avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate mihaella23

Activitate mihaella23

Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
mie mi s-a spus la judecatorie ca se poate cere pensie alimentara daca tatal a parasit domiciliul unde e copilul chiar in regim de urgenta?cu ce sa hranesc copilul?daca tatal statea si dadea bani nu mai ceream pensie iar de divort de unde bani?
As vrea sa stiu daca pensia alimentara pt.minor fara divort deocamdata se cere prin ordonanta prezidentiala,conform carei legi si cum se procedeaza?care este cuntumul maxim daca mama nu are niciun venit?se poate cere si custodia copilului in aceeasi cerere?
Răspuns la discuția \\"Reavointa mamei\\"
vreau sa va intreb daca este asa si va este frica de ce nu ati impus de la inceput acel ordin de restrictie prin care va protejati de sot?si eu am fost lovita de 2 ori,nu am divortat inca,nu am bani,chiar am permis tatalui sa tot vina la copil desi sunt mereu jignita.ma gandeam sa pun acel ordin de restrictie.dar ma gandesc totusi si ca acest copil ar trebui sa aiba dreptul sa aiba doi parinti,eu asta am vrut,dar sotul meu sta prost cu notiunea de familie,sta si separat si nu aduce bani in casa.ma intreb de multe ori daca nu ar fi bine sa ne uitam bine pe cine luam inainte de a face copii care apoi sufera,nu?
Discuție succesiune
buna ziua,legat de succesiune,cum procedez pentru deschidere.am un apartament cu mama mea si am o parte mostenire dupa moartea tatalui.cand va muri si mama cum trebuie procedat,cat ar costa si cum se deschide succesiunea?nu am cadastru si intabulare la casa,e un apartament cu trei camere in Tineretului.cred ca am un sfert din ea momentan.mersi
Discuție intrebare
Buna ziua,cum as putea proceda pentru a cere daune morale cuiva care mi-a provocat traume ,cum se deschide acest proces,ce acte trebuie si mai ales cat costa ?daca nu am venituri pot deschide si cere cati bani vreau?se plateste vreo taxa?multumesc
Răspuns la discuția intrebare
deocam data nu vreau sa divortez,nu imi permit un avocat neavand niciun venit,am facut cerere pentru pensia alimentara,noi nelocuind impreuna si eu neavand venituri deloc,nu pot lua niciun lapte pt.copil ca el nu imi da,sau vrea strict sa ia el,dar nu raspunde la tel.ca se supara mereu si plaeca.divortul ar putea sa-l ceara el daca tot se poarta asa si a plecat de acsa ca el are bani.apropo,daca la negru stiu ca are in jur de 20 mil si pe cartea de munca minim pe economie si el are si leasing de 4 ani pe firma la care lucreaza la o masina dand jumate si mai mult din leafa eu nu pot dovedi risc sa primesc un mil si ceva pt.copil si el sa aiba atatia bani ascunsi?cand un copil costa atat de mult pe luna?sau legile sunt facute pentru binele barbatilor nu al copiilor si femeilor care-i cresc si singure si fara bani?
Răspuns la discuția intrebare
sotul meu nu mai sta cu mine,sta la apartamentul lui,eu am ramas in casa mea cu mama si copiludar sotul de cate ori vine ne vorbeste si se poarta urat.am vrut sa stiu daca pot cere ordin sa nu mai vina la noi si daunele morale si se pot cumula toate trei in procesul de cerere pensie alimentara.nu ma pot intelege pur si simplu cu el,a devenit extrem de rau.deci pot cere in procesul de pensie alimentara si ordin de restrictie si daune morale si daca da ce valoare pot avea?ca m-a facut sa sufar,m-a jignit.mentionez ca nu am venituri deloc.
Discuție intrebare
Buna ziua,va rog frumos,as vrea sa stiu daca pot pune ordin de restrictie sotului spre a mai veni la mine acasa noi avand un minor si fiind inca casatoriti dar sotul de cate ori vine ma tortureaza psihic,ma jigneste,se poarta urat cu mine si mama mea si ne imbolnaveste pur si simplu cu mojicia lui,m-a si lovit o data cu piciorul in burta si o data mi-adat branci si m-a dat cu capul de tocul usii,am fost trimisa cu salvarea la urgente si a venit politia,am certificat medico-legal.cum se poate cere acest ordin,pot sa-l cer o data cu procesul de pensie alimentara sau cum?si daca vreau pot cere daune morale pentru suferinta mea produsa de sot prin felul cum se poarta,eu fiind de curand si operata si sotul vrand sa vina sa vada copilul dar fara sa aduca vreun ban eu neavand niciun venit,dar daunandu-mi mult sanatatii si speriind si copilul in certuri pot cere daune morale ca ani de zile m-a tratat ca o sclava,m-a jignit si ranit desi sta separat si eu cu mama ii crestem copilul?pot cere aceste 3 lucruri o data sau cum se pot cere?este o limita la daune morale?se plateste ceva ?eu nu am niciun ban,de aceea se si poarta sotul asa si ne-a abandonat si cand mai vine ne omoara apraope?si asa sufera copilul ca nu are parintii alaturi,nu vrea sa mai fim toti traumatizati si certandu-ne.multumesc
Răspuns la discuția intrebare
eu nu am cum verifica insa,sotul ma mai minte .cum sa verific?il cred pe cuvant,nu?doar nu o sa merg sa verific camerele de la el,am copil mic.asa mi-a spus.si unde la ITM,la ce adresa,nr tel?