avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate Gabi92

Activitate Gabi92

Am facut plangere penala cu autori cunoscuti pt comiterea infractiunii de tulburare de posesie la Parchet. Acestia fara consimtamantul meu au ocupat in intregime suprafata, au cultivat-o cu cereale si au luat recolta, iar in prezent refuza sa o elibereze. Am solicitat sa mi se achite prejudiciul cauzat de faptuitorii care au lucrat terenul. Plangerea a ajuns la politie la ancheta, m-a contactat agentul de la politie sa imi inapoieze terenul dar acesta este cultivat cu cereale. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare pentru a recupera prejudiciul.
Răspuns la discuția Daune la tulburare de posesie
In tot acest timp am incercat sa recuperam terenul facand cereri verbale, deoarece nu au vrut sa le accepte pe cele scrise, la politie si la primarie. Acum 3 ani s-a semnat un presupus contract de arendare la primarie, insa nu s-a rezolvat nimic. Terenul a ramas tot la asociatia agricola respectiva. Iar anul trecut s-a facut o cerere scrisa la primarie si o plangere penala la politia judeteana anul acesta.
Buna ziua!

Daca un teren agricol a fost lucrat abuziv de o asociatie agricola timp de mail multi ani (8 ani) daunele se cer pe toti anii sau pe ultimii 3 ani, in conditiile in care eu am platit impozitele catre stat si in tot acest timp am incercat sa-l recuperez ? Care este demersul?

Va multumesc si o zi buna!
Buna ziua!

Daca un unchi de-al meu, proprietar al unui teren agricol, a decedat si nu avut mostenitori, atunci partea lui se imparte la fratii acestuia? Ce acte trebuie pentru masa succesorala? Ia si statul o parte din mostenire?

Multumesc si o zi buna!
As putea sa mai fac o alta plangere penala in care sa cer despagubiri? Terenul arabil a fost pierdut de 6 ani, insa eu in tot acest timp am incercat sa-l recuperez facand cereri la primarie, prefectura, politie, asociatia agricola respectiva. Insa tocmai acum l-am recuperat.
Multumesc!
Buna ziua!

Bunicul meu are 1 ha teren arabil, care in urma cu 6 ani a fost luat de o asociatie agricola si lucrat de acestia. Am fost in nenumarate randuri la primarie, politia comunala si la seful de asociatie in speranta recuperarii terenului sau incheierii unui contract de arendare. Nimeni nu a recunoscut nimic pana nu am facut o plangere penala la politia judeteana. Acestia i-au fortat pe cei de la politia comunala sa rezolve cazul si in felul acesta mi-am recuperat terenul si l-am arendat la o alta asociatie agricola, deoarece firma care l-a lucrat timp de 6 ani nu a vrut sa-mi dea nicio despagubire. Acum, exista vreo sansa sa-mi primesc despagubirile de la firma respectiva? Care ar fi procedura? Ar trebui sa fac si o plangere la parchet? Ce ma sfatuiti?

P.S. Politistul care s-a ocupat de caz nu m-a informat cu privire la rezultatul anchetei politiei, chiar daca am cerut lamuriri.

Multumesc si o zi buna!
Răspuns la discuția tulburare de posesie
Da, dar nu stie exact ce asociatie agricola il lucreaza ca nimeni nu recunoaste.
Răspuns la discuția tulburare de posesie
Bunicul meu are 1ha teren agricol, care de aprox 8 ani este lucrat de o asociatie agricola, care nu vrea sa recunoasca. Bunicul a incercat toate metodele pentru a-si recupera terenul sau sa faca un contract de arendare cu asociatia respectiva, facand o cerere la primarie sau una verbala la politia din acea comuna. Insa nu s-a putut, nimeni nu a vrut sa solutioneze cazul. Nora bunicului a redactat un mail, pe care bunicul i l-a dictat, pe situl politiei judetene. Acestia l-au trimis politiei comunale sa rezolve problema. Acum, nora bunicului trebuie sa dea declaratii sau bunicul (acesta nu se poate deplasa ca e bolnav)? Daca nora da declaratii, ar trebui sa-si contacteze avocatul astfel incat cei de la politia comunala sa nu-i absolve de vina pe cei inculpati?

Va multumesc anticipat pentru raspuns! O zi buna!

Nora bunicului este obligata sa se duca la politie sa dea declaratii avand in vedere ca a facut o sesizare la politia judeteana sau nu trebuie neaparat?

Răspuns la discuția tulburare de posesie
care este diferenta dintre o sesizare sau o plangere penala?
Răspuns la discuția Sesizare sau plangere penala?
Nora bunicului este obligata sa se duca la politie sa dea declaratii avand in vedere ca a facut o sesizare la politia judeteana sau nu trebuie neaparat?

Va multumesc pentru raspuns!