avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate Kittyy

Activitate Kittyy

Răspuns la discuția Drepturile sotiei
Contributia ei :munca in gospodarie si un salar de cateva milioane de lei. Contributa lui, un salar de 5 ori mai mare.

Ma interesa daca e vreo posibilitate ca sotiei sa i se acorde mai mult de 50 % in eventualitatea unui partaj.

Si as mai avea o intrebare: In situatia in care se dispune plata unei sulte,am inteles ca termenul de plata e de 3 ani. Sa presupunem ca instanta va dispune plata sultei de catre sotie sotului. In acesti 3 ani, in care sotul nu poate sa isi cumpere altceva pe banii din apartament,el pierde. Nu se calculeaza la aceasta sulta pieredrea financiara pe care ar suferi-o sotul in cei 3 ani?
Sau se poate dispune plata sultei intr-o perioada de timp mai scurta,gen cateva luni?
1.Ce drepturi la apartament are sotia in cazul unui proces de partaj daca ,inainde de casatorie , sotul avea o garsoniera (pe numele parintilor lui), care apoi cei doi au vandut-o si au achizitionat un apartament? Sotul a avut un salar de cateva ori mai mare decat sotia.

2.Cei doi au un copil minor de 5 ani. S-au despartit in fapt de aproape 2 ani, acum si procesul de divort este in derulare. Tatal a platit copilului luna de luna bani (chiar daca nu era obligat legal la o anumita suma,el a dat cat i se cuvenea legal copilului).
De la despartirea lor,tatal si-a adunat niste banii in contul personal. Sotia poate sa pretinda o parte din bani la un eventual partaj ? (chiar daca banii sunt toti din perioada in care ei erau despartiti in fapt si pt asta exista martori...si deci la banii din contul respectiv sotia nu a contribuit cu nimic)
Stabilirea pensiei de intretinere : Paratul ia un credit pt nevoi personale / 5 ani, in timpul procedurii de divort. Ca urmare, drepturile sale salariale se micosreaza cu 10 %. Sa zicem ca are 6000 Ron drepturi salariale nete. Ca urmare a contactarii creditului, drepturile lui salariale nete sunt de 5000 Ron pe luna.

Pensia de intretinere se va calcula ca 25 % din 6000 Ron sau 5000 Ron?



Nu,divortul e in pregatire( in sensul ca se asteapta momentul potrivit, zilele in care se poate lipsi de la work). Situatia e foarte complicata.
Si, oricum, nu strica o documentare temeinica asupra a tot ce e necesar, ce se poate intampla sau nu....pt a evita orice surpriza.:D

Voiam doar sa stiu sigur care sunt actele necesare ( un plus de siguranta nu strica ).:">

As dori sa stiu care sunt actele necesare pentru intentarea procesului de divort ( cand din casatorie a rezultat si un copil minor ), care sunt actele necesare in original si ce copii sau copii legalizate trebuie depuse la dosar?

Va multumesc
Răspuns la discuția Neprezentare la infatisare divort
Da, imposibilitatea absentarii de la servici, cand locul de munca este la 250 de kilometri de orasul de resedinta ( unde se introduce actiunea de divort).X-(

Poate ca in astfel de cazuri, Codul Familiei ar trebui sa permita ca reclamantul sa fie reprezentat de avocat ( ca uite, nici o sala de judecata nu lucreaza sambata si, in plus, divortul trebuie inaintat in orasul cu ultima resedinta impreuna).
Daca stau sa ma gandesc, poate ca ar trebui sa se revizuiasca putin Codul Familiei (mai ales ca rata divorturilor creste de pe o zi pe alta ) si astfel sa devina divortul o procedura mult mai simpla si mai accesibila.

Totusi, as vrea sa sper ca in practica se poate. Ar fi exceptional ( si totusi, imi vine greu sa cred cand in Codul Familiei se mentioneaza clar ca reclamantul este obligat sa se prezinte personal, afara doar de unele situatii specificate, care se exclud in acest caz). Si mai ales cand este vorba de un divort cu martori si incredintare minor. We'll see...:D

Răspuns la discuția Neprezentare la infatisare divort
Tocmai asta voiam sa stiu, daca in practica se poate acorda un alt termen si care sunt situatiile intalnite in practica.

Iar referitor la motivele de absenta de la infatisare , faptul ca nu s-a putut lipsi de la servici, nu e un motiv suficient de bun. Nu stiu nici daca cel cu plecare din tara pt cateva zile se poate lua in considerare ( pt ca nu se stabileste rezidenta in strainatate).

Voiam doar sa stiu daca se poate acorda un nou termen ( evident, cu instiintarea pralabila a instantei ca la termenul "x' nu se mai ajunge si atunci sa se comunice un alt termen).
Si voiam sa stiu daca faptul ca nu s-a putut absenta de la serviciu sau probleme de sanatate la termenul "x" pot fi considerate motive pertinente pt stabilirea unui alt termen (pt infatisarea respectiva).

Multumesc.
Situatie : se introduce actiunea de divort dar la una din infatisari reclamantul nu se poate prezenta.

1. Se poate amana acea infatisare sau se poate stabili o alta data pt infatisarea respectiva pe motiv ca reclamantul nu va putea lipsi de la servici sau va fi plecat din tara pentru cateva zile?

2. Daca nu se prezinta la infatisare ( pe motivele scrise sus ) si se prezinta doar avocatul, se anuleaza toata procedura de divort?

Va multumesc
Situatie : proces de divort. Tatal si-a vizitat copilul atat de des cat a putut, deci nu l-a neglijat.Participa la intretinerea lui prin plata a 20% din venit.

1. Intrebare : Care este cel mai uzual program de vizitare a minorului hotarat de instanta in procesele de divort?

2. Intrebare : Programul se stabileste de instanta doar la cererea expresa a partilor ( in situatia in care nu se inteleg asupra programului de vizitare a minorului) ?

3. Intrebare : Daca copilul are doar un an, tatal poate sa il ia la el in week-end sau aceasta se aplica doar in cazul copiilor mai mari?
Situatie : proces de divort. Tatal si-a vizitat copilul atat de des cat a putut, deci nu l-a neglijat.Participa la intretinerea lui prin plata a 20% din venit.
1. Intrebare : Care este cel mai uzual program de vizitare a minorului hotarat de instanta in procesele de divort?
2. Intrebare : Programul se stabileste de instanta doar la cererea expresa a partilor ( in situatia in care nu se inteleg asupra programului de vizitare a minorului) ?
3. Intrebare : Daca copilul are doar un an, tatal poate sa il ia la el in week-end sau aceasta se aplica doar in cazul copiilor mai mari?