avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1314 soluții astăzi
Forum Activitate alexatodea

Activitate alexatodea

Răspuns la discuția Transfer scolar in alta clasa
Va rog sa ma intelegeti cat de dureros este sa vad cum sistemul isi deschide usile doar celor care au relatii. Eu pun in discutie incalcarea normativelor, dubla masura in evaluarea situatiilor, Da, un cadru didactic din sistem, a reusit sa-si mai introduca copilul in clasa (A), de ce nu a venit in (B) unde sunt mai putini copii? noi ce vina avem ca nu dispunem de ”pile”?
Buna ziua,

La inceputul anului trecut (clasa pregatitoare) am transferat fetita la o noua scoala, nu mi s-a aprobat cererea pentru clasa (A) unde am dorit si a trebuit sa accept repartizarea la o alta clasa (B), pe motiv ca s-ar crea dezechilibre intre efectivele de elevi si ar fi un precedent. Insa, pe parcusul anului, in clasa respectiva (A) au mai intrat copii, mai mult ca sigur pe baza de relatii.

Situatia este dramatica, nu stiu ce sa mai fac, actuala invatatoare (B) este slab pregatita si are mari carente educationale. De aceea am facut o noua solicitare de transfer catre clasa (A), unde am vrut de la inceput,

Directiunea mi-a spus ca nu v-a aproba noua mea solicitare, desi am ridicat obiectiuni asupra dublei masuri, cum alti copii au putut intra in clasa respectiva (A) iar noua ni s-a refuzat accesul. Mentionez ca tinem foarte mult sa ajungem acolo, deoarece invatatoare este fosta educatoare a fetitei de la gradinita, o persoana cultivata si dedicata, in antiteza cu invatatoarea actuala (B)

In eventualitatea unui refuz final, sunt suficiente argumente sa pot intreprinde un demers juridic? sunt decisa sa merg pana la capat, sunt constienta ca este ultima sansa sa mai pot face ceva, altfel in urmatorii 4 ani vom fi ca si acum... disperati.

Va multumesc!
Buna ziua,

Am primit o comunicare din partea executorului pentru infiintarea unei popriri pe salariu. In familie doar eu mai am venituri, sotului i s-a terminat si somajul. Avem doua credite cu probleme, momentan de la o banca s-a pus poprirea.

Pe ce parte din salariu se va pune poprirea, trebuie sa fie un anumit venit minim pe familie sau se pune 1/3 din salariu indiferent de situatia financiara a familiei? Se poate pune pe 1/2 salariu daca solicita si a doua banca? Precizez ca avem 2 copii, unul este la scoala si altul la cresa.

Multumesc.
Răspuns la discuția plata salarii cont poprit
Va multumesc pentru raspuns. Referitor la plata salariilor din contul poprit, putem solicita (obliga) executorul sa-si dea acordul?
Buna ziua,

1. Am incercat astazi sa ridicam numerar din contul poprit pentru plata salarii, insa cei de la banca au solicitat acordul executorului in scris pentru acest lucru. Executorul a refuzat sa ne dea acordul, motivand ca nu este obligat, eventual sa-i aratam articolul de lege care ne indreptateste sa-i solicitam acest lucru.

2. Contul firmei este poprit de un furnizor, prin instituirea a doua BO, unul emis de firma noastra, al doilea girat de noi de la clientul final, dar pentru aceeasi datorie. Acum, ne gasim in situatia de a fi executati cu ambele bilete, practic urmarindu-se o incasara dubla. Cum se incadreaza aceasta fapta si ce ne sfatuiti sa facem?

Va multmumesc anticipat!
Buna ziua,

Pot inmatriculare o masina in alt judet decat cel in care am adresa in buletin?

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns,

Inteleg ca singura solutie este de a-l actiona in judecata pe X, Executorul neavand nici un temei (obligatie) sa renunte la demersul sau.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.

Am emis un BO catre firma X care l-a girat catre firma Y. La momentul scadentei, desi am informat firma X despre faptul ca nu am disponibil, BO a intrat in banca si s-a facut refuz la plata.

Ulterior, am achitat in numerar datoria catre firma X. La interval de o luna, am primis in banca poprire ca urmare a faptului ca firma Y a pus BO in executare.

Am luat legatura cu Executorul si i-am aratat chitantele de plata, ca am stins datoria aferenta BO. Acesta a spus ca nu-l intereseaza ca am platit la firma X careia am emis BO, el merge mai departe cu executarea.

La aceasta ora, banii inca sunt blocati pe contul de poprire. Pot obliga Executorul sa ridice poprirea in conditiile in care demersul sau a fost demarat dupa ce am facut plata cash catre firma X iar o somatie din partea Executorului am primit-o in posta la doua zile dupa instituirea popririi. Mentionez si ca firma X nu mai raspunde pe nici un canal de comunicare.

Unde se incadreaza fapta firmei X care a incasat in numerar, in conditiile in care a girat BO catre alta firma. Eu am considerat ca prin plata cash imi sting datoria catre X, iar X isi achita personal obligatiile catre Y.

Va multumesc!

Buna ziua,

Deoarece firma sotului meu nu mai merge, acesta si-a pregatit actele pentru somaj, avand vechime in munca de circa 8 ani. Anul acesta a fost admis la facultate pe locuri bugetate, asadar este student in anul I.

Poate fi atat student cat si in somaj? Cum avem nevoie de orice banut in perioada aceasta, speram sa nu fie vreo piedica in acest sens.

Va multumesc!
Buna ziua,

In urma imposibilitatii achitarii ratelor la un credit de nevoi personale, am primit de la un executor judecatoresc o notificare de executare silita prin care mi se comunica poprirea pe contul asociat cardului. Actualmente, singurele venituri sunt legate de alocatie copii si indemnizatie crestele copil, fiind in concediu de maternitate.

Va rog sa-mi spuneti daca se poate pune poprire pe aceste sume, ele fiind dreptul copiilor si nu venituri personale, daca da in ce cuantum, care este temeiul sau procedura deoarece de la Agentie pentru Prestatii Sociale mi s-a spus ca nu au dreptul, dar de la banca mi s-a spus ca se poate pune poprirea.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!