avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate dan_ionescu

Activitate dan_ionescu

Mama mea locuieste inn mediul rural...detin casa si gradina si de 50 de ani platesc cotele aferente de impozit anual.
Problema este ca acum 50 de ani nu se faceau acte de proprietate ca acum.
Doresc sa rezolv aceasta problema si sa obtina titlul de proprietate pe casa si teren,mentionez inca o data ca figureaza la primarie si a platit
la zi impozitele.
Rugamintea mea este cum pot rezolva aceasta problema

Va multumesc
Buna ziua, doresc sa ma sfatuiti ce pot face in urmatoarea situatie...
Am contract factura concurentiala cu Enel SA din 2012 in care se stipuleaza plata facturii cu data scadenta la 30 de zile.
Pe data de 13 ianuarie curent au emis factura si am observat ca au schimbat termenul de plata la 15 zile..
i am contactat si raspunsul a fost ca acestea sunt noile termene de plata..
Doresc sa stiu daca este legal sa schimbe unilateral clauza din contract si daca este un abuz ce pot face..
Va multumesc frumos
Răspuns la discuția circulatie auto
va multumesc frumos
Discuție circulatie auto
Buna ziua,doresc frumos invatati ma ce pot face
Mai pe scurt sunt cetatean roman si am lucrta in Germania ,in prezent sunt in tara si detin un autoturism inmatriculat in Germania.
Din pacate certificatul de inmatriculare in Germania se emite pe doi ani si din pacate situatia de criza pandemica m a blocat in Romania si cdertificatul de inmatriculare are termen de preschimbare 30 martie 2020..
Am vb in Germania cu politia germana la ei nu este problema dar ce fac cu Politia Romana;?
Mai pot circula cu masina sau am probleme?
V a rog frumos ajutati ma cu un sfat

Va multumesc
Răspuns la discuția contract proprietate
va multumesc frumos..Sarbatori fericite cu drag
sunt coproprietar la o casa si gradina in cote egale 50 la suta -50 la suta cu inca cineva
Persoana respectiva vrea sa mi cedeze partea de proprietate.
Se poate face acest lucru prin donatie la notariat.
Daca da va rog sa mi spuneti cum.

Va multumesc
Buna ziua,
Am lucrat in Germania..deplasandu ma acolo cu auto personal.
Am lucrat la o firma germana de munca cu punct de lucru la o fabrica de
lapte.
In decembrie 2018 am venit pentru doua luni in tara ,lasand auto in
Germania..
Seful meu de la firma m a inttrebat daca poate circula in acest rastimp cat am stat in tara cu masina mea.
Am fost de acord.
M am intors in Germania la lucu in februarie 2019 si nu am mai gasit masina,acest domn spunand ca a dat o la srot ca s a defectat.
Nu l am crezut normal,cartea de identitate a masinii fiind in Romania.
Ulterior am fost la Politia germana si am facut plangere penala ,
Pana acum nu am primit raspuns de la Politia germana inca.
Ce ma sfatuiti sa fac sa iau legatura si cu Ploitia Romana ,ei pot discuta prin Biroul Europol cu Politia Germana sau sa mai astept...
Aici sunt doua aspecte doresc sa mi scot masina de la fisc in tara si sa reperez material macar valoarea prejudiciului...
Va multumesc de ajutor
Răspuns la discuția Radiere auto
Mulțumesc frumos
Discuție Radiere auto
Lucrez in Germania circuland cu auto personal inmatriculat in tara..recent s a stricat si asa vrea s o dau la fier vechi..Intrebarea care o am este pot sa radiez auto in tara avnd actul de la casare de aici din Germania ?accepta Politia Romana acest lucru?
Va multumesc
Buna ziua,dețin în cote egale împreună cu cineva un imobil.. Coproprietarul dorește
Să mi cedeze prin donație partea lui de proprietate..
E posibil așa ceva, cat ar fi costurile și care ar fi cea mai ieftina cale ?

Va mulțumesc