avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate octaviana_26

Activitate octaviana_26

Va rog sa imi scuzati nestiinta, dar acest regim cand trebuia ales? Nu nu am cunostinta de aceste doua regimuri, eu nu am semnat nici un act in care sa fie stipulat asa ceva.
fratilor li s-a facut act vanzare cumparare. La unul dintre ei s-a trecut chiar si sotul in actul de vanzare cumparare. Bunul va fi comun, chiar daca pe actul de vanzare cumparare nu va fi trecut si numele meu?
Buna ziua,
situatia sta in felul urmator:
1.Parintii sotului meu vor sa ii faca acte pe casa lor. Ce fel de acte ar trebui facute ca sa stam in siguranta, deoarece sotul meu mai are doi frati si nu am vrea sa ne trezim cu surprize mai tarziu. Mentionez ca celorlalti doi li s-a dat pana acum cate o casa, deci nu ar trebui sa fie probleme, dar oamenii se mai razgandesc.
2. Sotul meu are dintr-o relatie anterioara un copil. Eu ca si sotie, dupa ce i se fac actele pe casa respectiva, ce drepturi am? Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, stiu ca trebuie sa-i faca un viitor si sa-i dea ce poate, dar eu nu pot munci 20 ani ca la sfarsit sa fiu aruncata in strada si fara casa si fara bani. Acum chiar eu ma ocup sa ii trimit banii de pensie alimentara, cadouri, etc. Si eu la randul meu am un copil din alta casatorie si nu vreau sa ramana fara nimic pentru ca eu nu am stiut ce sa fac. Deci ce acte trebuie facute, astfel incat si eu si toata lumea sa fim multumiti, chiar daca asta e un paradox.
Va multumesc!
In concluzie nu prea fac nimik, deoarece eu nu ii cunosc adresa de acolo.
Va multumesc pentru raspuns. O zi buna sa aveti!
BUNA ZIUA,
Sunt divortata cu copil minor. Prin hotarare judecatoreasca, definitiva si irevocabila, mi-a fost incredintat minorul spre crestere si educare, cu plata de catre fostul meu sot a unei pensii alimentare minime de 100 si ceva de lei pe luna. De la pronuntarea divortului nu mi-au fost dati decat 400 lei, 200 anul trecut si 200 anul asta. Fostul meu sot lucreaza in Anglia, si acolo nu se prea poate lucra la negru. Cum pot afla ce venituri are??? Stiu ca trebuie sa il dau in judecata pentru neplata pensiei, dar avocata mea mi-a zis daca as putea gasi dovezi ca are sialte venituri? Cine ma poate AJUTA IN ANGLIA?
Va multumesc! Am observat ca daca urmez cursuri si in strainatate pot primi indemnizatia respectiva.
Buna ziua,
Incep prin a cere scuze domnilor si doamnelor avocati de intrebarea care am adresat-o pentru ca sunt convinsa ca au auzit-o de nenumarate ori. Am citit prin forum cate ceva, dar inca nu sunt lamurita. Daca esti studenta dupa ce urmeaza sa nasti, primesti indemnizatie de crestere a copilului. In ce conditii? Chiar daca urmezi un master? Chiar daca esti la taxa? Evident ca trebuie sa nasti in cursul anului universitar. Multumesc!
Răspuns la discuția plecare in strainatate
si daca eu muncesc in strainatate iar minorul imi este incredintat spre crestere si educare nu il pot lua cu mine?
Răspuns la discuția demisie
ce se intampla daca stau mai putine zile?
Răspuns la discuția demisie
sef sectie/ director adjunct magazin