avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate ionutpo

Activitate ionutpo

Buna ziua,
De curand am avut o discutie telefonica cu un agent al politiei locale. Dupa ce mi-au fost luate datele si dupa intrebarea pe care o aveam, la sfarsitul conversatiei am cerut si eu identificarea agentului.

Agentul mi-a oferit doar un cod din 3 cifre, fara nici un nume. Cand l-am intrebat de ce, dansul mi-a spus ca asa este procedura. Mi se pare ciudat, dar este adevarat?
Nici o idee?
Buna ziua,
Am o situatie mai ciudata la care din pacate nu am primit niciodata un raspuns concret, inclusiv de la ANAF.

Am avut un PFA, care a fost radiat din oficiu in 2010. [Dizolvare cu lichidare (Radiere)].

Eu aveam pe PFA-ul respetiv un autovehicul, pe care vreau sa-l trec pe persoana fizica.

Unii mi-au spus sa fac factura [lucru pe care nu pot sa-l fac din moment ce acel PFA este radiat].
Pe de alta parte, am inteles ca fiind radiat cu lichidare, asta inseamna ca masina a trecut in patrimoniul meu, si doar trebuie sa merg la directia de impozite si plati locale, sa fac acea schimbare.

Daca ati mai intalnit vreo situatie similara, sau aveti vreun sfat, este foarte bine venit.

Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru inscrierea in cartea de imobil.

Intreb deoarece administratorul mi-a cerut si copie dupa contractul de vanzare cumparare, ceea ce nu mi se pare ok.

Va multumesc.
mi-am facut un alt pfa intre timp, impozitul este platit. facturi nu am mai facut pe pfa-ul vechi de cand am aflat de incurcatura asta.
Multumesc pentru raspuns dar tot am o problema.

Intradevar pare sa fie cea mai usoara si comoda solutie, dar daca imi vine un control eu ce fac atunci ?
Salut,
Am nevoie de sfatul vostru:

Am, sau mai bine spus, aveam un PFA cu norma de venit, consultanta si furnizare de alte produse software.

Am fost nevoit sa-mi iau un numar de TVA si am fost informat ca PFA-ul meu, codul fiscal, a fost radiat de la 10.06.2010, pentru ca nu am schimbat certificatul de inregistrare. [OUG nr. 44/2008].

In tot acest timp eu am platit toate taxele si impozitele la timp, sunt practic "la zi".

Nu stiam ca trebuie schimbat si nici nu am fost anuntat, si mi s-a zis ca NU trebuiau sa ma anunte, in fine.

Am fost la Reg. Com. si mi-au dat un certificat constatator pentru radiere.

Am mers apoi la AF si acolo mi-au zis ca mai bine depun decl 220, pentru inchidere, abia in ianuarie 2012 si sa-mi fac noul PF de acum dar sa nu platesc la el impozitul, ca "merge" ala vechi !

Ar trebui sa-mi cer banii inapoi din 2010 si sa platesc abia cand imi fac PFA-ul nou sau sa platesc in continuare si sa merg pe "vorbele" lor ?

Va multumesc.
Buna seara,
Am cumparat o masina noua in 2007 prin leasing iar leasingul l-am terminat un an mai tarziu.

Cum se poate recupera taxa pe poluare ?

Va multumesc anticipat.