avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate slandrei

Activitate slandrei

Sunt pensionara pentru limita de varsta si am o pensie de 990 lei.Va rog sa imi spuneti ce contributii trebuie sa mai platesc in afara de 16% din veniturile realizate in urma incheierii unui contract de conventie civila cu un CAR raportat la noua lege nr 247/2 012
Buna ziua,

Sunt pensionara pentru limita de varsta si fac parte din comisia de cenzori al CAR pensionari.Primesc o indemnizatie lunara in urma incheierii unui contract de convetie civila .Din suma pe care o primesc mi se opreste 16% impozit pe venit.
Intrebarea mea este daca mai sunt valabile aceste contracte de conventie civila si daca nu ,care este forma legala si ce contributii trebuiesc platite .
Va multumesc.
Buna ziua,

Am depus un bilant simplificat (S1005) la ghiseu ,totul a fost OK, ar mi s-a recomandat sa ma uit si pe net pentru a vedea starea bilantului (valid sau nu).
Am constatat ca nu pot aflu nici o informatie deoarece vizualizarea se face numai pentru S10001.X-(
Buna ziua,

As dori lamuriri cu privire la garantia materiala a administratorului asociatiei de proprietari.Trebuie retinuta neaparat aceasta garantie si care este cuantumul?
Răspuns la discuția lamuriri taxa auto
Cum pot afla daca taxa auto a fost achitata, motivat de faptul ca masina o detin la a doua revanzare (conform cartii de identitate a vehiculului)?
Nu cunosc persoana care a adus masina si a inmatriculat-o.

Va multumesc.
Va rog sa ma lamuriti in privinta taxei auto pentru un autoturism OPEL ASTRA, fabricat in anul 2000 , omologat in Romania in 09. ian .2007, inmatriculat in data de 4 ianuarie 2008 ,reomologat in data de 08.iulie 2008, vandut si inmatriculat in alt judet in 14 aprilie 2010 si apoi revandut in acelasi judet si inmatriculat in data de 01 octombrie 2010.Ce se intampla in cazul unei revanzari?


Va multumesc.

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire in ceea ce priveste decizia de pensionare pe caz de boala (gr III) in care nu este stipulata si gupa de munca, desi in cartea de munca este trecuta.