avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate MariusDinca

Activitate MariusDinca

Buna ziua,

Am o agentie de pariuri sportive in franciza, si deseori se intampla sa se consume bauturi alcoolice in spatiul meu, in ciuda afiselor mari ca nu se consuma alcool in acea incinta, am insistat de nenumarate ori explicand ca nu este voie, m-am ales si cu priviri amenintatoare, inteleg ca e un mediu in care sunt tot felul de persoane, dar vreau sa stiu daca e vreo modalitate legala, si civilizata, prin care sa indepartezi genul de personaje care nu inteleg si nu respecta reguli.

Va multumesc.
Discuție Stalp metalic
Buna ziua,

Vrea sa construiesc un stalp metalic, pe care sa montez o antena wireless pentru internet, ce autorizatii imi trebuiesc pentru a construi acest stalp? Terenul pe care se va face constructia va fi inchiriat de mine. Am nevoie si de proiect?
Exista posibilitatea incheierii unui acord cu autoritalite locale, prin care ei sa iti aprobe avizul de amplasament pe stalpi a retelei, in schimbul angajamentului firmei de a se implica impreuna cu primaria la dezvoltarea pe viitor a unui plan de a crea o retea subterana de cablu?
Buna ziua,

Vreau sa deschid o firma prin care sa ofer servicii de telecomunicatii, internet si cablu TV, in zone rurale unde persoanele inca nu au acces la internet, vreau sa va intreb daca autoritatea locala mai poate sa-mi elibereze autorizatia de constructie a retelei pe stalpii Enel? Imi cer scuze pentru greseala gramaticala din titlu.
Răspuns la discuția Cablu pe stalpi - este voie?
Dar in zona rurala drum public este soseaua principala care trece prin mijlocul satului, asta inseamna ca pe stalpii de pe stradutele "inmolite" se poate cabla ?
Vreau sa accesez programul cofinantat de stat pentru infiintarea unui S.R.L. debutant cu activitatea de distributie internet si cablu TV, si am intalnit Legea aceasta noua ce interzice total retelele de cablu pe stalpi! Ma intereseaza sa stiu daca pot face o retea de cablu si internet pe stalpi intr-o zona rurala, in care o astfel de investitie ar fi un mare castig pentru comunitate.
Răspuns la discuția Vreau sa infiintez un S.R.L - D
Da am luat legatura cu cei de la appimm , iar anul urmator vor fi din nou fonduri pentru programul SRL-D , sper sa pot accesa acest program atunci, mi-am simulat punctajul si ma apropii de maxim.
Buna ziua,
Vreau sa infiintez un S.R.L. - D in mediul rural, care sa se ocupe cu distributia de internet si cablu TV. Care sunt autorizatiile ce trebuie sa obtin ca sa pot functiona legal? Am inteles ca se vor interzice cablurile pe stalpi, e adevarat? Cu ce autoritati trebuie sa iau legatura ca sa pot furniza aceste servicii?
Multumesc.