avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate minulescu35

Activitate minulescu35

cine stabileste vechimea in munca, judacatoria sau tribunalul. De asemenea, care instanrta este competenta, cea de la domiciliul paratului sau alta? va multumesc
Va rog sa-mi spuneti unde pot contesta decizia comisiei prin care mi s-a spus ca nu mai am drept la pensie de boala? Care este termenul legal in care pot contesta? Va multumesc anticipat!
Discuție sesizare penala
Va rog sa-mi spuneti care este actul normativ (respectiv articolul) in care se indica care sunt cazurile in care se sesizează parchetul si care sunt cazurile in care se sesizeaza politia?
Am de vandut un apartament. Am doi copii minori, sub curatela. Cu acordul curatorului, pot vinde apartamantul mostenit de la fosta sotie? Banii care se cuvin copiilor ii pot folosi sau trebuie pastrati la banca pana la majorat. Multumesc!
Daca ati putea totusi sa-mi precizati legea in care se statueaza obligatia de a furniza politiei copii dupa actele intocmite de institutiile de control ale statului. Va multumesc.
Va rog sa-mi spuneti care este actul normativ in care se precizeaza ca institutiile publice au obligatia de a furniza politiei copii xerox dupa procesele verbale pe care le-au incheiat. Mentionez ca nu a inceput vreo urmarire penala. Va multumesc.
Care este valabilitatea cazierului administrativ si in ce act normativ se prevede valabilitatea acestuia? Va multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca am un contract de munca suspendat in baza art. 50, litera b) din Codul Muncii republicat, mai precis pentru concediu pentru incapacitate temporara de munca, exista vreun termen in care eu trebuie sa anunt conducerea societatii despre faptul ca nu mai am concediu medical (ex: cu 15 zile inainte sau cu 5 zile inainte sau un alt termen de acest gen). Va multumesc anticipat!
Discuție plata TVA
Va rog sa-mi spuneti daca pentru un contract incheiat intre o firma de paza si protectie si o institutie publica se plateste TVA (OBIECTUL CONTRACTULUI ESTE SUPRAVEGHEREA INSTITUTIEI). vA MULTUMESC.
va rog sa-mi spuneti daca am facut un recurs in termen. Sentinta mi-a fost comunicata in data de 15 septembrie 2011, iar recursul l-am inregistrat la instanta in 30 septembrie 2011. Am avut 15 zile pentru a formula recurs. Am respectat art. 101 din C. Pr. Civ.? Va multumesc!