avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate Aurelk

Activitate Aurelk

Buna ziua,
Intrebare: trebuie intocmit dosar medical la angajarea unei persoane cu CIM norma redusa de 2 ore la o societate, daca este angajata la alta societate cu norma de baza? Multumesc.
Buna ziua,

Societatea noastra a achizitonat un tir second-hand din Romania si a gasit intre timp cumparator interesat sa achizitioneze aceste tiruri din Ungaria. Ce regim de TVA se aplica in acest caz?

Va multumesc
Buna ziua,
Am deschis de curand o firma de transport la care sunt si asociat impreuna cu cineva si administrator. Firmele de transport au nevoie de un coordonator de transport/ manager de transport. Am luat si atestatul pentru aceasta. Intrebarea este cine ma angajeaza pe mine la firma ( adica pe contractul de munca ): eu in calitate de administrator, pe mine ca manager de transport sau celalalt asociat?
Am o mare dilema #-o vis-a vis de o situatie pe care o voi expune in continuare:
Unei societati inregistrate in scopuri de TVA din Romania (numita CLIENT) i se defecteaza un camion in Franta. Suna la serviciul de intermediere (non stop) din Belgia (numit INTERMEDIAR), care trimite CLIENTUL la un service autorizat in Franta (numit REPARATOR). REPARATORUL constata defectiunea camionului si comunica INTERMEDIARULUI costul reparatiei. Pentru ca reparatia sa poata fi executata, suma trebuie sa fie garantata. Astfel, INTERMEDIARUL suna in Romania pentru a cere garantare service-ului roman, societata inregistrata in scopuri de TVA, astfel apare in ecuatie GARANTORUL (Romania).
Astfel: REPARATORUL (Franta) trimite factura de prestare de servicii INTERMEDIARULUI (mentionand faptul ca, daca valoarea pieselor din devizul de reparatie depaseste 50% din valoare totala deviz se aplica TVA Francez) in valoare de X+Y (unde X este valoare factura fara TVA si Y este TVA). INTERMEDIARUL (Belgia) emite factura GARANTORULUI (Romania), aplicand taxare inversa la valoarea totala (adica X+Y).
Intrebarea este: cum factureaza GARANTORUL "servicii refacturate" CLIENTULUI? Deoarece fiind doua societati din Romania trebuie sa aplice TVA. Servicii refacturate din factura emisa de INTERMEDIAR este ok, doar ca, la anexa este si factura originala emisa de catre REPARATOR, care contine TVA. In cazul asta se aplica TVA la TVA, iar clientul nu accepta factura, deoarece astfel nu poate recupera TVA din Franta. Care este modul corect de facturare si cum CLIENTUL poate recupera TVA de la FRANTA?
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns pertinent insotit de cadrul legal. Va multumesc.
Răspuns la discuția Conditii acordare somaj
Cred ca nu m-am exprimat bine: sunt somer, ma angajez la o societate pentru o perioada de 3 luni; dupa incetarea CIM pot sa ma mai inscriu la somaj? Nu e sigur ca societatea la care ma angajez imi va prelungi CIM mai mult de 3 luni, iar dupa 3 luni nu voi mai avea nici de lucru nici somaj. Multumesc.
Un somer care se angajeaza la o societate pe perioada determinata de 3 luni dupa expirarea contractului mai poate beneficia de somaj?
Răspuns la discuția reinfiintare post desfiintat..
Multumesc de raspuns.. o alta parere? Totusi legea ce spune? Stiu ca la concedieri colective termenul este de 45 de zile parca pana poti face alte angajari pe acelasi post. La concediere individuala? va rog... cu mentionarea cadrului legal..
Am o firma care pana acum 2 luni a avut in cadrul departamentului de vanzari 2 angajati: un reprezentant vanzari si un director de vanzari. Din cauza vanzarilor scazute am fost nevoit ca reprezentantul de vanzari sa-l concediez cf. art. 65 (1) - concediere individuala prin desfiintarea postului. Acum vanzarile au crescut foarte mult si persoana ramasa nu mai face fata; trebuie sa mai angajez o persoana ca reprezentant vanzari insa nu stiu daca am voie sa angajez o alta persoana pe postul desfiintat si sa-l creez din nou. Am voie acum dupa 2 luni sa mai fac angajare pe acel post? Va rog sa-mi specificati si cadrul legal ca sa pot justifica in caz de control. Persoana care a plecat din firma s-a reangajat si nu mai revine... Multumesc