avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters221478

Activitate ContSters221478

Buna seara,va contactez pentru a ma elucida in urmatoarea problematica:o persoana care a lucrat in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat,deci handicapul este dobandit inainte de incadrarea in munca ,dar de acest handicap angajatorul nu a stiut pt ca persoana respectiva nu a dorit sa se stie si doreste sa se pensioneze pe caz de boala beneficiaza de reducerea aceea de numar de ani ,de 10 sau 15 ani,dupa caz daca dovedeste cu actele medicale ?precizez ca aceasta persoana a lucrat 15 ani in invatamant .Multumesc frumos pt raspunsul dumneavoastra .
Discuție echivalare
Buna ziua,as dori sa stiu si eu daca se poate face o echivalare a masteratului (are 120 de credite,s-a intins pe doi ani) cu gradul didactic 2 in invatamant,mentionez ca masterul facut este in specialitatea facultatii absolvite in 2002,de 4 ani,masterul l-am absolvit in 2016.Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
Discuție bursa master
Buna ziua,as dori sa stiu si eu in ce conditii pot beneficia de bursa masterala aproape cat un salariu de care nu am beneficiat,am urmat un master de filosofie contemporana la univ din craiova,l am terminat anul acesta ,dar mi am lasat sustinerea disertatiei pentru a doua sesiune,deci pot lua aceasta bursa?cred ca masterul este unul didactic,multumesc,corina tonita
Discuție spor vechime
Buna ziua,problema mea este urmatoarea:nu mi am adus la locul de munca adeverinta conform careia eu mai am un an de munca in plus,deci,intrebarea mea este urmatoarea:se poate primii sporul de vechime din urma?mentionez ca am 12 ani vechime cu anul acela,multumesc.
In anul scolar 2015-2016 se va desfiinta centrul judetean de resurse si asistenta educationala?
AS DORI SA STIU DACA EXISTA VREO LEGE CONFORM CAREIA SE ACORDA AL 13-LEA SALARIU,AFERENT ANULUI 2010
LUCREZ DIN 2003 IN INVATAMANT,PRIMUL AN DEPARTE DE JUDETUL MEU,NU AM BENEFICIAT DE PRIMA DE INSTALARE,ESTE POSIBIL ACUM DUPA ATATEA ANI SA BENEFICIEZ DE EA?CE TREBUIE SA FAC?ASTEPT RASPUNS URGENT!!!SI INCA CEVA:CAM CAT AR FI ACEASTA SUMA?CU STIMA SI ADANCA CONSIDERATIE,CORINA.