avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate pottyi

Activitate pottyi

Buna ziua,

As dori sa amenajez un imobil (anexa si grajd) in locuinta. Acest imobil este lipit de casa vecina, de fapt este construita in contunuarea ei, avand un zid comun.

Este un impediment in obtinerea autorizatiei de constructie faptul ca acest imobil este lipit de casa vecina?


Multumesc

Răspuns la discuția testament in favoarea unui minor
Parintii pot dispune de acel bun? adica pot dispune de demolarea acelei case,(fiind foarte veche)?
Răspuns la discuția testament in favoarea unui minor
Multumesc.Este nevoie de cineva de la autoritatea tutelara?Iar in caz de deces al testamentarului, cine poate dispune de bunuri, sau in ce conditii se poate dispune de acele bunuri (este vorba de o casa veche din lemn) .
Buna ziua,

As vrea sa intreb, daca se poate face testament in favoarea unui minor (2 ani), si daca da, ce acte ar fi necesare?

Multumesc.
ati putea fi mai explicit?.Partea de intretinere noi o facem, dar pur si simplu nu am de unde sa achit si chirie, si in plus nu mi se pare normal sa faca acest lucru. Daca nu-i platesc chirie, ce poate ea sa faca?ne da in judecata?
Multumesc
Buna ziua,

Am incheiat un contract de intretinere cu uzufruct viager cu o batrana , pentru un imobil pe care noi l-am amenajat ulterior cu acordul ei, in care ne-am si mutat tot cu acordul dansei. Dansa are o locuinta in care locuieste separat, penru care noi achitam toate facturile pentru utilitati si ne facem datoria de intretinere.
Acuma batrana ne cere chirie pentru imobilul pe care l-am amenajat cu banii dintr-un credit luat in acest scop: schimbat acoperis, compartimentat, mobilat etc. Specific faptul ca ea, a mai avut de -a face cu vreo 20 de persoane (in 10 ani )carora le facea testament , dar noi suntem primii cu care a facut contract de intretinere.

Intrebarea mea este : ce se intampla daca refuz sa platesc chirie? si pe ce baza poate sa desfaca contractul de intretinere?Poate ataca contractul pe baza ca nu-i mai place de noi in sensul ca nu mai vrea sa fie intretinuta de noi? sau numai pe baza neindeplinirii intretinerii? ce ma sfatuiti sa fac?
as vrea sa stiu daca un proprietar cu handicap grav trebuie sa plateasca impozit pentru pentru veniturile din chirii
multumesc pentru raspuns,
dar ce se intampla cu clauza de intretinere daca vand?
Buna ziua,

De 2 ani am un contract de intretinere cu o doamna batrana , in varsta de 84 de ani care nu are nici o ruda.
Contractul de intretinere este cu uzufruct viager, iar obiectul contractului este un corp de imobil numit grajd. Dupa incheierea contr. noi am modificat acest grajd intr-o locuinta.
Doamna nu locuieste cu noi, avand casa lipita de acest grajd.
Dupa multe sicanari si regrete si 2 notificari trimise la adresa noastra pe care le-amrezolvat pe cale amiabila, acum dansa ne cere chirie pentru ca stam in imobilul pentru care dansa are uzufruct.
Intre timp ne-am interesat si am aflat ca dansa are acest drept, cumva numai pentru statutul de grajd al imobilului, dar eu nu am nici macar acesti bani. Avand in vedere ca cheltuiesc f. mult cu ea.
Intrebarea mea este daca eu pot vinde acest imobil cu tot cu dreptul de uzufruct faraacordul ei

Multumesc
Răspuns la discuția reziliere contract de intretinere
buna ziua,

problema ar fi ca ii duc mancare zilnic la pranz, felul 1 si 2, incalzit si nu prea am martori pt acest lucru decat periodic, pt ca nu lasa pe nimeni inauntru la ea.