avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate ancavasilache

Activitate ancavasilache

Actualmente avem doua focuri pe gaz unul in bucatarie si unul la centrala in logia care comunica cu sufrageria. Teava de gaz o vom anula din bucatarie, vom merge pe plita pe curent si cuptor electric in sufragerie. Nu vom schimba nici un perete. Proiectul de gaz il vom reface astfel incat sa reflecte situatia noua. Multumesc
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca pentru o renovare apartament cu schimbarea destinatiei spatiului bucatariei in dormitor si al sufrageriei in living cu bucatarie este necesara autorizatie de constructie? Practic se vor muta scurgerea de canalizare si cea de apa de pe peretele actual pe acelasi perete din sufragerie.

Alte modificari de structura - daramat pereti nu se vor face.

Multumesc!

Anca
Răspuns la discuția Legislatia muncii
Multumesc frumos
Buna ziua,

In luna ianuarie 2017 am fost informati de ctre conducerea societatii und elucrez ca proiectul pe care lucrez va fi inchis incepand cu data de 30 iunie 2017 si eu impreuna cu colegii vom ramane someri.
Exista un contract colectiv de munca in care este specificat ca in caz de concediere colectiva se vor primi un numar de salarii compensatorii. Aceste se vor plati din cate spune comapnia doar anagajtilor care vor mai fi activi la data la care se va declansa procedura de concediere colectiva.
Intrebarea mea este daca eu plec prin demisie pana la declansarea procedurii de concediere colectiva exista vreun temei legal prin care sa primesc salariile compensatorii? Plec pe un alt job la alta companie dar tot ca urmare a faptului ca as fi data afara.

Multumesc.
buna ziua,

am fost in concediu de maternitate pana in data de 2 oct 2011 din data de 3 oct m-am intors la locul de munca pe care l-am avut anterior concediului de unde am plecat apoi contractul fiind inchis cu data de 30 oct 2011. Din data de 1 nov sunt angajata la un alt loc de munca. Pot beneficia de concediu medical ingrijire copil daca am o singura zi de pauza intre cele doua locuri de munca?

Multumesc!
Buna,

Sunt in preaviz de somaj pana in data de 28 octombrie. Intre timp am fost acceptata la o alta firma pentru un alt job. In cazul in care mi se solicita angajare inainte de incheierea preavizului care sunt formalitatile de indeplinit? Si in cazul in care se intrerupe preavizul se pierd drepturile compensatorii care veneau ca urmare a preavizului de concediere?

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu daca conform noilor legi mai exista obligativitatea acordarii de salariu compensator in cazul concedierii cu art.65 codul muncii. In plus preavizul este de minimum 20 zile lucratoare sau calendaristice?

Multumesc!
Răspuns la discuția Reincadrare munca dupa CIC
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare in acest caz din punct de vedere al hartiilor care sunt pasii? Pana acum nu am primit nimic scris prin care sa ma anunte ca s-a desfiintat postul. Depun eu cerere de reintoarcere la munca si ca raspuns voi primi instiintarea?
Multumesc!
Buna,

As avea si eu o nelamurire: In 1 oct 2011 urmeaza sa imi inceteze concediul pentru cresterea copilului care implineste 2 ani. Am fost in concediu pe legea veche. Anterior concediului eram unic angajat al societatii pe post de Asistent Manager.

Am fost sa discut cu Directorul despre reintoarcerea pe post iar raspunsul dumnealui a fost ca nu mai are nevoie de mine ca va desfiinta postul si ma va lasa in somaj. Mentionez ca in acesti 2 ani nu a fost angajat nimeni pe postul meu si nu exista nici acum alt angajt in firma.

Este legal sa fiu concediata?

Multumesc!