dea in scris ca pot calatorii cu copilul minor (are 11 ani ), plus pasaportul .
El locuieste in Egipt . Ce demersuri trebuie sa faca sau unde sa se adreseze , ca aceste acte sa ajunga cat mai repede la mine ?
Multumesc !
Buna ziua .
Cum pot obtine custodia totala a copilului meu , minor ?
Tatal este cetatean egiptean stabilit in Egipt , eu si copilul traim in Romania . Nu suntem casatoriti . In urma cu 11 ani mi -a dat procura pt a fi singura persoana de a reprezenta copilul , de a semna in locul tatalui pt a putea face pasaport si a iesi din tara cu copilul , pt inscrierea la scoala , gradinita . Etc.
Am vrut acum sa ii fac pasaportul copilului cu acesta procura tradusa si legalizata dar a m fost refuzata pe motiv ca a trecut mai mult de 3 ani de la acordul tatalui . Pot obtine custodia totala in baza actului dat de tata acum 11 ani ?
Multumesc .
Nu am semnat niciun regulament intern in privinta banilor si nici nu avem unul . Mai mult , acel seif este ( sediul nostru social ) in care noi depunem banii la sf zilei . Am inteles de la colegi ( eu am un an de zile in aceasta firma ) ca aceat seif este spart prin spate de catre seful de magazin din cauza blocarii seifului.
Plus faptul ca de acolo se " imprumuta " managerul nostru , in interses personal lasand biletele cu sume de bani pe care i-a luat .
Am mai avut lipsa si in trecut 100 de lei pe care a trebuit sa o punem noi din spaga noastra pentru ca el nu a recunoscut k a luat acei bani si nici biletel nu s-a gasit .
Este o colega care se ocupa cu registrul de casa , de bani , de cheltuieli .
Daca imi dau demisia , mie mi se pare ca e ca si cand as avea legatura cu acel furt si nu mi se pare normal si corect sa se intample asta din moment ce nu am avut vre-o legatura cu tipul care a furat . Mai mult , managerul aceste firme mi -a cerut demisia ( nu mi -a vorbit direct seful meu si nu am de unde sa stiu care ii este parerea ) fiind si el direct responsabil de depunerea
incasarilor la banca , ceea ce el nu a facut .
Mi-a spus ca i se pare suspect k eu nu l -am vazut pe acel "client" ( se vede clar pe camera ca eu sunt cu spatele la vitrina nu aveam cum sa il vad ) si ca el ar avea banuieli ca as avea ceva legatura si ca ar fi mai bine sa imi dau demisia si sa incheiem colaborarea intr-un mod pasnic fara politie si fara sa platesc nimik , numai sa plec .
Eu nu am putut fi de acord cu o astfel de propunere , si am cerut sa fie chemata politia ca sa se clarifice si aceasta situatie .
Politia a fost chemata , s-a luat declaratii , nr de tel si astept sa vad ce se hotaraste pentru mine .
Cei de la politie au spus k ca fi usor de prins ca i se vede f bine fata hotului , dar cu siguranta banii nu ii va recupera , politia fiind chemata abia joi seara , iar furtul s-a produs duminica .
Pot spune , si sunt sigura de asta , ca managerul meu nu voia sa cheme politia , fiind convins ca ma va speria si politia nu va fi chemata si toata vina va cadea pe mine .
A chemat politia abia cand eu i-am zis ce hotarare am luat , adica , nu va avea nicio demisie din partea mea pana nu se va clarifica faputl k nu am legatura cu acel client .
Mai mult , a schimbat butucul la usa magazinului , de parca eu as fi pericolul nr 1 , in loc sa mute seiful pt o siguranta mult mai mare . Nu a schimbat absolut nimik in legatura cu schimbul baniilor ( ar fi trebuit sa avem un fond ( 200 sau 300 de lei ) in casa , marunt pentru a putea da rest . Dar in schimb , managerul doar ma ignora si nu mai mi se adreseaza .
Buna ziua . Va rog ajutati-ma si pe mine ca nu stiu ce sa fac !
Sunt angajata de un an de zile la o optica medicala din Bucuresti si recent s-a produs un furt pe tura mea . Furtul a fost facut de catre un client care a intrat in cabinetul de montaj si a sustras de pe birou o suma mare de bani , aprox . 10000 de lei . Ghinionul meu a fost ca a trebuit sa umblu in seif ( toata lumea are acces la seif pt a da rest si pt a se efectua plati catre curieri ) seiful este pozitionat in cabinetul de montaj pe un birou ,care se vede direct din usa , iar toata ziua acest seif ramane deschis . Eu am luat o suma de bani pt a da rest unui cliet ce astepta la casa , si am lasat pe birou o parte din banii din seif . Tin sa precizez ca usa acelui cabinet ramane in permanent deschisa iar magazinul este destul de mare incat noi nu facem fata vizitatorilor , pe tura fiind doar 2 fete.
Acum sefii imi cer demisia mea din cauza neglijentei mele .
Magazinul este dotat cu camere de supraveghere si a fost filmat tot .
Pe camere se poate vedea k am vrut sa ma intorc in cabinet imediat , pt a pune banii inapoi in seif , dar a trebuit sa raman in fata pt a ma ocupa de urmatorii clienti care tocmai ce sosisera . In ziua respectiva nu am sesizat disparitia baniilor , abia a doua zi am observat k avem in seif mai putini bani .
Sefii imi cer demisia si sa incheiem colaborarea intr-un mod pasnic sau daca nu , vor actiona in instanta . Ce sa fac ? Este doar vina mea ? .
Multumesc
Buna ziua ,
Am un copil minor de un an cu dubla cetatenie ( egipteana- romana ) , nascut in egipt ( tatal egiptean ).
Are certificat de nastere egiptean cat si pe cel romanesc .
Am intrat cu copilul in tara , in Romania , acum 3 luni , cu pasaportul egiptean si cu viza ( categoria C ) obtinuta de la ambasada Romaniei din Cairo
Viza copilului a fost valabila doar 7 zile , iar noi urmeaza sa ne intoarcem in Egipt in septembrie.
Vreau sa ii fac pasaportul romanesc in Egipt , la Ambasada Romaniei, ne va fi mult mai usor cu actele ( tatal este in egipt ).
Vom primi amenda la aeroport cand vom pleca din cauza vizei expirate ?
Care sunt demersurile pentru a obtine o prelungire a vizei si care sunt costurile ei ?

Multumesc .