avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate costi58

Activitate costi58

Multumesc de raspuns, eu nu am ce sa ascund, pot sa justific fiecare leu pe care il am in cont, tocmai de aceea sunt un pic contrariat de propunerea vanzatorului. Avand in vedere ca nu trebuie sa plateasca impozit pe suma reala o sa incerc sa discut cu el problema.
Multumesc,

Vanzatorul e cel ce a inaintat propunerea si interesul meu nu este sa fac evaziune, probabil partea mea de taxe nu va creste semnificativ, interesul lui pare mai mare, nu stiu ce taxe/impozite are de achitat. Se poate el razgandi dupa efectuarea actelor si sa isi ceara imobilul inapoi urmand sa achite suma trecuat in contract?

EDIT: din ce am gasit eu din 2017 nu se mai plateste impozit pentru tranzactiile sub 450000 RON, in cazul meu suma reala ar trebui sa fie neimpozabila.
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un imobil dar proprietarul nu vrea sa declare valoarea reala a tranzactiei in acte ci o valoarea mai mica. Puteti sa imi spuneti ce riscuri am eu ca si cumparator in cazul acesta?
Buna ziua,

Am trimis mail celor de la Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială si mi s-a raspuns ca activitatea nu trebuie intrerupta la ORC si ANAF.
Nu inteleg cum vor verifica ei ulterior aceste date daca nu se suspenda si la ORC.

Buna ziua,

Din formularea textului nu imi dau seama care sunt Intreprinderile individuale care se incadreaza la aceasta forma de ajutor. Conteaza codul CAEN sau cum justific intreruperea activitatii? Mentionez ca ma intereseaza acest aspect pentru o persoana care are ca domeniu de activitate un magazin.
Ce inseamna intreruperea activitatii? Trebuie declarat undeva ca nu mai functioneaza acest magazin acum din cauza restrictiilor de circulatie impuse de autoritati?

Multumesc anticipat.


elain86 a scris:

Eu sunt curios in toata povestea asta: intereseaza pe cineva cum va creste acel copil? Cu/fara afectiune, cu/fara parinti, etc...?
Da,se pare ca toti mai putin tatal care crede ca isi poate lasa samanta pe unde vrea fara consecinte.

Sincer, daca stiu ca nu sunt pregatit pentru un copil, de ce sa-l fac ?!
Exact,ia-ti masuri de precautie,protejeaza-te, nu te astepta sa o faca altul in locul tau.

Sau daca femeia si-l doreste foarte mult, considera ca are o anumita varsta, ca asta e sensul ei in viata, iar barbatul ii spune de la bun inceput ca nu vrea sa fie implicat, atunci de unde fortarea asta? Pai hai sa o luam si de nevasta urgent si sa devenim sclavul ei, nu?
O dati in telenovele,nu zice nimic victima de vreun viol/fortare. Dar a fost convins ca e ok sa nu se protejeze nu?

Un copil vine de comun acord, cand avem casa, bani, masina, cand ne iubim, nu facem copii din accidente si apoi le oferim o viata mizerabila. Sau daca nu e de comun acord, mi se pare normal ca, din respect, partenerul care nu l-a dorit sa nu fie implicat. Nu zice nimeni nimic de avort!
Ba chiar zice de avort,recititi va rog. Din respect pentru un om care te-a folosit pentru a-si rezolva propriile probleme de natura fizica sau psihica ar trebui ca o femeie,cea care poarta sarcina, sa omoare o fiinta nevinovata si sa isi creeze ei insesi traume fizice si psihice nu? Ca doar asta e rolul femeii in viata,sa asigure linistea barbatilor usuratici.

Dar fortarea, hartuiala, de recunoastere, pensie etc....ce facem fratilor, suntem in coreea de nord? L-ai vrut doar tu, asuma-ti asta si descurca-te!
Nu stiu sa se fi schimbat legea in ultimele luni. Iar contraceptia e legala de multi ani la noi in tara.

Plus, ce spune despre demnitatea unei femei ca s-a culcat cu un barbat 1-2 ori si vrea sa-i recunoasca copilul draga doamna consilier juridic
Andrea Paul??!?!?!
Dar despre demnitatea unui barbat care si-a folosit instrumentul de "scris",a varsat "cerneala" si apoi a dat block pe toate conturile acelei femei ce se poate zice? E un adevarat gentleman nu?

Vorbesc eu prostii? Uitati articol scris de celebru psiholog pe tema asta:
[ link extern ]

Daca si el vorbeste pe langa, inseamna ca....

Nu vad nici o legatura cu situatia de fata,nu i-a gaurit nimeni prezervativul nu? :)



Inainte de toate in acest caz este si o problema morala ce trebuie rezolvata. Va victimizati si va ascundeti in spatele problemelor dvs personale, divort, depresie...Vi s-a parut normal sa va folositi de o femeie pentru a depasi momentele grele prin care treceati atunci, dar nu vi se pare normal sa va asumati raspunderea in cazul in care se va naste un copil. Mai mult credeti ca puteti determina acea persoana sa faca avort. Din nou, e vorba de corpul altei persoane, avortul lasa traume fizice si psihice. Era si de datoria dvs sa va protejati, nu sa lasati in grija femeii totul, daca ea v-a spus ca nu e in perioada fertila nu inseamna ca v-a mintit, metoda calendarului (daca stiti la ce ma refer) este printre cele mai nesigure metode pentru a preveni o eventuala sarcina nedorita.
Buna ziua,

Doi batrani trecuti de 80 de ani sunt ingrijiti de fiul acestora deoarece ei nu se mai pot descurca singuri (sufera de diverse boli, printre care si dementa in cazul batranului iar el trebuie supravegheat in permanenta. Batrana este operata si necesita si ea ingrijire speciala). Ambii sunt pensionari dar nu au pensie de handicap sau certificat de incadrare in grad. Intrebarea mea este, cum ar putea fiul sa beneficieze de indemnizatia de insotitor, care sunt pasii necesari de urmat.
Va multumesc
Buna ziua,

In cele din urma dosarul a fost mutat la Sectia I civila si s-a judecat iar cererea mea a fost respinsa pe motivul: lipsa capacitatii de folosintă a intimatei Comisia Medicala de Contestatii.
Acum as avea ca solutie contestarea cu curtea de Apel dar va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac, ce pot cere in aceasta contestatie? Pot cere schimbarea Intimatei ca fiind Casa Judeteana de pensii?
Răspuns la discuția pensie de invaliditate
La Bucuresti s-au facut investigatii iar decizia mi-a fost inmanata la Iasi unde am fost chemat la aproximativ 4 saptamani de la data la care am fost la Bucuresti. Contestatie am facut la Iasi, la comisia medicala de contestatii. Aceasta din urma a emis o decizie cu o nota in subsol ca poate fi contestata in instanta in termen de 30 de zile. Asta am si facut doar ca ei mi-au trimis intampinare ca nu au personalitate juridica si mi se cere sa precizez alta entitate cu care sa ma judec. Eu intrebam de ce alta cand ei sunt cei ce au emis decizia cu precizarea ca poate fi contestata in tribunal.