avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate Morina_60

Activitate Morina_60

Multumesc pt. raspuns.
Buna ziua.Cum sa procedez pentru a obtine de la arhiva instantei o copie de pe o sentinta ? Mentionez ca nu am fost parte in cauza ,dar sunt parte interesata in cauza intrucat prin prin solutia data am pierdut un drept.
Un teren alaturat este si acela care se afla in prelungirea unui teren care are deschidere la drum pe toata latura.In cazul meu doream sa aflu cum ajung la teren si prin postare nu rezulta ca solicit 2 drumuri de servitute.Astept si o alta parere ,moral sau nemoral (cum spune cineva) din partea cuiva care intelege ceea ce doresc sa aflu.
Buna ziua.Doresc sa va adresez si eu o intrebare cu privire la titlul subiectului.Inaintea incheierii actului de donatie ,am cumparat un teren alaturat care nu avea acces la drumul principal.Cu ocazia intocmirii actului de donatie s-a specificat dreptul meu de servitute ,de trecere pe terenul donatorului la calea de acces Odata cu rezilierea acestui act de donatie am ramas fara acest drept de servitute? Cum ma apara vechiul act privind servitutea ,caci am cumparat terenul la adapostul unui act juridic,altfel nu.Mentionez ca odata cu restabilirea situatiei anterioare ,proprietarul terenului refuza trecerea mea pe terenul proprietatea sa.Va multumesc pt rabdare si anticipat pt. raspuns.
Răspuns la discuția Administrator asociatie locatari
Va multumesc foarte mult tuturor , voi urma pasii descrisi si sper sa o rezolv.
Buna seara.Am o nelamurire si daca se poate un raspuns.De patru luni eu si sotul ne-am mutat la alta locatie si in urma cererii adresata de parinti catre administrator la cotele de intretinere au ramas doua persoane,fapt evidentiat si in lista de intretinere.Cu toate acestea , administratorul ,in tot acest timp afiseaza si parintii platesc in continuare contributia pt.salubrizare tot pt 4 persoane Material si logic daca sunt doua persoane la intretinere de ce sa plateasca pt. 4 pers la gunoi.Discutiile cu administratorul au fost inutile motivand ca , contractul a fost facut cu r..u pe 6 luni ,dar adevarul este ca nu a vrut sa mearga sa modifice nr de persoane.As dorii sa stiu daca sepot recupera banii platiti in plus si cum pot reusii,In ipoteza ca se continua aceasta rea vointa si abuz .unde mapot adresa cu o plangere ?Va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția solicitare arhiva instanta
Incep si multumesc pt.raspunsuln53 ,apreciez si glumele ,dar sigur acest functionar era si ramane in slujba cetateanului .Sigur este o solicitare refuzata ,in Drept am si amintit temeiul juridic.Ca si constatare observ existenta institutiei grefierului sef ,a sefului de sectie si a presedintelui institutiei.Poate asteptam un raspuns procedural la situatia data si sigur astept si alte opinii.
Buna ziua .Am o intrebare si solicit o solutie pt.urmatoarea inprejurare.Am fost la arhiva instantei cu scopul
de a afla informatii privind stadiul unei cauze .Nu stiu din ce cauze doamna grefier era foarte iritata si practic a refuzat sa-mi acorde informatiile solicitate.In conditiile in care nu respecta prevederile art.62 lit.e sig din regulamentul de functionare ,.unde si in ce forma pot depune o sesizare privind comportamentul acestui functionar care, desigur ,este in slujba cetateanului.
Răspuns la discuția reziliere contract de donatie
La momentul nedorit si nefericit al dezbaterii succesiunii putem sa ne indreptam impotriva actului pe calea reductiunii?Multumesc mult.
Buna seara.Doresc o lamurire in urmatoarea problema.Mama ,a donat sorei mele si sotului,prin contract de donatie cu clauze de intretinere si uzufruct viager ,un teren.La data semnarii contractului ,incheiat in forma autentica,eu si fratele am fost de-acord cu aceasta donatie neavand alte pretentii.In timp a intervenit divortul donatarilor.Despre intretinere nu poate fii vorba intrucat nu s-au achitat din culpa de obligatii.in aceasta situatie si la acest moment putem ataca acest act de donatie cerand anularea acestuia si repunerea in starea anterioara,nemaifiind deacord cu renuntarea la dreptul cuvenit la mostenire?Multumesc!