avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate pahonedaria

Activitate pahonedaria

NU AM CREDITORI DECAT ANAFUL! SI CU SOTUL MEU SI COPILUL CE FACE ANAFUL?II SCOATE IN STRADA CA SA IA PARTEA MEA? CARE ESTE PROCEDURA DACA SUNT COPROPRIETAR? SOTUL MEU VREA SA DEA COPILULUI CASA SA NU RAMANEM PE DRUMURI! POATE ANAFUL ATACA ASTA?

In urma procesului de raspundere personala a administratorului am primit recent sentinta de; obliga parata la plata pasivului debitoarei. ce inseamna asta pt mine? mentionez ca nu am altceva decat 1/2 apartament si nimic altceva! pot sa pierd jumatatea mea sau pot plati esalonat datoriile? apartamentul este pe persoana fizica, nu juridica!1/2 eu ,1/2 sotul meu care nu are treaba cu firma!.

AM PRIMIT O HARTIE DE EXECUTARE SILITA CA IN TERMEN DE O ZI(O ABERATIE) SA PLATESC DATORIA DE LA O BANCA! MENTIONEZ CA NU AM SERVICI SI AM UN APARTAMENT CU SOTIA ,NUMAI EA LUCREAZA! EXISTA PERICOLUL SA PIERD CASA,COPROPRIETAR FIIND? POATE SOTIA SA PREIA DATORIA SI SA FACA ESALONARE LA PLATA CU EXECUTORUL?DATORIA FIIND DE 14700 LEI.
am un sc in insolventa si nu am alte bunuri decat un apartament jumatate al meu ,jumatate al sotului dar nu este fe firma.daca raspund cu averea personala ce as putea face?sa fac contract de vanzare unicului fiu sau donatie ca sa nu poata fi atacat? sa nu ramananem pe drumuri!! sotul nu face parte din firma!
As dori sa-mi deschid un magazin alimentar dar nu stiu ce: sc sau ii? fara angajati numai eu si sotul meu!
Ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția am intrat in insolventa
nu exista contabilitate fictiva .totul a fost facut cinstit dar din cauza hipermarketurilor am pierdut o gramada de clienti,au scazut vanz dar cheltuielile s-au marit!!pot pierde casa?atat mi-a ramas dupa 8 ani de munca la magazin!!
sunt asociat unic la un mic magazin alimentar de cartier si am fost bagat in insolventa de finante.datorita dobanzilor si penalizarilor nu pot plati datoria initiala!mentionez ca firma nu detine decat mijloace fixe care sunt degradate si un stoc mic de marfa!mentionez ca am un apartament pe care il detin pe jumatate cu sotul meu.acum lucrez in magazin cu sotul si ne chinuim sa platim datoriile dar ele ne depasesc!se poate sa se indrepte finantele catre partea mea din apartament si sa ne dea afara din casa si sa piarda si sotul meu partea lui chiar daca el nu are treaba cu firma?
:((
pot schimba un sc pe o intrep indiv.daca sc are datorii(suntem in executare silita)?adica vreau sa raman cu sc pt loto si eu sau sotul sa deschidem o ii(in acelasi spatiu) ca sa nu mai genereze sc alte datorii?si sa platesc esalonat datoriile sc?
mentionez ca avem un magazin alim care pana in 2009 a mers perfect cu dat platite apoi a scazut vanz si nu am mai putut plati,suntem in chirie si avem un singur angajat:((