avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate dora40

Activitate dora40

Răspuns la discuția partaj
masina a fost vinduta pina sa divortam suntem despartiti de 4 ani de un an divortati acum in curs de partaj. , el are ca dovezi actul de vinzare se va calcula la pretul de vinzare sau la cum a fost cumparata impreuna el mai poate demonstra facturi de gaz curent impozit eu fiind in spania el la fel a fost dar a plecat acum 4 ani traieste in casa .pina in 2008 toate cheltuielile au fost impreuna dar ca dovada ca sunt trecute pe numele lui el se apara cu cistig de cauza eu dovedesc doar cu cartea de munca din tara si din spania ca am muncit
Răspuns la discuția partaj
daca cedez masina in favoarea lui si bunurile din casa paritul a plecat din spania cu masina in valoare de 15 euro si mie sa-mi corespunda casa ca acoperis ptr mine si copii .Piritul nu mai are masina avinduto fara ca eu sa stiu . demonstrez doar cu contractul ca a fost cumparata impreuna .credeti ca in instanta il va obliga sa accepte , si tot in acest timp am ajutat baiatul la studii in jur de 4 mii euro sa -i cer baiatul fiind major se ia in considerare sacrificiul meu
Răspuns la discuția partaj
am sentinta judecatoreasca din spania ,contractul de la masina cumparata ptr care eu cer despagubire ptr bunul vindut, ca venitul meu declar cartea de munca din tara si din spania , am cerut ca el sa demonstreze la fel cu cartea de munca anii lucrati care sunt mai putini decit mine ,pe timpul divortului a lucrat citeva luni , iar in prezent este in somaj si lucreaza la intelegere la acceasi firma la negru
Discuție partaj
[ editat de moderator-scrierea cu majuscule contravine regulamentului de postare]
eu ca mama traiesc in spania cu 3 copii din care unul minor ,prin abandore sotul a plecat in romania acum 4 ani avind si o sentinta judecatoreasca ca maltrato familiar si o candamnare de 1 si 9 luni si o pensie de 300 euro suntem divortati de citeva luni in romania partajul continuind in continuare in romania , avem in comun un apartament in romania si o masina cumparata in spania . actualmente sotul traieste in romania de 4 ani avind si masina cu el .ulterior masina a vinduto , el cere la partaj 75 la suta din casa si sa mi dea restul de 25 la suta . pensia nu atribuita minorilor nu a respectato adica nu a platit nimic in ultimi ani . sotul nu a declarat la partaj cumpararea in spania o masina , eu doresc sa cer in instanta dobindirea in totalitate a apartamentului si demostrind ca am avut o masina in spania care el a vinduto , si faptul ca nu a platit nimic copiilor ,, ce sanse de cistig am sa cistig apartamentul si evacuat din casa ptr a ma reintoarce in tara

putem contesta faptul ca nu a folosit contract legal din partea agentului imobiliar sau a proprietarului
Răspuns la discuția prestatie compensatorie divort
desfacerea casatoriei sa terminat din exclusiva a paratului (sotul)
eu reclamanta iar acum va incepe partajul
buna,as dorii sa stiu daca dupa desfacerea casatoriei din culpa a exclusiva a piratului , eu fiind reclamanta avind exercitarea autiritatii parintesti a minorei de 16 ani in urma unei casatorii de 23 ani cu 3 copii . pot cere impreuna cu partajul aceasta prestatie compensatorie avind in vedere de a cere o despagubire pentru prejudicii morale si materiale prin dovezi
Discuție divort ,partaj
BUNA, sunt o femeie cu 3 copii .aflata in spania de 10 ani , pina acum 4 ani se afla si sotul la care ne-am despartit pe motiv de maltrato avind pe pe teritoriu spaniei ordin de protectie de victima de violenta in familie cu restrictie de apropiere si acordarea unei pensii a celor doi minori pe atunci .SOTUL sa reintors in tara neasumindusi obligatile neavind .eu am ramas ptr linistea si educatia copiilor . in prezent fiind iin curs de divort avind doar un minor .acum la terminarea somajului negasind de munca pot cere evacuarea sotului din locuinta comuna ptr a ma intoarce in tara, aici fiind cu ei in chirie nu o sa mai pot platii costurile casei,
Discuție divort ,partaj
Mesaj Va rog sa ma ajutati cu un raspuns .: SUNT IN CURS DE divort , deschis in romania eu aflinduma in spania de 10 ani cu 3 copii a fost si sotul care a stat doar 6 ani si sa reintors in tara abandoninduma cu 3 copii el aflindu se in tara traieste cu o alta femeie in apartamentul nostru de moment nu am putut demonstra dar ma acuza de iresponsabilitate fata de casa , fata de copii si nu imi place sa lucrez toate aceste acuzatii ptr ai ramane lui apartamentul, eu de 4 ani in spania cu 3 copii am inchiriat un apartament pentru a putea ca copii sa studieze bineinteles ca pot dovedii indeplinesc conditii de ingrijire a copiilor in limita exacta lunara. Doi copii sunt majori unul lucreaza iar celalalt a terminat studiile anul acesta, mai este unul minor .. sotul de 4 ani nu a lucrat si nu ma ajutat cu nimic doar de citeva luni lucreaza , .ce sanse de cistig am eu pot cere o pensie din urma ptr minora si daca pot ramine eu cu apartamentul cum se stabileste o pensie, eu fiind in spania si cheltuielile sunt mai mari fata de romania . a adus in instanta acuzatii mincinoase si martor mincinos, aduc dovezi contraditorii ce dovedesc ca minte
va multumesc