avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate marcellutz

Activitate marcellutz

Discuție Pensionare
Buna ziua. Sunt angajat din 1987, iar ca politist din 1994 pana in 2011, cand am fost disponibilizat, si de atunci pana in prezent sunt angajat la o firma. Care este varsta de pensionare la care ma raportez, 65 sau 60? Care este casa de pensii unde sa ma adresez, civila sau sectoriala? Va multumesc frumos.
Sarut mana,
Am facut acest pas, doar ca ni s-a raspuns rece, respectati contractul.
E chiar atat de ''periculos'' daca nu respectam aceste ''indicatii'' ale Firmei?
Va rog sa ma scuzati ca revin cu aceste intrebari, dar poate chiar exista o practica in acest sens pentru a ne putea misca liber in piata economica.
Va multumesc mult!
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra. Firma de Leasing nu poate avea pretentii daca nu mai achitam ratele la Casco? Mentionez ca nu am avut daune din august 2017 de cand am achizitionat masina. Sau daca se poate renegocia suma anuala de asig. CASCO, din cauza ca rata anuala este fixa timp de 5 ani. Prin mandatul de Broker ne-a obligat sa acceptam doar cateva firme de asiguratori, care binenteles ca sunt cei mai scumpi, iar acest fapt ne frustreaza din cauza sumelor mari. Stim ca am acceptat, dar au avut o pozitie dominatoare, si poate ca exista o cale de renegociere sau de revocare.
Ce sanse am sa revoc contractul din titlul intrebarii, si ce cai ar fi cele mai simple? Ce se intampla in cazul in care nu achit o noua polita RCA, sau ratele anuale la asigurarea CASCO?
Va rog sa-mi precizati, referitor la Legea 333/2003 cu modificarile ulterioare, H.G.301/2012, si Instructiuni 9/2013 al M.A.I. de cand se aplica, si de catre cine se constata sanctiunile. Va multumesc.
Va rog sa-mi precizati, referitor la Legea 333/2003 cu modificarile ulterioare, H.G.301/2012, si Instructiuni 9/2013 al M.A.I. de cand se aplica, si de catre cine se constata sanctiunile. Va multumesc.
Răspuns la discuția Schimb teren agricol
Multumesc. Bafta tuturor!
Buna ziua. In conditiile noilor reglementari, pot schimba un teren agricol extravilan, cu o casa? Am aceleai obligatii, de respectare a dreptului la preemtiune? E situatie speciala? Va multumesc.
Răspuns la discuția Contractul de arendare
multumesc ptr raspunsuri! mai precis situatia este asa, 15 ha cu titlu de proprietate, din care 1/3 parte cumparata de la mama mea, 1/3 donatie din partea matusii,(sora mamei mele, unde ambele c.arenda au expirat in 22.02.2012), 1/3 cumparate de la verisoara mea, unde c.arenda expira in 2016!!! am achizitionat terenul in decembrie 2012 in fata notarului.intrebare, ma afecteaza daca eu vreau sa schimb arendasul? ori, sa vand acest teren? ce obligatii am eu.nu rezulta sarcini pe incheierea de intabulare.va multumesc inca o data.respecte.
Răspuns la discuția Contractul de arendare
am cumparat un teren, pe care este un contract de arenda (pe 1/3 din teren) valabil inca 4 ani.am incheiere de intabulare la notar!!! si extras de carte funciara unde scrie ca nu sunt sarcini.este vreo problema cu arendasul daca eu ma vreau sa vand terenul?
va multumesc anticipat.