avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate emilianastasa

Activitate emilianastasa

Răspuns la discuția reabilitare
condamnarea a fost la 17 ani (prima si sper si ultima)
Răspuns la discuția reabilitare
chiar daca a fost condamnat cind era minor si se incadra la art 39 din cod penal?
Răspuns la discuția reabilitare
la trei ani si trei luni
Discuție reabilitare
dupa eliberarea din detentie , la cat timp este reabilitat un minor ,inchis la 17 ani si eliberat conditionat la 19 ani?
Răspuns la discuția cheltuieli judiciare
nu are nici bunuri nici serviciu,are abia doua luni de cand s a eliberat conditionat si are 19 ani
fiul meu are de platit catre finante 6300lei reprezentand cheltuieli judiciare si bani din confiscari.Ce poate pati daca nu le plateste mai ales dupa punerea in vigoare a noului cod penal?

Răspuns la discuția liberare conditionata
despre ce revocare vorbiti?
Răspuns la discuția liberare conditionata
dar un agent din penitenciar mi a spus ca dac vreau sa l i au mai repede acasa sa nu astept o saptamana pana ajunge comunicarea la ei sa merg cu avocatul sa o iau si sa o duc eu si mi l da acasa in aceeasi zi cand duc comunicarea . intrebarea era daca si aceasta mai are nevoie de cateva zile pt a ramane definitiva ca fondul sau apelul?

daca a fost admis de comisia de propuneri si eliberari din penitenciar, a fost admisa cerea si in judecatorie dupa cat timp este eliberat din penitenciar? poate avocatul sa ia sentinta a doua zi dupa ce a avut instanta sau mai trebuie cateva zile pt a ramane definitiva?
astazi 14 nov a avut instanta poate lua maine sentinta un avocat si sa o ducem la penitenciar pt a fi eliberat?
Răspuns la discuția contopire pedepse
nu mai e cazul de suspendare el fiind inchis si are efectuat pana acum 1 an si 9 luni inchisoare.Si eu astept solutia definitiva pt a sti cat mai are pana a implini fractia de pedeapsa.Dar ceea ce ma macina este pedeapsa cu suspendare daca se anuleaza conf art85 sau se revoca conf art 83
.