avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Antonia01

Activitate Antonia01

Buna seara,

As dori sa stiu in ce masura influenteaza un proces ceea ce investigheaza persoana de la serviciul de probatiune?

Multumesc
Buna seara,

As dori sa stiu daca intr-un proces penal in care prejudiciul depaseste 2 miliarde de lei vechi, din care inculpatul achita pe timpul procesului, poate schimba cu ceva hotararea judecatorului? Se tine cont de achitarea din prejudiciu sau fapta se judeca pur si simplu indiferent daca se recupereaza sau nu din bani?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Calomnia
Doresc sa actionez pe cale legala pentru a nu exista suspiciuni si pentru a nu ramane cu aceasta defaimare nefondata in public. Indiferent de durata procesului doresc sa actionez in instanta, de aceea insist cu rugamintea de a primi o varianta pe care sa merg!
Răspuns la discuția Calomnia
Va multumesc pentru raspuns. As dori sa stiu care ar fi demersurile pentru instanta civila? Ar trebui sa fac o plangere la politie sau pot sa actionez persoana in judecata direct prin avocat? Vreau sa clarific lucrurile cat se poate de repede si din cate stiu atata vreme cat persoana respectiva nu anunta furtul sau disparitia bunului respectiv in timp util la politie, ne indepartam tot mai mult de aflarea adevarului si a faptasului real.
Discuție Calomnia
Cum pot acuza pe cineva care face afirmatii acuzatoare si neadevarate la persoana mea, in conditiile in care i-am sugerat respectivului sa faca plangere pt acuzele pe care mi le aduce, in ideea de a-mi dovedi nevinovatia in instanta, dar acesta a refuzat si continua cu afirmatii defaimatoare mie. Mentionez ca este vorba de o acuzatie de furt si doresc sa-mi dovedesc nevinovatia pe cale legala. Va multumesc.
va multumesc!
Nu mai sunt in termen, de aceea intreb, care ar fi solutia? Daca in locatia respectiva nu mai functioneaza aceeasi firma se mai executa lucrurile de acolo?
As dori sa stiu daca se poate evita o executare silita si cum anume. Daca instiintarea de executare a venit pentru un punct de lucru unde firma isi reziliaza contractul se mai executa ceea ce este acolo avand in vedere ca statea in chirie?
Am inteles! m-am edificat, va multumesc!
inculpatul a fost la ultima intrevedere cand a fost si avocatul impreuna cu martorul, dar procurorul s-a adresat avocatului sa vina pentru a mai aduce probe daca mai sunt si pentru a se incheia dosarul.
atunci in acest caz de ce nu s-a emis citatie, pt ca la restul citatiilor inculpatul s-a prezentat, de ce sa fie emis mandatul in acest caz? se poate sa imi dati si un nr de lege care prevede acest lucru? va multumesc