avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate magutza

Activitate magutza

multumesc frumos de raspuns. sper sa se poata rezolva
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in ceea ce priveste problema mea....

Pe la aproximativ mijlocul lunii mai 2016 am predat angajatorului ultimul concediu postnatal (de lauzie) completat de catre medicul de familie. Pe data de 11 a lunii curente trebuia sa am banii aferenti concediului medical virati in cont ceea ce nu s-a intamplat. Am luat legatura cu angajatorul si mi s-a raspuns sa mai astept cateva zile sa il calculeze si ca imi va vira banii in cont. Aseara am primit urmatorul raspuns printr-un mesaj: "concediul dumneavoastra nu este valabil, a fost respins, medicul a gresit si a pus cod de urgenta 06". Asta a fost tot :(
Intrebarea mea e urmatoarea: nu se poate face nimic? Adica nu pot duce concediul sa fie modificat de catre medicul de familie? se mai poate modifica dupa atata timp, ca a trecut aproximativ o luna de la eliberarea acestuia? angajatorul a procedat corect prin acest raspuns sec? :(
Va rog sa ma ajutati la lamurirea situatiei ca eu chiar nu stiu ce sa mai fac si nu pot sa ma plimb din usa in usa cu un copil mic in brate.....
Va multumesc anticipat !
problema este ca am facut acea informare scrisa :(
In firma sunt doar eu si angajatorul. Desi stiam ca trebuie facuta acea notificare in scris...... nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca s-ar putea ajunge la asa probleme :(


Va multumesc frumos pentru raspuns!

Cu stima.
Buna ziua,

am rugamintea de a ma ajuta cu cateva sfaturi in situatia mea.

Sunt angajata la locul de munca actual din data de de 01.11.2014 si acum sunt insarcinata in 20 de saptamani.
Din diverse probleme medicale legate de sarcina vreau sa imi iau concediu de risc maternal, dar angajatorul mi-a impus urmatoarea conditie: daca nu vin la munca pana aproape sa nasc (adica probabil pana cand trebuie sa intru in concediul prenatal) sa imi dau demisia ca el nu imi plateste nici un concediu medical.
Eu stiu ca nu are voie sa imi desfaca contractul de munca si concediile medicale sunt decontate de stat.
Ce poate sa faca angajatorul pe cale legala daca nu vrea sa nu imi plateasca CM?
Ce pot sa fac daca nu vrea sa imi primesca CM?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns!
Răspuns la discuția Revenirea la locul de munca
Am inteles. Va multumesc frumos! O zi buna :)
Răspuns la discuția Revenirea la locul de munca
Mi-am dat demisia cu acordul ambelor parti. Asa cum am specificat mai sus urma sa nasc imediat si nu aveam 1 an de cand eram angajata ca sa intru in concediu de maternitate. Beneficiez de subventie datorita faptului ca eram studenta. Angajatorul mi-a propus sa revin cand doresc cu incheierea unui nou contract de munca, ceea ce se va intampla de pe data de 3 februarie. Copilul meu face in februarie 1 an si 7 luni.
Voi putea lua aceast stimulent de insertie de 500 de lei chiar daca atunci cand am completat cererea pentru suventie am bifat pentru 2 ani?
Unde trebuie sa ma adresez ? Tot la sediul primariei de care apartin unde am depus dosarul initial? Inainte sau dupa ce semnez contractul de angajare? trebuie sa duc si adeverinta de la locul de munca?

Uitati ce am gasit eu referitor la: "Stimulentul pentru reintoarcerea la serviciu in 2013 (stimulent de insertie). Concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani: daca parintele se intoarce la serviciu inaintea implinirii varstei de 2 ani a copilului, nu primeste stimulent. Intoarcerea la serviciu pentru a primi stimulent trebuie sa se faca inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului. Odata ce a optat pentru CCC pana la 2 ani, nu mai poate sa opteze pentru alta varianta. Daca persoanele care au dreptul la concediul pentru cresterea copilului se reintorc la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, li se acorda un stimulent in cuantum lunar de 100 lei pana la data la care copilul face 2 ani, situatie in care plataindemnizatiei se suspenda."
Am auzit si ca legea ar fi fost modificata si chiar daca am bifat 2 ani ar trebui sa primesc 500 de lei.
Va rog frumos sa ma lamuriti ca nu stiu unde si pe cine sa intreb.
Buna seara, in urma cu 1 an si 8 luni am fost nevoita sa imi dau demisia urmand sa nasc in luna respectiva, pentru ca nu aveam minim 1 an de cand eram angajata. In acelasi timp eram si studenta la zi in anul 3 drept urmare am putut beneficia de subventia de crestere copil de 600 de lei + 200 de lei alocatie copil pana la 2 ani.
In prezent urmez masterul la zi si vreau sa revin la locul de munca de pe data de 3 februarie 2014, la data respectiva copilul meu va avea 1 an si 7 luni. Am inteles ca trebuie sa renunt la subventia de 600 de lei din momentul in care semnez contractul de angajare.
Va rog sa ma indrumati ce sa fac in situatia mea ca nu stiu pe cine sa intreb.
Va multumesc anticipat!
Salut!Acum 2sapt. am baut si m-am urcat in masina ,auzind ca fratele meu are probleme si grabindu-ma am dat peste 2 pers care treceau strada neregulamentar rupandu-i uneia piciorul si celelaltei i-am provocat cateva leziuni.
Dupa 30 de min. m-a legitimat politia care erau in cautarea mea, in aparat etilotest mi-a iesit 0,65 in aerul expirat, in sange o sa-mi iasa dublu, iar cu partile vatamate nu ma pot intelege din cauza sumei pe care mi-o cer deoarece nu-i am. CARE SUNT CONSECINTELE DUPA CE AJUNG IN INSTANTA?Va multumesc!:(
Răspuns la discuția tentativa furt in Grecia
In acest caz poate fi arestat doar daca se intoarce in Grecia sau daca i se emite acest mandat poate fi arestat chiar din Romania sau oricare alta tara?
Buna ziua,
am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra.
Am un prieten in varsta de 23 de ani care a fost plecat in Grecia unde a fost prins de politie intr-o fabrica parasita impreuna cu inca 2 baieti la o tentativa de furt. Ei practic nu aveau nimic asupra lor.
I-a fost bagat in prejudiciu de 150.000 de euro si a fost inchis timp de un an si apoi a fost eliberat pe semnatura urmand sa ramana in Grecia pentru a fi judecat cazul in tribunal. A stat si a semnat timp de trei luni dar in lipsa unui loc de munca a fost nevoit sa se intoarca in Romania fara a astepta sa se definitizeze cazul.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1.E posibil sa fie dat in urmarire si cautat prin Interpol din moment ce el nu se mai prezinta pentru semnatura?
2.Daca pleaca in alta tara ar putea avea probleme legate de cele intamplate in Grecia sau doar pe teritoriul acestei tari?