avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate eok11

Activitate eok11

Răspuns la discuția Stalp de energie electrica, furt
Multumesc pentru raspunsuri, dar nu inteleg care anume sunt legile despre care e vorba, mai exact. De asemenea, as dori ca pana se racordeaza vecinul sa ii stopez lucrarile. Cum pot face asta?
De asemenea, consumul meu va creste si normal este ca noi sa beneficiem de stalpul nostru. Cand nevoia noastra va creste si Enel ne va spune ca nu ne ajunge stalpul deoarece le-a dat vecinilor si nu mai e putere? Noi ce vom face? Alt stalp? Pe cheltuiala cui?
Pentru a avea curent, Enel ne-a obligat in 2012 ca pe cheltuiala noastra sa tragem o teava de curent pe sub sosea, caci stalpul era vizavi. Am facut, am platit sute de milioane pentru autorizatie si executie, am platit tot, inclusiv cablul care a trecut pe sub sosea. Azi Enel le-a dat voie unor vecini sa se racordeze la stalpul de langa poarta noastra, pus pe cheltuiala noastra integral. Acel stalp nu are putere sa ne sustina si pe noi (fabrica de mobila) si pe vecini (firma, nu stiu ce vor sa faca). Puterea a fost calculata sa ne ajunga noua, nevoilor noastre, si daca aveam nevoie mai mare, ne cereau mai ulti bani pentru a pune un cablu mai gros pe sub sosea. E pericol si de supraincalzire a instalatiilor si incendiu daca se supraincalzeste. Ce putem face pentru a stopa urgent lucrarile? putem face si plangere penala pentru distrugere daca se atinge de stalp?
Buna ziua,
De unde pot afla cum completez un ordin in compensare intre un SRL platitor de TVA si o II neplatitoare de TVA?
Buna ziua,
Am o II neplatitoare de TVA care imi aduce pierderi. Am un stoc de marfa. Vreau sa inchid firma.Nu sunt datorii. Ce sa fac cu stocul dpdv legal? Trebuie sa tai factura de la mine ca intreprindere catre mine ca persoana fizica, doar pentru a ajunge pe 0? Mi se pare un artificiu aiurea, nu pot sa trec stocul in patrimoniul personal direct? Multumesc!
Daca exista un proces-verbal prin care ANPC ne-a amendat pe noi, comerciantii, daca ii dam in judecata pe producatorii camasii pentru ca ne-au vandut un produs cu eticheta dovedita de Larex ca fiind falsa si am cere sa ne despagubeasca pt amenda, avem sanse de castig? De asemenea, Larex a emis factura pentru noi, nu pentru ANPC, desi ei au preluat si trimis probele. Aceasta e procedura? Daca, separat, contesta, in instanta amenda de la protectia consumatorului, penalitatile pentru neplata amenzii nu mai curg? De asemenea, penalitatile pentru neplata facturii curg?
Fac comert cu haine. Am certificat si factura de la producator. Protectia Consumatorului a luat o proba, le-a trimis la un laborator si m-a amendat ca nu corespunde procentul de bumbac la o rochie. Laboratorul de analize mi-a facturat tot mie costul analizei. Audreptul sa ma amendeze, desi le pot spune clar cine e producatorul (roman)? Nu e vina mea ca eticheta nu corespunde. Cum pot sa imi recuperez banii?
Răspuns la discuția Contraventie permis suspendat
nu m-am prezentat la proces nici eu, nici politia, si procesul s-a suspendat. am sanse sa raman cu permisul daca politia nu spune nimic?
Buna ziua! Am primit sanctiunea de a avea permisul suspendat, am contestat, am pierdut, am facut recurs, apoi nu m-am prezentat si instanta a suspendat procesul prin neprezentarea nici a unei parti. Ce inseamna asta? Cat timp ramane un proces suspendat? Am sanse sa raman cu permisul daca trece un anumit termen?
Răspuns la discuția Angajare - stau dupa ANOFM ?
Va multumesc! Cei de la ANOFM mi-au spus ca ma vor amenda daca nu astept cel putin 5 zile de cand anunt pana angajez, de aceea sunt contrariata. Sa ma duc sa vorbesc cu un inspector de la ei si sa intreb in baza carui articol ma amendeaza daca ma angajez imediat, poate cei de la ghiseu nu cunosc legislatia?
Buna ziua! Sunt angajat la un SRL si vreau sa ma angajez la firma mea (maine imi iau CUI-ul de la Recom) cat mai repede. Actualul angajator (firma familiei) vrea sa ma ajute sa fac trecerea fara nici o zi de pauza sau suprapunere. Care sunt etapele si in ce ordine trebuie facute? Cei de la ANOFM spun ca sunt obligata sa anunt ca am 1 loc liber de munca pe noul SRL dupa care sa astept 5 zile si de-abia apoi pot sa ma angajez. E legal sa imi ceara sa astept atat de mult?