avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate NOSTRAVRAMUS

Activitate NOSTRAVRAMUS

Răspuns la discuția Arendarea terenurilor agricole
Multa'm fain(cum zic ardelenii) de raspunsul primit !
Buna ziua ! As dori sa ma sfatuiti ce-i de facut, in situatia in care am comandat(ca sa zic asa) efectuarea,de catre agentul cadastral care se ocupa cu asa ceva in comuna (unde am casa de vacanta, impreuna cu terenul intravilan aferent de 1000 metri patrati) si nu s-a putut realiza aceasta din cauza faptului ca altcineva comandase(in toamna anului trecut) si realizase operatiunea de cadastru pentru alti 1000 de metri patrati, masuratorile facute in lipsa si fara stirea mea(deci...pe ascuns) afectand pozitionarea terenului intravilan aferent casei pentru care detin contract de vanzare-cumparare intocmit si autentificat la notar public in anul 1997.Pozitionarea terenului intravilan de 1000 de metri patrati aferent casei mele este paralela(de-a lungul acestuia,pe lungimea de 39 de metri) cu drumul public(sosea nationala) iar masuratoarea anterioara reclamata ca facuta inaintea mea imi taie jumatate din aceasta deschidere, ,,impingandu-ma'' spre spatele curtii in afara celor 1000 de metri patrati specificati in document si delimitati cu vecini la nord,vest,sud si est in contractul de vanzare-cumparare.Persoana care mi-a vandut mie casa cu terenul aferent de 1000 metri patrati a dobandit terenul respectiv prin documente de punere in posesie de catre comisia locala comunala funciara constituita conform Legii nr.18/1991 a fondului funciar. Cine a facut cadastru inaintea mea,pe jumatate din deschiderea curtii spre drum, agentul cadastral afirma ca a invocat un certificat de mostenitor nu se stie cum eliberat pentru o presupusa succesiune (neavand copii,dupa sotul decedat) facuta in anul...2005 dupa ceva ce ,de fapt,s-a vandut acolo inainte de 1991 catre sotul (decedat,intre timp)persoanei care mi-a vandut ,apoi,mie....In concluzie,...cum pot eu sa contracarez ,chiar sa blochez in vederea anularii, cadastrul realizat (in mod fraudulos,consider eu)de acea persoana care pretinde c-ar avea 1000 de metri patrati ,,mosteniti'' , pe terenul pentru care eu am contract de vanzare-cumparare intocmit anterior asa-zisului certificat de asa-zisa mostenire dupa sotul decedat,ca sa pot eu,ulterior, sa realizez operatiunea de cadastru reala si corecta si inscriere a dreptului de proprietate (dobandit prin contractul de vanzare-cumparare incheiat si autentificat la notar public in anul 1997)in cartea funciara la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Judetean ?
Fiului meu i s-a intocmit proces-verbal de contraventie si amenda in scara blocului,atunci cand a vrut sa intre in cladire la intoarcerea de la terenul de tenis in nocturna,dupa ora 24,00, luat fiind la intrebari si dus la sectia de politie impreuna cu alte persoane prezente ,deja,in fata scarii de bloc . Procesul-verbal in cauza a fost scris la sectia de politie,dupa ce a fost obligat sa-si decline identitatea.Fiindca a considerat a fi un abuz din partea agentului de politie intocmirea procesului verbal de contraventie si amenda,fiul meu a refuzat sa semneze o asa nedreptate.
Cum si unde poate fii contestat un asemenea document si facuta solicitarea de exonerare la plata a presupusei amenzi nedrepte ?
In baza caror prevederi legislative noi se poate incheia un Contract de arendare valabil,din moment ce Legea nr.16/1994,a arendarii,a fost abrogata ?

Au fost publicate, sau nu au fost publicate in Monitorul Oficial al Romaniei partea I, deciziile Curtii Constitutionale nr.223 si nr.224 pronuntate in data de 13 martie 2012,pronuntare efectuata asupra exceptiilor de neconstitutionalitate referitoare la dispozitiile artic.259 alin(2) din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii ???(retinerea acelor 5,5% procente,pentru sanatate, din pensiile ce depasesc 740 Lei)
Lucian Avram,
Consilier Juridic (S)
Răspuns la discuția Cum pot deveni consilier juridic?
Dupa absolvirea cursurilor Facultatii de Drept , sustinerea examenului de Licenta si,implicit,obtinerea Licentei (a dovezii acesteia ,valabila 12 luni),intrarea in profesia de consilier juridic se face,de fapt(si...conform Legii 514/2003) prin cererea inaintata Colegiului Consilierilor Juridici arondat(teritorial) locatiei domiciliului solicitantului(solicitantei) si abea dupa aceea se poate dobandi functia,in mediul privat sau in mediul bugetar,de consilier juridic.
Cititi Legea nr.514/2003...,,da capo al fine''...si va veti lamuri ,,pe de-a-ntregul'' cum devine cazul cu profesia de consilier juridic.
Lucian Avram,
Consilier Juridic (S)
Multa'm fain(cum zic ardelenii) pentru parerea si sfatul acordate.Sper intr-o viitoare si fructuoasa colaborare in materie,chiar si in cadrul Colegiului.
Lucian Avram
Contractul de Colaborare part-time(2 ore/zi) poate fi considerat ca si un Contract individual de munca,in concordanta putand fii,deci,cu noile prevederi ale Codului Muncii ? Daca...da, cum ar putea arata continutul si termenii unui astfel de Contract?
Lucian Avram
Care este formula cea mai uzitata in relatiile dintre consilierii juridici si beneficiarii(persoane juridice,firme) serviciilor de consultanta juridica ale acestora,in baza careia consilierii juridici isi desfasoara activitatea remunerata: Conventia Civila Prestari Servicii,...,Conventia de Colaborare,... sau Contractul de Colaborare ?
Multumesc anticipat celui care-mi va raspunde la intrebare si-mi va arata modelul unui astfel de document !
Avram Lucian