avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate sorayaedi

Activitate sorayaedi

Răspuns la discuția Izolare casa
Imi cer scuze,dar nu am inteles...Trebuie (sunt obligata)...sa-l las sa intre in curtea mea pentru a-si izola casa?Foarte bine isi poate izola casa pe dinauntru si nu pe dinafara pantru a-mi lua mie din teren.Dar,inteleg ca el nu vrea sa si-o izoleze pe dinauntru,pentru ca astfel si-ar lua din suprafata camerei.Asa ca...mai bine intra in curtea mea...Va rog...as vrea sa stiu daca ii pot interzice sa intre in curtea mea pntru a-si izola casa!
Discuție Izolare casa
Buna ziua!Locuiesc la casa,in oras.Curtile caselor sunt foarte mici.Ca atare,in stanga si in dreapta casei mele,nu exista gard despartitor intre vecini...ci ne despart doar casele.Vecinul din stanga mea vrea sa-si izoleze casa,pe afara...asadar,trebuie sa-i dau voie sa intre in curtea mea pentru a-si izola casa.In afara faptului ca m-ar deranja sa-mi intre in curte...mi-ar lua si din putinul teren pe care il am.El mi-a spus ca vrea sa puna placa de 5 cm.si ca nu o pune de jos,ci de la brau in sus.Intrebarea mea este...Are dreptul sa intre in curtea mea pentru a-si izola casa?Bineinteles ca nu vreau sa ajungem la certuri.El nu ar putea sa-si izoleze casa pe dinauntru?Sa nu mai vorbesc de faptul ca geamul de la baie ii da in curtea mea!As putea sa-i spun sa-si inchida geamul?Va multumesc anticipat!
Buna seara!Acum 3 zile am cumparat o casa cu credit ipotecar.Casa am luat-o printr-o agentie imobiliara ce mi-a impus comision de 2% din pretul casei.Adica la finalizarea actelor,eu trebuia sa-i dau agentiei1000de euro.Nu am avut toti banii pentru comisionul agentului,si ca atare i-am dat doar 500 de euro,spunandu-i ca-i dau luna urmatoare ceilalti 500.Mi-a spus ca oricum o sa ne intalnim toti la notar,adica eu,proprietarul casei si agentul sa facem actul de vanzare-cumparare si acolo vedem cum facem cu diferenta de bani.Asa ca,odata ajunsi la notar mi-a spus sa-i du cei 500 de euro,iar pe ceilalti 500 sa facem un CONTRACT DE IMPRUMUT.Precizez,ca eu cand am ajuns la notar,acel contract de imprumut era gata redactat de catre notar,eu trbuia doar sa-l citesc si sa-l semnez daca sunt de acord.L-am citit,nu mi-a convenit si i-am spus ca nu e corect ceea ce spune in el.In acel contract scria ca agentul mi-a imprumutat mie 500 de euro,iar eu trebuie sa-i restitui luna urmatoare,garantandu-i cu toate bunurile mobile si imobile,prezente si viitoare ce se gasesc sau se vor gasi in patrimoniul meu.I-am spus ca nu sunt de acord cu aceasta formulare pentru ca el practic nu mi-a imprumutat nimic mie,spunandu-i sa treaca in contract ca i-am ramas datoare cu 500 de euro de la comision.Agentul mi-a spus ca daca face asta,ar trebui sa faca alt contract prin agentie,iar eu pe langa cei 500 de euro,voi plati 1%penalitati pe zi.Asa ca...ca sa nu platesc acele penalitati,am acceptat acest contract de imprumut.Acum,ajunsa acasa...regret ceea ce am facut...Ce consecinte poate avea acest contract?Ma intreb,daca nu cumva agentul,cu acest contract de imprumut ar putea obtine de la mine de doua ori 500 de euro.Adica 500 cum scrie in contract(,,ca mi-a imprumutat,,)si inca odata500 datoria de la comisionul de 1000 de euro.Va rog,raspundeti-mi!Simt ca o iau razna!Am cazut intr-o capcana?Am facut act notarial...se poate contesta acel act...Precizez ca agentul si notarul sunt rude.Astept raspunsul d-vs. daca se poate,cat mai repede...sa stiu ce am de facut...sa-mi angajez un avocat?Multumesc!
Buna seara!Sunt casatorita si am doi copii.Eu sunt studenta la zi,si,ca urmare,nu lucrez.Lucreaza doar sotul,avand un salar de 4000lei.As dori sa stiu daca pot obtine un credit pentru achizitionarea unei case prin programul Prima casa!Am nevoie de girant?pentru ca nu am.Va multumesc!
Răspuns la discuția Alocatie
Ma scuzati dar,tot nu am inteles prea bine...Adica,in momentul de fata,eu locuind in Romania pot beneficia de alocatia in curs,nu ma refer la retro...sau trebuie sa merg in Spania si daca fac dosarul de alocatie al copiilor,voi lua de acolo alocatia retro,plus in continuare pana ce copiii implinesc 18 ani,cu toate ca ei locuiesc cu mine in tara?Cei de la primarie mi-au spus ca nu imi acorda nici un fel de alocatie...nici de acum incolo...Multumesc!
Discuție Alocatie
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati cu un raspuns,daca se poate!Am doi copii,de 7 ani,respectiv 5 ani.In perioada 2003-2009 am lociut in Spania,drept urmare,copiii s-au nascut acolo.In Spania se dadea mamelor care lucrau un ajutor de 100 de euro pentru fiecare copil,pana cand acesta implinea 3 ani.In anul 2009 m-am intors cu sotul si copiii in tara.Asa ca,pe primul copil care s-a nascut in 2006,am luat 3 ani acel ajutor de 100 de euro,al doilea copil s-a nascut in 2008 si am luat doar un an de zile alocatie pentru el,pana in 2009,deoarece nu m-ai figuram lucrand acolo.Eu am crezut mereu ca acea suta de euro era alocatia de drept al copilului,asa ca nu le-am facut acolo nici un dosar pentru alocatie.Acum in 2013,cand m-am hotarat ca raman definitiv in tara,am fost la primarie sa fac dosarul de alocatie.Prin urmare,pe data de 5 ianuarie 2013,am depus dosarul de alocatie pentru amandoi copiii.Doamna de la primarie,mi-a spus ca alocatia v-a intarzia in jur de 6 luni,pentru ca ei urmeaza sa ma verifice in Spania daca nu iau alocatie de acolo.Am asteptat pana in octombrie 2013,si vazand ca nu primesc nimic,am fost la primarie sa intreb ce s-a intamplat cu dosarul meu.Doamna de acolo mi-a spus ca ei au verificat in Spania si intr-adevar nu iau alocatie de acolo pentru ca nu am cerut-o,asa ca...a spus acea doamna ca trebuie sa ma duc in Spania sa o cer.Intrebarea mea este...Chiar trebuie sa ma duc in Spania sa cer alocatia copiilor,cu toate ca eu m-am stabilit in tara?Momentan,nu dispun de bani si nici de timp sa ma duc in Spania sa fac dosarul de alocatie al copiilor.Sa ma duc acolo trebuie sa pierd mai multe zile,sa inchiriez ceva unde sa stau si multe altele...Cum as putea sa beneficiez de alocatia copiilor?Mentionez ca nu am incasat nici o luna de alocatie pentru nici un copil!Nu pot sa cred ca trebuie sa ma duc acolo...Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspunsuri!Nu am facut nici un contract de inchiriere...doar m-a luat in spatiu.
Buna seara!Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare...Sunt studenta intr-un judet din afara orasului meu natal.Cum doream sa-mi cumpar o masina si sa nu ma mai duc la mine acasa,adica la adresa din buletin...am decis sa-mi fac mutatie in acest judet.Prin urmare,cineva m-a luat in spatiu,contra unei sume de bani...si asa mi-am schimbat buletinul in acest judet.Asta s-a intamplat in decembrie 2012.Acum o saptamana...m-am intalnit cu acea persoana care mi-a facut mutatia si mi-a cerut 150 RON,cica asta este impozitul pe care il plateste pentru mine in fiecare an ,ca m-a luat in spatiu.Ceea ce nu cred ca e adevarat.Cred ca incearca doar sa scoata bani de la mine.Cum pot sa scap de acea persoana...avand in vedere ca i-am platit acea mutatie,atunci cand mi-a facut-o.Multumesc!O seara buna!
Răspuns la discuția SCHIMBARE DOMICILIU
Nu am contract de inchiriere.Fara acel contract nu se poate face nimic?Alte solutii?Va multumesc!
Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema...Urmez o facultate in afara judetului de care locuiesc eu,adica in alt judet.Sunt casatorita si am doi copii.Cum facultatea este la zi,m-am mutat cu tot cu familie in acest judet.Am inchiriat o casa pe un termen mai indelunat,pana o sa ne cumparam si noi un imobil,deoarece avem de gand sa ramanem aici definitiv.Problema este buletinul...in buletin am adresa mea din judetul natal.Aici ma izbesc de diferite probleme din cauza buletinului.As vrea sa-mi schimb adresa din buletin la domiciliul actual,,,dar proprietarul nu vrea.Pana imi voi cumpara casa mea...ce pot face?Va multumesc anticipat!